22 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Obawy o demokrację odłożone, ponieważ Polska prawdopodobnie zostanie mistrzem Ukrainy

Obawy o demokrację odłożone, ponieważ Polska prawdopodobnie zostanie mistrzem Ukrainy

Wizyta prezydenta Bidena w Polsce w piątek wpłynie na nieoczekiwaną przemianę kraju z nieliberalnego agitatora w symbol europejskiej solidarności, podsycając obawy USA i UE związane z demokratycznym odstępstwem Warszawy w obchodach przyjęcia ponad dwóch milionów ukraińskich uchodźców.

Wielkie zdjęcie: W październiku 2020 r. Biden Opis Polski W tym samym czasie Węgry i Białoruś ostrzegały przed „powstawaniem reżimów totalitarnych”. Dziś Polska przewodzi Zachodowi, wzywając do maksymalnego poparcia dla Ukrainy, której demokracja grozi zmiażdżeniem przez Władimira Putina.

tło: Rządząca w Polsce partia Prawo i Sprawiedliwość ściera się z Unią Europejską od czasu objęcia władzy w 2015 roku, kiedy to zaczęła realizować prawicową agendę, twierdząc, że Bruksela narusza standardy praworządności.

 • W trakcie długiego sporu z Brukselą polscy przywódcy znaleźli przyjaciela w osobie Donalda Trumpa, który podczas swojej prezydentury co najmniej pięć razy spotykał się z prezydentem Andrzejem Dudą.
 • Według The Guardian Trump był w 2020 roku bardziej popularny w Polsce niż w jakimkolwiek innym kraju europejskim, w tym na Węgrzech. szukaj bio.

migać do przodu: Unia Europejska od miesięcy wstrzymuje miliardy dolarów w funduszach naprawczych na wypadek pandemii z powodu tłumienia przez Polskę niezależności sądownictwa, co skłoniło lidera PiS do oskarżać Niemcy w grudniu, aby przekształcić Unię Europejską w „Czwartą Rzeszę Niemiecką”.

 • Spór sądowy między Unią Europejską a Polską jeszcze się nie zakończył, ale europejscy przywódcy szukają rozwiązania, które odblokuje fundusze i pomoże Warszawie zarządzać napływem ukraińskich uchodźców do kraju.
 • Stephen Mull, były ambasador USA w Polsce, powiedział Axiosowi, że obawy Axiosa o demokratyczne odstępstwo nie zniknęły, ale na razie „tuż obok płonie dom” kluczowego sojusznika ds. bezpieczeństwa i wywiadu, który odgrywa rolę w stabilizacji. Europa.

Między wierszami: Jeszcze zanim kryzys na Ukrainie przyćmił sprawy wewnętrzne, Duda podjął szereg kroków, aby ponownie skoncentrować polską politykę i powstrzymać dryfowanie kraju w kierunku izolacji, mówi Daniel Fried, inny były ambasador w Polsce.

 • W grudniu na przykład Duda Naruszenie kontrowersyjnej ustawy medialnej Stany Zjednoczone potępiły go za pozory atakowania amerykańskiej stacji informacyjnej, która często krytykuje rząd.
 • On także ma Zaproponuj kompromis Aby zakończyć spór sądów UE i na początku tego miesiąca złamać prawo Ograniczyłoby to nauczanie osób LGBT i praw reprodukcyjnych w szkołach, mówiąc: „nie potrzebujemy więcej konfliktów”.
 • „W czasach państwowych służb ratunkowych Duda jest osobą, która reprezentuje interesy Polski w sprawie, która ogarnęła polskie społeczeństwo” – powiedział Freed Axios. „Ułatwiło to administracji Bidena przyjęcie Polski jako sojusznika, tak jak potrzebujemy”.
READ  Dziewczynka urodzona w Gazie zmarła po zamordowaniu jej matki

druga strona: Liderzy i krytycy opozycji w Unii Europejskiej przekonują, że umiar Dudy jest zasłoną dymną i że Zachód powinien nadal rozliczać Polskę z jej demokratycznego upadku przed przyszłorocznymi wyborami.

 • Wojciech Olinczak, były polski kandydat na prezydenta, powiedział Axiosowi, że PiS „robi politykę międzynarodową na potrzeby polityki krajowej”.
 • Oznacza to, że przyjmą popularną sprawę, taką jak solidarność z Ukrainą, a jednocześnie nadal będą prowadzić populistyczną politykę w kraju – przekonuje Olejniczak.

Wielkie zdjęcie: Polskie społeczeństwo – i to nie tylko polska polityka – opowiedziało się całkowicie za Ukrainą.

 • Ukraińcy mogą bezpłatnie podróżować państwową siecią kolejową, mają dostęp do opieki zdrowotnej, edukacji i innych świadczeń.
 • Istnieje niewiele obozów dla uchodźców, ponieważ wiele polskich rodzin przyjęło do swoich domów Ukraińców, w tym urzędników państwowych tradycyjnie antyimigracyjnych.

Co oni mówią: „To ten polski konsensus narodowy i w zasadzie cała społeczność organizuje się, by pomagać ludziom” – powiedział Fred, który rozmawiał z Axios podczas powrotu z wizyty w Warszawie.

 • Kiedy zapytasz ich dlaczego, spojrzą na ciebie i powiedzą: „Ponieważ jesteśmy”, powiedział Fred, odnosząc się do historii Polski pod okupacją hitlerowską i sowiecką.
 • „Polacy myślą: „Cierpią tak jak my, ale możemy coś z tym zrobić. Ponieważ w NATO jesteśmy bezpieczni i, na Boga, to nasz obowiązek”. Fried powiedział: „To naprawdę ekscytujące”.