22 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Deficyt na rachunku obrotów bieżących Polski za 12 kwietnia to ponad 3% PKB  Pstryknąć

Deficyt na rachunku obrotów bieżących Polski za 12 kwietnia to ponad 3% PKB Pstryknąć

Deficyt obrotów bieŜących wyniósł w kwietniu 3,9 mld € po deficycie 0 3,0 mld € w marcu (konsensus 2,3 mld €, nasze szacunki to 3,2 mld €). W ujęciu 12-miesięcznym szacujemy, że równowaga pogorszyła się z -2,2% PKB do -3,0% PKB (największy 12-miesięczny deficyt od kwietnia 2013 r.). Deficyt handlowy w kwietniu wyniósł 2,5 mld euro, w porównaniu z 3,3 mld euro w marcu. W ujęciu 12-miesięcznym oznacza to wzrost deficytu z 1,7% do 2,2% PKB. Nadwyżka salda usług w wysokości 2,2 mln € nie zrekompensowała wysokiego deficytu: dochodów pierwotnych (2,8 mln €) i wtórnych (0,9 mln).

Wyniki handlu zagranicznego w kwietniu 2022 roku odzwierciedlają wpływ wojny na Ukrainę: wzrost ceł na import paliw oraz spadek wymiany handlowej z Rosją. Roczna dynamika importu towarów wyrażona w euro (22,6% rocznie) wyraźnie przewyższała dynamikę eksportu (6,7%).

Raport Narodowego Banku Polskiego wskazuje na zakłócenia w globalnych łańcuchach dostaw oraz znaczący wpływ wojny na Ukrainie na polski handel zagraniczny. Globalne zakłócenia przyczyniły się do spadku eksportu części samochodowych, telewizorów i sprzętu AGD. Gwałtowny spadek sprzedaży do Rosji przekłada się również na spadek dynamiki eksportu – Rosja spadła z 7 na 23 w kwietniu 2022 roku, rok temu, wśród największych partnerów eksportowych Polski. Wyższa dynamika importu przyniosła o 75% wyższe ceny ropy naftowej oraz wyższe ceny gazu ziemnego i węgla niż przed rokiem. Rosja nie była w kwietniu najważniejszym kierunkiem importu węgla i produktów rafinacji ropy naftowej, ustępując odpowiednio Australii i Niemcom.

– Chińska polityka Zero-Govt i lokalne blokady w Szanghaju utrudniają rozładowanie napięć w globalnych łańcuchach dostaw. O reakcji polskich firm na zakłócenia w handlu międzynarodowym piszemy w naszym raporcie o globalnych sieciach dystrybucji w czasie epidemii i wojny (link: https://ing-ekonomiczny.pl/publikacja/739803). [The report is in Polish, its English version will be available late this week].

READ  Waszyngton powinien stworzyć nowe polskie możliwości wśród dostawców broni

Dzisiejsze dane są nieco negatywne dla złotego, ponieważ spadek wskaźników równowagi zewnętrznej trwa bardzo szybko, choć jest to spowodowane głównie czynnikami zewnętrznymi – epidemią i wojną. Kurs złotego jest zgodny z wpływem wojny na Ukrainie i dalszych podwyżek stóp procentowych NBP oraz oczekiwaniami na dofinansowanie UE z krajowego planu naprawczego. W najbliższych miesiącach spodziewamy się, że deficyt na rachunku obrotów bieżących powiększy się do 5% PKB do końca roku.