22 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Deweloperzy SMR patrzą na Polskę

Polska jest zainteresowana firmami, które chcą budować małe modułowe reaktory jądrowe (SMR).

23 września Camco of Canada, GE Hitachi Atomic Energy (GEH), GEH SMR Technologies Canada, (GEH SMR Canada) i Synthos Green Energy (SGE), członkowie grupy Synthos, podpisały wyłączną i niewiążącą umowę. Porozumienie (MOU) w celu oceny możliwej instalacji łańcucha dostaw paliwa uranowego w Kanadzie zdolnego do obsługi potencjalnej floty BWRX-300 SMR w Polsce.

BWRX-300 to chłodzony wodą, naturalny obieg SMR o mocy 300 MWe, działający w oparciu o projekt i licencję ESBWR z certyfikatem US NRC firmy GEH z pasywnymi systemami bezpieczeństwa. W wyniku innowacyjnego uproszczenia projektu projekty GEH BWRX-300 będą wymagały znacznie niższych kosztów kapitałowych na MW w porównaniu z innymi projektami SMR.

Synthos, producent kauczuku syntetycznego i jeden z największych producentów surowców chemicznych w Polsce, jest zainteresowany pozyskiwaniem na żądanie, niedrogiej, bezemisyjnej energii elektrycznej z niezawodnego, dedykowanego źródła. W 2019 roku SGE i GEH zgodziły się na współpracę przy możliwych aplikacjach wdrożeniowych dla BWRX-300 w Polsce. SGE i GEH podpisały w 2020 roku strategiczne porozumienie, które dodatkowo zacieśniło współpracę.

Camco świadczy usługi uranu, rafinacji i konwersji uranu dla przemysłu jądrowego na całym świecie. W lipcu 2021 r. Camco, GEH i Global Nuclear Fuel-Americas (GNF-A) zgodziły się zbadać szereg obszarów współpracy w celu komercjalizacji i rozwoju BWRX-300 SMR w Kanadzie i na całym świecie. „Wierzymy, że energia jądrowa odegra kluczową rolę we wspieraniu krajów i firm na całym świecie w osiąganiu celów zerowej emisji netto” – powiedział Tim Kitchel, prezes i dyrektor generalny CAMCO. „Niniejsze Porozumienie pozwala innowacyjnym rozwiązaniom, takim jak Synthos Green Energy, przyczynić się do zorientowanych na biznes inicjatyw przedsiębiorstw i SMR.

Rafael Kasprov, prezes zarządu SGE, powiedział: „Cieszymy się na współpracę z Camco i GEH, aby zrozumieć wymagania dotyczące uranu BWRX-300 w Kanadzie i wsparcie, jakie Kanada może zapewnić. SGE ściśle współpracuje z GG, aby to zobaczyć.

READ  Polska utrzymuje stopy procentowe na stałym poziomie, podczas gdy Warszawa przygotowuje się do zmiany władzy

Prezes i dyrektor generalny GEH Jay Wilman powiedział: „Z niecierpliwością czekamy na współpracę z Camco i Synthos Green Energy w celu wykorzystania GEH do wykorzystania BWRX-300.” Wykorzystując istniejącą certyfikację projektową ESBWR, licencjonowaną i sprawdzoną konstrukcję paliwa GNF2 oraz łącząc sprawdzone komponenty i GEH uważa, że ​​BWRX-300 jest najmniej ryzykowny, najbardziej opłacalny i najszybszy na rynku SMR.

W raporcie perspektywicznym firmy zauważyły, że projekt obarczony jest szeregiem zagrożeń. Ryzyko, że BWRX-300 nie zostanie skomercjalizowany i nie będzie używany w oczekiwanym czasie i po oczekiwanych kosztach lub w ogóle; Ryzyko, że materiały jądrowe i SMR nie przyczynią się do dekarbonizacji zgodnie z oczekiwaniami; I nieudowodnione ryzyko dostarczania bezemisyjnej energii elektrycznej w Polsce lub tworzenia dodatkowych miejsc pracy w Kanadzie. „

Nuskel Memorandum of Understanding z polskimi firmami

Tego samego dnia podpisano kolejne Memorandum of Understanding (MoU) pomiędzy Newsgale Power, KGHM Polska Miedź i Piela Business Engineering (PBE) w Stanach Zjednoczonych w celu zbadania zastosowania małego modułowego reaktora jądrowego (SMR) firmy NuScale do regeneracji węgla Rozwiązanie dla paliw węglowych. Fabryki procesów przemysłowych KGHM w Polsce oraz energii elektrycznej i ciepła. KGHM jest polską firmą zajmującą się produkcją miedzi i srebra, a PPE jest polską firmą konsultingową specjalizującą się w doradztwie w zakresie inżynierii biznesowej.

SMR dla wody lekkiej firmy Newskel ma na celu dostarczanie energii do wytwarzania energii, ciepłownictwa, odsalania i innych zastosowań związanych z ogrzewaniem procesowym. Zawiera w pełni fabryczny moduł Nuskel Power, który jest w stanie wytworzyć 77 MW energii elektrycznej przy użyciu technologii reaktora ze sprężoną wodą. Elektrownia Scalable Design-A firmy Nuskel zmniejsza stabilność finansową związaną z obiektami jądrowymi składającymi się z maksymalnie czterech, sześciu lub 12 pojedynczych modułów mocy. W sierpniu 2020 roku stał się pierwszym projektem SMR zatwierdzonym przez Urząd Regulacji Energetyki Atomowej USA. Nuskel i Flor pracują obecnie dla Utah Associated Municipal Power Systems nad komercjalizacją fabryki. Nuskel podpisał protokół ustaleń z klientami zainteresowanymi rozważeniem zastosowania technologii SMR w 12 krajach.

