30 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Dziwna historia grobowca Kopernika

Dziwna historia grobowca Kopernika

Darius von Güttner Sporzyński / Rozmowa

Mikołaj Kopernik był astronomem, który pięć wieków temu wykazał, że Ziemia kręci się wokół Słońca, a nie odwrotnie. Prawdziwy człowiek renesansu, pracował także jako matematyk, inżynier, autor, teoretyk ekonomii i lekarz.

Po swojej śmierci w 1543 roku we Fromborku, Kopernik został pochowany w tutejszej katedrze. W ciągu następnych stuleci miejsce jego pochówku przeszło do historii.

Portret Mikołaja Kopernika z ratusza toruńskiego (ok. 1580 r.). (Muzeum Regionalne w Toruniu/ Domena publiczna)

Kim był Kopernik?

Mikołaj Kopernikczyli Mikołaj Kopernik, urodził się w Toruniu w 1473 roku. Był najmłodszym z czwórki dzieci miejscowego kupca.

Po śmierci ojca jego wychowaniem zajął się wuj Kopernika. Młody uczony studiował najpierw na Uniwersytecie Krakowskim w latach 1491-1494, następnie na uniwersytetach włoskich w Bolonii, Padwie i Ferrarze.

Po studiach medycyny, prawa kanonicznego, astronomii matematycznej i astrologii, w 1503 roku Kopernik wrócił do ojczyzny. Pracował wówczas u swojego wpływowego wuja, Łukasza Watzenrode Młodszego, księcia-biskupa Warmii.

Kopernik Pracował jako lekarz Kontynuując swoje badania w dziedzinie matematyki. W tamtym czasie astronomię i muzykę uważano za gałęzie matematyki.

W tym okresie sformułował dwie wpływowe teorie ekonomiczne. W 1517 rozwinął się Ilościowa teoria pieniądzaKtóre zostało później przeformułowane przez Johna Locke'a i Davida Hume'a, a spopularyzowane przez Miltona Friedmana w latach sześćdziesiątych. W 1519 roku Kopernik wprowadził także koncepcję znaną obecnie jako… Prawo GreshamaJest to zasada monetarna zajmująca się obiegiem i wyceną pieniądza.

W katedrze we Fromborku pochowano Mikołaja Kopernika.  (Holger Weinandt / CC BY-SA 3.0)

W katedrze we Fromborku pochowano Mikołaja Kopernika. (Holger Weinandt/CCP-SA 3.0)

Kopernikański model wszechświata

Kamieniem węgielnym wkładu Kopernika w naukę był jego rewolucyjny model wszechświata. W przeciwieństwie do panującego modelu ptolemejskiego, który kładł nacisk na Ziemię jako stałe centrum wszechświata, Kopernik argumentował, że Ziemia i inne planety krążą wokół Słońca.

Kopernik potrafił także porównywać rozmiary orbit planet, wyrażając je w kategoriach odległości Słońca od Ziemi.

READ  Psychologiczna misja NASA na asteroidy idzie do przodu

Kopernik obawiał się, jak jego dzieła zostaną przyjęte przez Kościół i jego kolegów-naukowców. Jego największe dzieła,De Revolutionibus Orbium Coelestium(O ruchu ciał niebieskich) została opublikowana dopiero tuż przed jego śmiercią w 1543 roku.

Publikacja tej pracy utorowała drogę przełomowym zmianom w naszym rozumieniu wszechświata, torując drogę przyszłym astronomom, takim jak Galileusz, który urodził się ponad 20 lat po śmierci Kopernika.

W poszukiwaniu Kopernika

Katedra we Fromborku jest miejscem wiecznego spoczynku ponad 100 osób, z których większość spoczywa w nieoznakowanych grobach.

Podjęto kilka nieudanych prób zlokalizowania szczątków Kopernika, które pochodzą z XVI i XVII wieku. Kolejną nieudaną próbę podjął francuski cesarz Napoleon po bitwie pod Eylau w 1807 roku. Napoleon darzył Kopernika wielkim szacunkiem jako polityka, matematyka i astronoma.

