22 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Biden podjął decyzję o odpowiedzi na atak na siły amerykańskie w Jordanii

Biden podjął decyzję o odpowiedzi na atak na siły amerykańskie w Jordanii

On gra

Prezydent Joe Biden powiedział we wtorek, że podjął decyzję, jak zareagować na niedawny atak na bazę wojskową w Jordanii, w którym zginęło trzech amerykańskich żołnierzy, a 25 innych zostało rannych.

Zapytany, czy uważa Iran za odpowiedzialny, Biden powiedział: „Pociągam go do odpowiedzialności w tym sensie, że dostarcza broń ludziom, którzy to zrobili”.

Biden rozmawiał z reporterami na południowym trawniku Białego Domu, zanim udał się do Palm Beach na Florydzie, aby odebrać datki.

Oświadczenia prezydenta są następstwem złożonej w dniu ataku obietnicy podjęcia szybkich działań w celu zaradzenia atakom. „Odpowiemy” – powiedział w niedzielę.

Biden oskarżył atak powietrzny dronów na siły stacjonujące w północno-wschodniej Jordanii w pobliżu granicy z Syrią „wspieranymi przez Iran ekstremistycznymi grupami zbrojnymi działającymi w Syrii i Iraku”.

Zobowiązał się „pociągnąć wszystkich odpowiedzialnych do odpowiedzialności w czasie i w sposób, jaki wybierzemy”.

W swoich wtorkowych uwagach Biden nie ujawnił żadnych szczegółów na temat tego, jak będzie wyglądać odpowiedź.

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby powiedział we wtorek, że nie jest dziś w stanie potwierdzić, która grupa zbrojna była odpowiedzialna za atak.

Dodał: „Nadal pracujemy nad analizą, ale jasne jest, że praca ta nosi wszelkie znamiona grup wspieranych przez irańską Gwardię Rewolucyjną, a w istocie także przez Hezbollah”.

Trzej amerykańscy żołnierze byli pierwszymi ofiarami wrogiego ostrzału na Bliskim Wschodzie od czasu, gdy bojownicy pod przywództwem Hamasu zaatakowali Izrael 7 października, rozpoczynając wojnę, w której zginęło ponad 26 000 Palestyńczyków w Gazie.

Sekretarz obrony Lloyd Austin w oświadczeniu również zapowiedział zemstę.

Tymczasem republikańscy senatorowie Lindsey Graham i Tim Scott z Karoliny Południowej oraz Tom Cotton z Arkansas szybko obwinili Bidena za tragedię i dołączyli do senatora Johna Cornyna z Teksasu, wzywając do uderzenia militarnego na Iran.

READ  Uroczystości i żałoba zbiegają się z obchodami na Cyprze pięćdziesiątej rocznicy podziału

Były prezydent Donald Trump, główny rywal Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich, oskarżył Bidena o atak na Truth Social.

„Ten bezczelny atak na Stany Zjednoczone jest kolejną przerażającą i tragiczną konsekwencją słabości i kapitulacji Joe Bidena…” – napisał.

Swapna Venugopal Ramaswamy jest korespondentką Białego Domu zajmującą się ekonomią w „USA TODAY”. Możesz śledzić ją na XSwapnaVenugopal