25 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

David Cameron spotyka się z Donaldem Trumpem na Florydzie przed rozmowami w Blinken

David Cameron spotyka się z Donaldem Trumpem na Florydzie przed rozmowami w Blinken

  • Napisane przez Jacqueline Howard
  • wiadomości BBC

Minister spraw zagranicznych Lord Cameron spotkał się na Florydzie z byłym prezydentem Donaldem Trumpem, a następnie udał się do Waszyngtonu na rozmowy.

Były premier udaje się z wizytą do Stanów Zjednoczonych, aby przeprowadzić rozmowy z wyższymi urzędnikami rządowymi na temat wojen w Gazie i na Ukrainie.

Nierzadko ministrowie spraw zagranicznych spotykają się z kandydatami opozycji podczas ich wizyt zagranicznych.

Lord Cameron już wcześniej krytykował Trumpa, który prawdopodobnie będzie kandydował z Partii Republikańskiej w wyborach w USA.

Brytyjskie Biuro ds. Spraw Zagranicznych, Wspólnoty Narodów i Rozwoju poinformowało, że podczas wizyty lorda Camerona w Stanach Zjednoczonych lord Cameron ma rozmawiać z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem na temat wsparcia Ukrainy i osiągnięcia stabilności na Bliskim Wschodzie.

Republikańscy prawodawcy od miesięcy blokują proponowany pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 60 miliardów dolarów (47 miliardów funtów).

Odpowiadała na artykuł lorda Camerona, w którym ostrzegał on Stany Zjednoczone przed okazaniem „słabości, jaką okazano Hitlerowi w latach trzydziestych XX wieku”.

Podczas zbliżających się rozmów z Blinkenem lord Cameron ma także zająć się sprawą śmierci trzech Brytyjczyków pracujących dla globalnej organizacji pomocowej World Central Kitchen w Gazie.

W zeszłym tygodniu amerykańskie media podały, że Blinken rozmawiał z ojcem obywatela amerykańsko-kanadyjskiego, który również zginął w izraelskim nalocie.

W 2015 roku, gdy był premierem, lord Cameron określił proponowany przez Trumpa tymczasowy zakaz wjazdu muzułmanów do Stanów Zjednoczonych jako „powodujący podziały, głupi i zły”.

„Myślę, że gdyby odwiedził nasz kraj, myślę, że zjednoczyłoby to nas wszystkich przeciwko niemu” – powiedział lord Cameron wówczas, gdy Trump nie został jeszcze wybrany.

W swoich wspomnieniach opublikowanych w 2019 roku Lord Cameron stwierdził również, że „rozczarowanie” wygrało wybory Trumpa i że stało się to dzięki jego „protekcjonistycznym, ksenofobicznym i mizoginicznym interwencjom”.