12 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Dwa przeciwstawne obozy twierdzą, że polski parlament wygrał wybory ogólnokrajowe

Dwa przeciwstawne obozy twierdzą, że polski parlament wygrał wybory ogólnokrajowe

Polski parlament zbiera się po raz pierwszy od październikowych wyborów, a dwa przeciwstawne obozy dążą do zwycięstwa i utworzenia rządu.

Reklama

Prezydent Polski Andrzej Duda zapowiedział, że jego prawicowa partia Prawo i Sprawiedliwość utworzy rząd, mimo że w ostatnich wyborach nie zdobyła wystarczającej liczby mandatów.

Tymczasem trzy partie opozycyjne wspólnie zdobyły większość parlamentarną i zdecydowały się podpisać umowę koalicyjną.

Partia Prawo i Sprawiedliwość zdobyła 194 mandaty na 460, wobec deklarowanej większości 248 delegatów, którzy należą do ugrupowań proeuropejskich: centrowej koalicji wyborczej Donalda Tuska, Chrześcijańsko-Demokratycznej Trzeciej Drogi i Lewicy.

Ultranacjonalistyczna skrajna prawica, która oddziela się od dwóch głównych obozów, ma 18 posłów do Parlamentu Europejskiego.

Koalicja jest postrzegana jako deklaracja stabilnego wspólnego zarządzania i deklaracja polityczna dla przyszłego rządu po dojściu opozycji do władzy.

„Naprawdę chcemy Polaków […] Odtąd widzimy, że jesteśmy gotowi wziąć odpowiedzialność za nasz kraj” – wyjaśnił Tusk.

Dokument określa stanowiska sojuszników w palących kwestiach, takich jak zarządzanie gospodarką i środowiskiem kraju, odbudowa relacji z Unią Europejską, restrukturyzacja mediów publicznych, rozdział Kościoła od państwa oraz aborcja.

„Trzeba zacząć od odbudowy naszych relacji z instytucjami Unii Europejskiej, rozumiejąc, że dochodzimy do momentu wznowienia środków, dzisiaj środki unijne dla Polski są zablokowane” – powiedział Michał Kobosko, członek Trzeciej Drogi.

„Oczywiście jest to powiązane z zasadami prawnymi z porządkiem prawnym w Polsce, a Komisja Europejska chce zmian w praworządności w zakresie niezawisłości polskich sędziów, polskich sądów”.

W przypadku niepowodzenia próby utworzenia rządu Morawieckiego opozycja obejmie władzę dopiero w połowie grudnia.

READ  Pułap cenowy został zawieszony, ponieważ Polska zażądała surowszych kar za rosyjską ropę