16 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Czołgi okupacyjne przybywają do centrum miasta Khan Yunis podczas nowego najazdu na południową Gazę

Czołgi okupacyjne przybywają do centrum miasta Khan Yunis podczas nowego najazdu na południową Gazę

  • Najnowsze osiągnięcia:
  • Netanjahu wzywa bojowników Hamasu do poddania się
  • Więźniowie palestyńscy twierdzą, że padli ofiarą naruszeń

GAZA/KAIR (Reuters) – W niedzielę izraelskie czołgi wjechały w serce Khan Yunis w ramach nowego dużego najazdu na główne miasto w południowej Strefie Gazy, podczas gdy władze odpowiedzialne za służbę zdrowia w enklawie kierowanej przez Hamas podały, że około 18 000 Palestyńczyków zostało rannych zabity.Na wojnie.

Izraelscy przywódcy powiedzieli, że kilkudziesięciu bojowników Hamasu poddało się i zachęcali do tego więcej, ale palestyńska grupa zbrojna zaprzeczyła temu i określiła to twierdzenie jako „fałszywe i bezpodstawne”.

Mieszkańcy Khan Yunis powiedzieli, że czołgi dotarły do ​​głównej drogi łączącej miasto z północą i południem po intensywnych nocnych walkach, które spowolniły izraelski postęp ze wschodu. Samoloty bojowe zbombardowały obszar na zachód od ataku.

Powietrze trzęsło się od ciągłych dźwięków eksplozji, a nad gęsto zaludnionym miastem, pełnym ludzi przesiedlonych z innych części enklawy, unosiły się gęste kolumny białego dymu.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, który bezskutecznie nawoływał do zawieszenia broni w Gazie, powiedział, że Strefa znajduje się w stanie upadku. Dodał: „Spodziewam się, że porządek publiczny wkrótce całkowicie się załamie i może rozwinąć się gorsza sytuacja, w tym choroby epidemiczne i rosnąca presja na masowy exodus do Egiptu”.

W niedzielę rano w pobliżu komisariatu policji w centrum miasta słychać było strzały z broni automatycznej. Rano ulice opustoszały i pozostały tylko stara kobieta i dziewczynka jadące na wozie z osłami.

Ojciec czwórki dzieci, który został wysiedlony z miasta Gaza i szuka schronienia w Khan Yunis, powiedział Reuterowi: „To była jedna z najbardziej przerażających nocy. Opór był bardzo silny, słyszeliśmy strzały i eksplozje, które nie ustawały przez wiele godzin. ” Nie chciał ujawnić swojej tożsamości w obawie przed odwetem.

Po drugiej stronie Strefy Gazy, na obszarach północnych, gdzie Izrael wcześniej twierdził, że jego siły w dużej mierze zakończyły swoje misje, mieszkańcy również opisali jedne z najcięższych walk w tej wojnie.

READ  Wagner: Szef kuchni Putina Jewgienij Prigożyn przyznał się do stworzenia munduru najemników w 2014 roku

„Ośmielam się powiedzieć, że to najcięższa bitwa, jaką słyszeliśmy od tygodni” – powiedział Nasser (59 lat), ojciec siedmiorga dzieci mieszkający w Jabalii po zniszczeniu jego domu w Beit Lahia, innej północnej części kraju. Kiedy mówił, słychać było eksplozje. „Nie opuścimy Jabalii bez względu na wszystko. Umrzemy tutaj jako męczennicy, albo zostawią nas w spokoju. „

Izrael obiecał wyeliminowanie Hamasu, który rządzi Gazą od 2007 r., po tym, jak bojownicy wtargnęli na płot 7 października i rozpętali przemoc w izraelskich miastach, zabijając rodziny w ich domach, zabijając 1200 osób i biorąc 240 zakładników.

Władze odpowiedzialne za służbę zdrowia w Gazie podają, że w izraelskich nalotach zginęło około 18 000 osób, a 49 500 zostało rannych, a tysiące kolejnych uznano za zaginione i uznane za zmarłe pod gruzami. Opłata nie obejmuje już numerów z północnych części Strip, które są poza zasięgiem karetek pogotowia i gdzie przestały działać szpitale.

Kto żyje?

Premier Benjamin Netanjahu powiedział w niedzielę, że kilkudziesięciu bojowników Hamasu poddało się, nazywając to początkiem końca tej organizacji. „Poddajcie się teraz” – powiedział im w oświadczeniu telewizyjnym.

Hamas zaprzeczył poddaniu się swoich bojowników i oświadczył, że podczas walk zniszczył 180 izraelskich pojazdów wojskowych, nie przedstawiając dowodów.

Powiedziała, że ​​Izrael nie będzie w stanie odzyskać pozostałych zakładników siłą, chyba że w drodze negocjacji.

