16 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Zerknij na Ukrainę i Wielką Brytanię, Macron proponuje nowy europejski podmiot

Zerknij na Ukrainę i Wielką Brytanię, Macron proponuje nowy europejski podmiot

PARIS (Reuters) – Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział w poniedziałek, że popiera nowy typ „europejskiej wspólnoty politycznej”, która pozwoliłaby krajom spoza Unii Europejskiej, w tym Ukrainie i Wielkiej Brytanii, dołączyć do „rdzenia europejskiego”. Wartość.”

Przemawiając do Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, Macron określił swoją reelekcję w zeszłym miesiącu jako znak, że Francuzi chcą więcej Europy.

Ale dał jasno do zrozumienia, że ​​chęć przystąpienia Ukrainy do bloku zajmie kilka lat, w związku z czym należy dać nadzieję na krótką metę.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Ukraina, dzięki swojej walce i odwadze, jest już lojalnym członkiem Europy, naszej rodziny, naszego związku” – powiedział Macron.

Prezydent Francji Emmanuel Macron wygłasza przemówienie podczas Konferencji w sprawie przyszłości Europy i publikacji swojego raportu zawierającego propozycje reform, w Strasburgu, Francja, 9 maja 2022 r. Ludovic Marin / Pool via REUTERS

„Nawet jeśli jutro przyznamy jej status kandydata, bardzo dobrze wiemy, że proces dopuszczenia jej do członkostwa zajmie już kilka lat, być może kilkadziesiąt”.

Zamiast obniżać surowe kryteria, aby kraje mogły szybciej przystąpić, Macron zaproponował stworzenie równoległego podmiotu, który mógłby przyciągnąć kraje aspirujące do przyłączenia się do bloku lub, w oczywistym odniesieniu do Wielkiej Brytanii, kraje, które wystąpiły z unii.

Powiedział, że ta „europejska wspólnota polityczna” byłaby otwarta na demokratyczne kraje europejskie, które wyznają swoje podstawowe wartości w obszarach takich jak współpraca polityczna, bezpieczeństwo, współpraca w energetyce, transporcie, inwestycjach infrastrukturalnych czy przepływie osób.

„Przystąpienie do niej niekoniecznie przesądzi o przyszłym członkostwie w UE” – powiedział. I nie zamknie się przed tymi, którzy ją opuścili”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Sprawozdanie Tassilo Hamela i Elizabeth Pinault) Napisane przez Johna Irish Editing przez Sudeep Kar Gupta i Ingrid Melander

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.