READ  Desperacja, by pojechać do Polski

Zgodnie z Memorandum of Understanding, Newscale będzie rozwiązaniem w zakresie przetwarzania/recyklingu węgla dla elektrowni węglowych KGHM i PBE, a także dla rozległych nowych elektrowni jądrowych oraz dla wsparcia działalności przemysłowej w Polsce. Egzamin będzie obejmował analizę czynników technicznych, ekonomicznych, prawnych, regulacyjnych, finansowych i instytucjonalnych.

„NuScale z przyjemnością współpracuje z KGHM i PBE w zakresie możliwego wdrożenia elektrowni NuScale w Polsce” – powiedział John Hopkins, prezes i dyrektor generalny NuScale Power. „Emerytura starzejących się elektrowni węglowych prowadzi do zmian w produkcji energii, wymaganiach infrastrukturalnych i zatrudnieniu. Do dostarczenia.

Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź, powiedział, że potrzebne są zdecydowane działania w sprawie zmian klimatycznych. „Już odczuwamy wpływ wyczucia finansowego związanego z rosnącymi cenami energii. Budowa małych reaktorów jądrowych do 2030 r. to solidna zapowiedź i element naszej transformacji energetycznej. Jesteśmy pionierem w Polsce i spodziewamy się, że nasze pierwsze elektrownie jądrowe pojawią się w sieci w 2029 roku. Dodał, że technologia nie tylko pomoże chronić środowisko, ale także znacząco obniży koszty prowadzenia naszej działalności, dodając, że firma planuje komercyjnie wytwarzać energię elektryczną, aby pomóc w zielonych zmianach Polski i obniżyć koszty dla przeciętnego gospodarstwa domowego.

„W sektorze energetycznym przyszłości wyjątkowo ważną rolę odegra projektowanie modułowych źródeł energii” – powiedział Piotr Pila, założyciel i partner zarządzający PBE. „Dlatego SMR jest nie tylko konkurencyjny, ale naprawdę doskonały dla dużych reaktorów jądrowych.

Ponadto 23 września Newscale Power, Gedka Group (Gedka) i Unimode podpisały Memorandum of Understanding (MoU) z celami biznesowymi obejmującymi wykorzystanie technologii SMR firmy Nuskel jako rozwiązania do recyklingu węgla w elektrowniach węglowych w Polsce. Gedka to zintegrowana firma energetyczna z siedzibą w Oklahomie, która dostarcza materiały budowlane i ropę naftową, materiały rafinowane i energię alternatywną. Poprzez swoją strategię zerowego wpływu, Gedka koncentruje się na redukcji emisji za pomocą energii odnawialnej. Unimode to polska międzynarodowa grupa kapitałowa zajmująca się dostarczaniem paliw, gazu i energii elektrycznej oraz energii odnawialnej do odbiorców hurtowych i detalicznych. NuScale wesprze badania Gedka i Unimode dotyczące technologii SMR NuScale jako rozwiązania do naprawy / ponownego wykorzystania węgla w elektrowniach węglowych oraz w nowych elektrowniach jądrowych w Polsce.

READ  „Jesteśmy silni”: polscy pracownicy pomagają sprowadzić indyki z Wielkiej Brytanii | Przemysł spożywczy i napojów

„Newscale jest podekscytowana współpracą z Gedką i Unimotem w zakresie możliwego wdrożenia elektrowni Newscale Power w Polsce” – powiedział dyrektor generalny Nuskel, John Hopkins. Darius Chichoki, prezes i dyrektor generalny Gedka Group, powiedział, że projekt jest zgodny z zobowiązaniem Gedki do dekarbonizacji i dywersyfikacji polskiej infrastruktury energetycznej. „Dzięki naszemu obecnemu partnerstwu z Unimode, cieszymy się, że możemy współpracować z NuScale, aby wprowadzać innowacyjne rozwiązania na rynek w Europie Środkowej” – dodał.

Adam Sikorsky, prezes zarządu Unimot, powiedział, że to kolejny obszar do rozwoju projektów niskoemisyjnych w Polsce. „Naszą rolą jest promowanie technologii SMR jako niezawodnej alternatywy dla technologii węglowych oraz pozyskiwanie partnerów biznesowych na polskim rynku. Docelowo zamierzamy stworzyć platformę współpracy z polskimi ośrodkami edukacyjnymi i polskimi dostawcami komponentów w celu rozwoju tej technologii w naszym kraju Z czasem zdywersyfikuj działalność naszego zespołu.

Zgodnie ze strategią energetyczną polskiego rządu, Polska planuje budowę sześciu bloków jądrowych. Do 2033 r. Polska ma uruchomić reaktor jądrowy generujący 1-1,6 GWe. Kolejne reaktory muszą być budowane co dwa lub trzy lata, aż do osiągnięcia celu sześciu bloków. Amerykańskie firmy Bechtel i Westinghouse Electric poinformowały o powołaniu komitetu do realizacji projektów elektrowni jądrowych w Polsce. Francuski EDF otworzył w Warszawie biuro, w którym przygotowuje szczegółowy plan budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Zainteresowanie wyraziła również Korea Hydro & Nuclear Power z Korei Południowej.