Historycy uważają, że Kopernik został pochowany w pobliżu pewnego ołtarza we Fromborskiej Katedrze.  (Julian Nica / CC BY SA 3.0)

Historycy uważają, że Kopernik został pochowany w pobliżu pewnego ołtarza we Fromborskiej Katedrze. (Julian Nitsha/CC BY SA 3.0)

W 2005 roku badania prowadziła grupa polskich archeologów.

Kierowali się teorią historyka Jerzego Sikorskiego, który twierdził, że Kopernik, pełniący funkcję kanonika katedry fromborskiej, zostałby pochowany w pobliżu ołtarza katedry, za którą odpowiadał w czasie swojej kadencji. Był to ołtarz św. Wacquafa, obecnie znany jako ołtarz Świętego Krzyża.

W pobliżu tego ołtarza odkryto trzynaście szkieletów, w tym szkielet Niekompletny szkielet Należy do mężczyzny w wieku od 60 do 70 lat. Szkielet ten został specjalnie zidentyfikowany jako najbliższy szkieletowi Kopernika.

Czaszka prawdopodobnie należąca do Kopernika.  Dariusz Zajdil / Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji

Czaszka prawdopodobnie należąca do Kopernika. Dariusz Zajdil / Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji

Nauki kryminalistyczne

Podstawą rekonstrukcji twarzy była czaszka szkieletu.

Oprócz badań morfologicznych często wykorzystuje się analizę DNA Zidentyfikuj pozostałości historyczne lub starożytne. W przypadku rzekomych szczątków kopernikańskich identyfikacja genetyczna była możliwa dzięki dobrze zachowanemu stanowi zębów.

Głównym wyzwaniem jest znalezienie odpowiedniego źródła materiałów referencyjnych. Nie są znane żadne szczątki żadnego z krewnych Kopernika.

READ  Oto jak oglądać deszcz meteorytów Eta Aquarids, gdy osiągnie swój szczyt

Nieprawdopodobne poszukiwania

Jednakże w 2006 roku pojawiło się nowe źródło materiałów referencyjnych DNA. Stwierdzono, że podręcznik astronomiczny, z którego korzystał Kopernik przez wiele lat, zawierał między stronami poezję.

Książka ta została wywieziona do Szwecji jako łup wojenny po najeździe szwedzkim na Polskę w połowie XVII wieku. Obecnie znajduje się w posiadaniu Muzeum Gustavianum na Uniwersytecie w Uppsali.

Dokładne zbadanie księgi ujawniło kilka włosów, które prawdopodobnie należały do ​​głównego użytkownika księgi, samego Kopernika. Dlatego też włosy te uznano za potencjalny materiał referencyjny do porównań genetycznych z zębami i kośćmi wydobytymi z grobu.

Porównano poezję DNA z zębów i kości Z odkrytego szkieletu. Zarówno mitochondrialne DNA zębów, jak i próbka szkieletu odpowiadały DNA znalezionemu we włosach, co zdecydowanie sugeruje, że szczątki rzeczywiście należały do ​​Mikołaja Kopernika.

Multidyscyplinarny wysiłek, obejmujący wykopaliska archeologiczne, badania morfologiczne i zaawansowaną analizę DNA, przyniósł przekonujący wynik.

Szczątki odkryte w pobliżu Ołtarza Świętego Krzyża w katedrze we Fromborku to z dużym prawdopodobieństwem szczątki Mikołaja Kopernika. To monumentalne odkrycie nie tylko rzuca światło na miejsce spoczynku jednej z najbardziej wpływowych postaci w historii nauki, ale także ukazuje głębię i wyrafinowanie nowoczesnych metod naukowych w zakresie wspierania danych historycznych.

Artykuł „Dziwna historia grobowca Kopernika” autorstwa Darius von Göttner Sporzyński Pierwotnie opublikowany w dniu Rozmowa Został on ponownie opublikowany na licencji Creative Commons.

Zdjęcie u góry: Astronom Kopernik, czyli Rozmowy z Bogiem, Jan Matejko. źródło: Domena publiczna