24 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Disney planuje wydać 60 miliardów dolarów na parki i rejsy wycieczkowe

Disney planuje wydać 60 miliardów dolarów na parki i rejsy wycieczkowe

Oczekuje się, że parki tematyczne Disneya wygenerują w tym roku zyski szacowane na 10 miliardów dolarów w porównaniu do 2,2 miliarda dolarów dziesięć lat temu. Nieźle jak na 68-letnią firmę, zwłaszcza biorąc pod uwagę zniszczenia, jakie spowodowała pandemia zaledwie dwa lata temu.

Ale ile dobrobytu pozostało?

Kiedy w zeszłym miesiącu podczas telekonferencji poświęconej wynikom Robert Iger, dyrektor naczelny Disneya, nazwał dział parków tematycznych „głównym czynnikiem wzrostu”, Wall Street zmarszczyła brwi. Od dawna uważa się, że Disneyland w Anaheim w Kalifornii osiąga swój kres i nie ma w nim zbyt wielu możliwości rozbudowy. Walt Disney World w pobliżu Orlando na Florydzie stał się znakiem zapytania, biorąc pod uwagę, co pan Iger stwierdził, że batalia prawna firmy z gubernatorem Florydy Ronem DeSantisem może zagrozić planowanej rozbudowie kurortu o wartości 17 miliardów dolarów w ciągu następnej dekady. Zagraniczne parki Disneya – z wyjątkiem Tokyo Disney Resort, od którego otrzymuje tantiemy, ale nie jest ich właścicielem – czasami mają trudności z osiągnięciem zysku.

We wtorek Disney przedstawił jaśniejszy obraz szans, jakie widzi, a które można określić jedynie jako ogromne: firma ujawniła w zgłoszeniu bezpieczeństwa, że ​​planuje wydać prawie 60 miliardów dolarów w ciągu następnej dekady na rozbudowę swoich parków krajowych i międzynarodowych oraz budowę kontynuacja budowy Disney Cruise Line. To dwukrotnie więcej niż Disney wydał na swoje parki i linie wycieczkowe w ciągu ostatniej dekady, która sama w sobie była okresem dramatycznie zwiększonych inwestycji.

W ciągu ostatniej dekady Disney otworzył Shanghai Disney Resort, podwoił przepustowość linii wycieczkowych i dodał atrakcje oparte na własnościach intelektualnych, takich jak „Gwiezdne Wojny”, „Strażnicy Galaktyki”, „Tron”, „Spider-Man” i „Awatara”. ” i „Toy Story” do lokalnych parków. Disney zainwestował także pieniądze w swoje parki w Paryżu i Hongkongu, dodając tematyczne rozszerzenia związane z „Krainą lodu” i innymi filmami Disneya, których premiera ma wkrótce nastąpić. Trzy kolejne statki są w drodze, sprowadzając flotę Disneya do ośmiu statków, a Disney prawie kończy budowę statku Nowy port Na jednej z wysp Bahamów. (Disney już to zrobił Jeden prywatny port na wyspie.)

READ  Oferty Amazon Early Prime Day – oto 75 wyprzedaży, które polecam

Jeśli to właśnie można kupić za 30 miliardów dolarów, wyobraźcie sobie, co mogłoby przynieść 60 miliardów dolarów.

„Nasza działalność związana z parkami rozrywki ma znacznie mniej ograniczeń, niż się ludziom wydaje” – oznajmił Iger w e-mailu.

„Trajektoria wzrostu będzie bardzo przekonująca, jeśli nie zrobimy nic ponad to, do czego już się zobowiązaliśmy” – kontynuował, odnosząc się do atrakcji i statków, które zostały ogłoszone, ale jeszcze nie zostały uruchomione. „Dzięki znacznemu zwiększeniu naszych inwestycji – budując duże, ambitne, zachowując wysoką jakość i standardy oraz korzystając z naszej najpopularniejszej własności intelektualnej – zostaną one silnie wzmocnione”.

We wtorek po tej wiadomości akcje Disneya spadły o 3 procent, do około 82 dolarów. Analitycy stwierdzili, że niektórzy inwestorzy obawiali się zdolności spółki do generowania wolnych przepływów pieniężnych w czasie, gdy jej działalność telewizyjna – tradycyjnie główne źródło gotówki – ucierpiała z powodu usług transmisji strumieniowej.

Disney ma już znaczną kwotę długu, głównie z powodu pandemii. Spółka zawiesiła wypłatę półrocznej dywidendy dla akcjonariuszy w 2020 r., aby oszczędzać środki pieniężne, ale oczekuje się, że wznowi wypłatę dywidendy jeszcze w tym roku.

„Mamy niesamowitą świadomość fundamentów finansowych firmy, konieczności dalszego rozwoju w zakresie wyników finansowych, konieczności mądrego inwestowania, aby maksymalizować zwrot z zainwestowanego kapitału oraz konieczności utrzymania równowagi grupy „, powiedział pan Iger we wtorek po południu w wywiadzie. Z różnych powodów. ” Post na blogu.

Disney zwiększa inwestycje po okresie kłopotów w niemal wszystkich swoich oddziałach. Telewizja kablowa, w tym ESPN, stała się cieniem siebie w wyniku przerw w transmisji telewizji kablowej, słabej reklamy i rosnących kosztów programów sportowych. Disney miał rozczarowujące lato pod względem sprzedaży biletów, a filmy takie jak „Indiana Jones i tarcza przeznaczenia” oraz „Nawiedzony dwór” wygenerowały znacznie niższą sprzedaż biletów, niż oczekiwano. Usługa przesyłania strumieniowego Disney+ firmy nadal przynosi straty; Iger powiedział, że będzie to opłacalne jesienią 2024 r., jednak część inwestorów jest sceptyczna.

