29 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Rosjanie organizują rzadki protest po zawaleniu się tamy i zalaniu domów w pobliżu granicy z Kazachstanem

Rosjanie organizują rzadki protest po zawaleniu się tamy i zalaniu domów w pobliżu granicy z Kazachstanem

W poniedziałek Rosjanie zebrali się w mieście Orsk w ramach rzadkiego protestu, aby domagać się odszkodowań za ludobójstwo Zawalenie się tamy i późniejsze powodzie W regionie Orenburg w pobliżu granicy z Kazachstanem.

Protesty są niezwykłą sceną w Rosji, gdzie władze nieustannie tłumią wszelkie formy opozycji po decyzji prezydenta Władimira Putina. Inwazja na Ukrainę. Rosyjska agencja informacyjna TASS podała, że ​​w poniedziałek przed budynkiem administracyjnym w Orsku zgromadziły się setki osób, a filmy udostępnione w rosyjskich mediach społecznościowych pokazują, jak ludzie skandowali „Putin, pomóż nam” i „Wstyd”.

Powodzie spowodowane podnoszącym się poziomem wody na Uralu zmusiły do ​​wysiedlenia ponad 4000 osób, w tym 885 dzieci. Ewakuować Władze regionalne poinformowały w niedzielę w regionie Orenburg. W poniedziałek TASS poinformował, że w regionie zalanych zostało około 10 000 domów, w tym około 7 000 w Orsku, a poziom wód powodziowych w mieście stale rośnie. Materiał filmowy z Orska i Orenburga pokazuje, że woda częściowo zanurzyła budynki, w tym domy, a także pobliskie pola.

Jak podały media państwowe, rosyjski rząd ogłosił w niedzielę sytuację na dotkniętych powodzią obszarach Orenburga stanem nadzwyczajnym na poziomie federalnym, przygotowując się na możliwe powodzie w trzech innych regionach.

Po proteście TASS poinformował, że gubernator regionu Orenburg Denis Basler obiecał wypłacać odszkodowania w wysokości 10 000 rubli miesięcznie (około 108 dolarów) przez sześć miesięcy osobom zmuszonym do opuszczenia domów w wyniku powodzi.

Władze regionalne podały w niedzielę, że całkowite szkody powodziowe w regionie oszacowano na 21 miliardów rubli (227 milionów dolarów).

Według burmistrza Orska Wasilija Kozubicy miasto Orsk, położone niecałe 20 kilometrów (mniej niż 13 mil) na północ od granicy z Kazachstanem, najbardziej ucierpiało w wyniku powodzi, która w piątek spowodowała zawalenie się tamy.

Wszczęto śledztwo w celu zbadania podejrzeń naruszeń konstrukcyjnych, które mogły być przyczyną zawalenia się tamy. Władze lokalne podały, że tama może wytrzymać poziom wody do 5,5 metra (około 18 stóp). Kozubitsa powiedział, że w sobotę rano poziom wody osiągnął około 9,3 metra (30,51 stopy) i rośnie. Według rosyjskiego serwisu informacyjnego AllRivers, w niedzielę poziom wody w Orsku osiągnął 9,7 m (31,82 stóp).

READ  Minibudżet w Wielkiej Brytanii tnie podatki i mocno zaciąga pożyczki w obliczu recesji

Władze w Orsku poinformowały, że zginęły cztery osoby, ale stwierdziły, że ich śmierć nie ma związku z powodziami.

Klasyfikacja sytuacji jako stanu nadzwyczajnego na poziomie federalnym odzwierciedla ryzyko powodzi poza regionem Orenburg.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w niedzielę, że prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał z szefem Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych, a także szefami obwodów Kurganu i Tiumeń na Uralu, aby omówić sytuację i „potrzebę .” …o szybkie przyjęcie środków pomocy ludziom i ich ewentualną ewakuację.

Rzeka Ural ma długość około 2428 km (1509 mil) i płynie z południowej części Uralu do północnego krańca Morza Kaspijskiego, przez Rosję i Kazachstan.

Jak podaje TASS, w obwodzie smoleńskim w zachodniej Rosji część wiaduktu zawaliła się w mieście Wiazma, 233 km (144 mil) na zachód od Moskwy, zabijając jedną osobę i raniąc kilka innych.

Most runął na tory kolejowe, zatrzymując pociągi na linii prowadzącej na Białoruś i odcinając dostawy gazu do prawie 9 000 osób – podała TASS, dodając, że lokalne władze wszczęły śledztwo.