1 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Dziennikarz BBC został „pobity i kopnięty przez policję” podczas protestów w Chinach

Dziennikarz BBC został „pobity i kopnięty przez policję” podczas protestów w ChinachBiznes CNN

Według BBC dziennikarz BBC, Edward Lawrence, został aresztowany przez policję w Szanghaju na miejscu niedzielnych protestów, co zostało uchwycone na nagraniu z aresztowania wykonanym telefonem komórkowym.

Chociaż od tego czasu został zwolniony, rzecznik BBC wyraził poważne zaniepokojenie jego traktowaniem, mówiąc, że został „pobity i kopnięty przez policję”.

jej protesty Wybuchła w całych Chinach W rzadkim pokazie sprzeciwu wobec rządzącej Partii Komunistycznej wywołał gniew na coraz bardziej kosztowną politykę kraju zerowego Covid-19.

Wśród tysięcy demonstrantów setki wzywały do ​​usunięcia chińskiego przywódcy Xi Jinpingktóry przez prawie trzy lata nadzorował strategię masowych testów, brutalnych blokad, przymusowych kwarantann i śledzenia cyfrowego, co wiązało się z druzgocącymi kosztami ludzkimi i ekonomicznymi.

Pełne oświadczenie BBC brzmi: „BBC jest głęboko zaniepokojona traktowaniem dziennikarza Eda Lawrence’a, który został aresztowany i skuty kajdankami podczas relacjonowania protestów w Szanghaju. Był przetrzymywany przez kilka godzin, zanim został zwolniony. Podczas aresztowania został pobity i kopnięty przez policję. Stało się to, gdy pracował jako akredytowany dziennikarz”.

W oświadczeniu czytamy dalej: „Jest głęboko niepokojące, że jeden z naszych dziennikarzy został w ten sposób zaatakowany podczas wykonywania swoich obowiązków. Nie otrzymaliśmy oficjalnego wyjaśnienia ani przeprosin od władz chińskich, poza twierdzeniem urzędników, którzy później go zwolnili, że aresztowali go dla jego własnego dobra na wypadek, gdyby został złapany z tłumu.My nie.Uważamy to za wiarygodne wyjaśnienie.

Na regularnej konferencji prasowej w poniedziałek rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian potwierdził zatrzymanie Lawrence’a, ale twierdził, że nie przedstawił się jako dziennikarz, zanim został zabrany przez policję.

„Chiny zawsze chętnie zapraszają zagranicznych dziennikarzy do relacjonowania w kraju zgodnie z prawem i zapewniły wiele pomocy” – powiedział Zhao. „Jednocześnie zagraniczni dziennikarze muszą przestrzegać chińskich przepisów, kiedy relacjonują w Chinach”.

READ  Unia Europejska zgadza się na nałożenie pierwszych sankcji na chińskie i indyjskie firmy ze względu na ich powiązania z wojną z Rosją

Publiczne protesty są niezwykle rzadkie w Chinach, gdzie Partia Komunistyczna zacieśniła kontrolę nad wszystkimi aspektami życia, rozprawiła się z sprzeciwem, usunęła znaczną część społeczeństwa obywatelskiego i zbudowała zaawansowane technologicznie państwo inwigilacyjne.

Co najmniej dwa klipy z aresztowania zostały opublikowane w Internecie przez użytkownika Twittera, który powiedział, że był świadkiem tej sceny. Jeden klip, nakręcony z góry, pokazuje co najmniej czterech policjantów stojących nad skutym kajdankami mężczyzną z zasłoniętą twarzą.

W drugim klipie mężczyzny ubranego w to samo ubranie twarz Lawrence’a jest wyraźnie rozpoznawalna, ponieważ zostaje szybko wyprowadzony przez policję, która następnie krzyczy: „Zadzwoń teraz do konsulatu”.

Świadek, który opublikował filmy, powiedział, że widział dziennikarza „uwięzionego i ciągniętego po ziemi przez kilku policjantów”.

Nie jest jasne, co wydarzyło się w okresie poprzedzającym aresztowanie Lawrence’a. Film dostępny w sieci zaczyna się od jego aresztowania i nie pokazuje, co działo się wcześniej.

W poniedziałkowym wywiadzie dla Sky News rząd brytyjski nazwał aresztowanie Lawrence’a „kwestią wielkiej troski”.

Brytyjski sekretarz biznesowy Grant Shapps powiedział: „Nie ma absolutnie żadnego usprawiedliwienia dla dziennikarza, który po prostu relacjonował trwającą operację, aby zostać pobitym przez policję”.

Lawrence nie był jedynym zagranicznym dziennikarzem zatrzymanym w niedzielę przez chińską policję. RTS poinformowało, że Michael Becker, korespondent szwajcarskiego nadawcy RTS w Chinach, został na krótko zatrzymany podczas prowadzenia relacji na żywo z protestu w Szanghaju.

Tutaj napięcie sięga zenitu. Jako dowód jestem teraz otoczony przez trzech policjantów i po tym strajku na żywo zostanę zabrany na komisariat” – powiedział Baker na antenie. „Zostawię cię teraz i pójdę na komisariat” – dodał.

Baker powiedział na Twitterze, że został zwolniony chwilę później.