Dla kontrastu parki Disneya i firmy wycieczkowe były jasnym punktem, wspierając całą firmę na wiele sposobów. W czwartym kwartale Disney Parks, Experiences and Products wygenerował 2,4 miliarda dolarów dochodu operacyjnego, co stanowi 11-procentowy wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim. Disney Media and Entertainment Distribution odnotowało zysk operacyjny w wysokości 1,1 miliarda dolarów, co oznacza spadek o 18 procent.

READ  Sąd Najwyższy odrzuca apelację autora raportu w sprawie zarzutów dotyczących raka

Wydatki na gościa w parkach Disneya wzrosły o 42 procent od 2019 roku, częściowo ze względu na wyższe ceny biletów, żywności, towarów i pokoi hotelowych.

Jednak zwiększone inwestycje w parki tematyczne niosą ze sobą zwiększone ryzyko. To firma, która zawsze będzie wrażliwa na czynniki niezależne od Disneya: wahania w gospodarce, ceny gazu, huragany, trzęsienia ziemi i napięcia między Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Disney radykalnie zwiększył bezpieczeństwo, rozmieszczając tajnych strażników i instalując wykrywacze metalu, ale te zatłoczone kurorty – parki Disneya przyciągnęły w zeszłym roku szacunkowo 121 milionów gości – mogą stać się miastami duchami, jeśli dojdzie do gwałtownego zdarzenia.

Osoby skupiające się na takich zagrożeniach ignorowały odporność fanów parków rozrywki, powiedział Josh D’Amaro, prezes Disney Parks, Experiences and Products. Zauważył, że klienci wrócili, gdy w czasie pandemii ponownie otwarto parki Disneya.

„Za każdym razem, gdy pojawiał się kryzys lub problem, byliśmy w stanie wyjść z sytuacji szybciej, niż ktokolwiek się spodziewał” – powiedział.

Pan D’Amaro odmówił określenia, w jaki sposób firma planuje wydać 60 miliardów dolarów. Dał jednak wskazówki, zauważając, że filmy Disneya, takie jak „Coco”, „Zootopia”, „Encanto” i inne, nie zostały jeszcze w znaczący sposób zintegrowane z kompleksami firmy.

„Wyobraźcie sobie, że przywracacie Wakandę do życia” – powiedział, odnosząc się do fikcyjnego królestwa Czarnej Pantery. „Jeśli chodzi o wprowadzanie do parków najnowszej własności intelektualnej Disney-Marvel-Pixar, jeszcze niewiele brakuje nam do wyjścia na powierzchnię. Dowiedzieliśmy się, że integracja własności intelektualnej Disneya radykalnie zwiększa nasz zwrot z inwestycji”.

Pan D’Amaro zauważył, że Disney jest właścicielem 1000 niezagospodarowanych akrów w swoich istniejących parkach rozrywki. (Dla porównania, powiedział, to rozmiar siedmiu Disneylandów.) Powiedział, że jeden z największych obszarów możliwości obejmuje oryginalny Disneyland, otwarty w 1955 roku. Jeśli firmie uda się Zaimponuj miastu Anaheim Aby zmienić zatwierdzony w latach 90. plan, który określał, gdzie mogłyby powstać hotele, parkingi i atrakcje, Disney zamierza przebudować tereny przylegające do Disneylandu, znacznie zwiększając jego pojemność. Disney planuje również przekształcenie parkingu na południe od parku w tematyczną strefę handlową, restauracyjną i hotelową.

READ  Musk mówi, że nie może dostać sprawiedliwego procesu w Kalifornii, a chce Teksasu

Disney wydał 17 000 stron Badanie wpływu na środowisko za projekt w zeszłym tygodniu. Oczekuje się, że Rada Miasta Anaheim będzie głosować nad zmianami od połowy do końca 2024 r.

Wielkość inwestycji Disneya na Florydzie może zależeć od sądów, gdyż firma walczy z panem DeSantisem i jego sojusznikami o kontrolę nad planem rozwoju Disney World. Rozgniewany krytyką Disneya dotyczącą prawa oświatowego Florydy, pan DeSantis w kwietniu ubiegłego roku pozbawił firmę możliwości prowadzenia kurortu o powierzchni 25 000 akrów tak, jakby był dzielnicą. Disney utrzymuje jednak, że poprzednie umowy zachowują jego zdolność do kontrolowania rozwoju.

„Chcemy nadal się rozwijać i inwestować oraz mamy ambitne plany na Florydzie” – powiedział pan D’Amaro. „Mamy nadzieję, że dla dobra naszych gości, członków naszego zespołu i gospodarki środkowej Florydy istnieją ku temu odpowiednie warunki”. Odmówił podania dalszych szczegółów.

W tej chwili Disney nie planuje budowy parków w nowych krajach i miastach. (W przeszłości firma rozważała na przykład budowę parku tematycznego w Indiach i ekspansję poza Hongkong i Szanghaj w Chinach). Zamiast tego firma skoncentruje się na rozwoju nowych portów dla swoich statków.

Począwszy od 2025 roku budowany będzie nowy statek wycieczkowy – największy jak dotąd we flocie Disneya, mogący pomieścić ponad 6000 gości. Z siedzibą w Singapurze. Statki Disneya stają się coraz bardziej tematyczne, włączając postacie i grafiki z takich franczyz, jak „Kraina Lodu”, „Gwiezdne Wojny” i Marvel’s Avengers, do restauracji i obszarów rozrywkowych.

„To jak przeniesienie parku tematycznego do nowej części świata” – powiedział D’Amaro o Disney Cruise Line, która ostatnio była zapełniona w 98 procentach.