Zdjęcia, które pojawiły się w piątek w mediach społecznościowych, przedstawiających palestyńskich mężczyzn przetrzymywanych w Gazie klęczących na ziemi w bieliźnie, wywołały powszechne oburzenie w krajach arabskich.

Palestyńczycy znajdujący się w grupie dziesięciu osób uwolnionych przez armię izraelską w Gazie powiedzieli agencji Reuters, że podczas zatrzymania padli ofiarą przemocy fizycznej, w tym ze strony żołnierzy, którzy uderzali ich butami w głowy i ciała. Rzecznik izraelskiej armii powiedział, że bada te zarzuty.

READ  Rosyjski generał twierdzi, że wyżsi oficerowie wojskowi zdradzili żołnierzy walczących na Ukrainie

Po tygodniach walk skoncentrowanych na północy Izrael rozpoczął w zeszłym tygodniu atak naziemny na południu, atakując Khana Yunisa. Ponieważ walki toczą się obecnie na niemal całej długości Strefy Gazy, międzynarodowe organizacje humanitarne twierdzą, że 2,3 miliona mieszkańców enklawy nie ma już gdzie się ukryć.

Światowa Organizacja Zdrowia stwierdziła, że ​​nie będzie możliwa poprawa „katastrofalnej” sytuacji w Gazie, gdzie wzrosły potrzeby medyczne i wzrosło ryzyko chorób, a system opieki zdrowotnej został poważnie ograniczony.

W miejscu domu w Khan Yunis, który został zniszczony w nocnym bombardowaniu, krewni zmarłych w oszołomieniu przeczesywali gruzy. Spod budynku wyciągnęli ciało mężczyzny w średnim wieku ubranego w żółtą koszulę.

Ahmed Abdel Wahab powiedział: „Odmawialiśmy nocną modlitwę i spaliśmy, a potem obudziliśmy się i zobaczyliśmy dom nad nami. «Kto żyje?!»”.

„Trzy piętra nad nim zawaliły się, a pod nim znajdowali się ludzie” – powiedział. „Moja matka i ojciec, moja siostra i brat, wszyscy moi kuzyni”.

Główny szpital w Khan Yunis, szpital Nasser, został opanowany przez zabitych i rannych. W niedzielę na oddziale ratunkowym nie było już miejsca, ponieważ ludzie nieśli kolejnych rannych owiniętych w koce i dywany. Muhammad Abu Shihab płakał i przysiągł pomścić syna, który według niego został zabity przez izraelskiego snajpera

Zdecydowana większość Gazańczyków została obecnie zmuszona do opuszczenia swoich domów, a wielu uciekało wielokrotnie, zabierając jedynie z dobytkiem, jaki mogli unieść. Izrael twierdzi, że robi, co może, aby chronić ludność cywilną, ale nawet Stany Zjednoczone, jego najbliższy sojusznik, twierdzą, że nie dotrzymały tych obietnic.

Strach przed eskalacją

Intensywność walk między Izraelem a wspieranym przez Iran Hezbollahem w Libanie nasiliła się w niedzielę z powodu konfliktu w Gazie.

Na międzynarodowej konferencji w Doha, stolicy Kataru, która odegrała rolę głównego mediatora tygodniowego rozejmu, w wyniku którego uwolniono ponad 100 zakładników, arabscy ​​ministrowie spraw zagranicznych skrytykowali Stany Zjednoczone za zawetowanie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ ws. Piątek domagał się pomocy humanitarnej. Zawieszenie broni w Gazie.

READ  Wielka Brytania testuje 4-dniowy tydzień pracy

Premier Kataru szejk Mohammed bin Abdul Rahman Al Thani powiedział, że wojna grozi radykalizacją całego pokolenia na Bliskim Wschodzie. Minister spraw zagranicznych Jordanii powiedział, że izraelska kampania miała na celu wypędzenie Palestyńczyków z Gazy i spełnia prawną definicję ludobójstwa, a oskarżenia Izrael określił jako haniebne.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział, że „nie zrezygnuje” ze swojego wezwania do zawieszenia broni.

„Nalegałem, aby Rada Bezpieczeństwa wywarła presję, aby uniknąć katastrofy humanitarnej, i ponowiłem wezwanie do ogłoszenia humanitarnego zawieszenia broni” – powiedział Guterres. „Niestety Rada Bezpieczeństwa tego nie uczyniła, ale to nie umniejsza konieczności podjęcia takich działań”.

(Doniesienia Bassama Masouda i Mohammeda Salema w Gazie, Nidala al-Mughrabiego w Kairze oraz Dana Williamsa, Ariego Rabinovitcha, Emily Rose i Henriette Shekar w Jerozolimie.) Pod redakcją Catherine Evans, Nicka Macfie i Susan Fenton

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę

Starszy korespondent z prawie 25-letnim doświadczeniem w zakresie konfliktu palestyńsko-izraelskiego, w tym kilku wojen i podpisania pierwszego historycznego porozumienia pokojowego między obiema stronami.