3 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Inauguracja Javiera Mileya na prezydenta Argentyny postawiła pytanie, jakiego będzie miała prezydenta

Inauguracja Javiera Mileya na prezydenta Argentyny postawiła pytanie, jakiego będzie miała prezydenta

BUENOS AIRES, Argentyna (AP) – jako ekonomista Javiera Mileya W niedzielę obejmuje prezydenturę Argentyny, a naród zastanawia się, która jego wersja będzie rządzić: antysystemowy krzyżowiec widzi od Ścieżka kampaniiAlbo bardziej umiarkowany prezydent-elekt, który wyłonił się w ostatnich tygodniach.

Miley (53 l.) zyskała sławę w telewizji dzięki swoim pełnym wulgaryzmów kazaniom skierowanym przeciwko temu, co określił jako klasa polityczna. Przełożył swoją popularność na miejsce w Kongresie, a następnie równie szybko zaczął kandydować na prezydenta. Przytłaczające zwycięstwo odniesione przez samozwańczego „anarchokapitalistę” w Prawybory są w sierpniu Wywołało to falę szoku w krajobrazie politycznym i wywróciło wyścig do góry nogami.

Argentyńczycy są sfrustrowani W obecnej sytuacji gospodarczej – trzycyfrowej inflacji, czterech na 10 osób w ubóstwie i gwałtownie spadającej waluty – okazali się otwarci na dziwne pomysły z zagranicy, mające na celu rozwiązanie ich problemów i przekształcenie narodu. Wygrał wybory 19 listopada Druga runda jest decydująca – Pozbył się peronistycznej władzy politycznej, która dominowała w Argentynie od dziesięcioleci.

Jako kandydatka Miley zobowiązała się do oczyszczenia establishmentu politycznego z korupcji, usunięcia banku centralnego, który oskarżył o drukowanie pieniędzy i podsycanie inflacji, oraz zastąpienia szybko tracącego na wartości peso dolarem amerykańskim.

Jednak po zwycięstwie na szefa banku centralnego wybrał Luisa Caputo, byłego szefa banku centralnego Minister Gospodarki Wygląda na to, że sojusznik Caputo, który stoi na czele banku, wstrzymał swoje szeroko reklamowane plany dolaryzacyjne.

Miley przedstawił siebie jako chętnego wojownika, który stawia czoła wkraczaniu globalnego socjalizmu, na wzór byłego prezydenta USA Donalda Trumpa Otwarcie podziwiaj. Kiedy jednak w zeszłym tygodniu Miley podróżowała do Stanów Zjednoczonych, nie odwiedził Mar-a-Lago; Zamiast tego zjadł lunch z innym byłym amerykańskim przywódcą, Bill Clinton.

Wysłał także dyplomatę z długą historią pracy w toczących się negocjacjach klimatycznych Konferencja COP28 Jak doniosła argentyńska gazeta La Nacion, mimo nalegań na odrzucenie zaangażowania ludzkości w globalne ocieplenie, w Dubaju. Wycofał się ze swoich planów likwidacji Ministerstwa Zdrowia.

READ  Zachodni sojusznicy nie zgadzają się co do samolotów dla Ukrainy, podczas gdy Rosja twierdzi, że zyskuje

Jego umiar może wynikać z pragmatyzmu, biorąc pod uwagę ogromną skalę stojącego przed nim wyzwania, brak doświadczenia politycznego i potrzebę kultywowania sojuszy z innymi partiami w celu realizacji swojego programu w Kongresie, gdzie jego partia zajmuje jedną trzecią ze znaczną przewagą w historii ilość miejsc.

Na ministra bezpieczeństwa wybrał Patricię Bullrich, wieloletnią polityk i przeciwniczkę pierwszej tury koalicji z drugą co do wielkości liczbą mandatów, a na ministra obrony wybrał jej kolegę Louisa Petrie.

Wiele jednak wskazuje na to, że Miley nie porzucił wyzwania ani radykalnych planów demontażu państwa.

Po złożeniu przysięgi w niedzielny poranek zamierza zerwać z tradycją, wygłaszając przemówienie inauguracyjne nie do zgromadzonych parlamentarzystów, ale do swoich zwolenników zgromadzonych przed budynkiem Konwencji Krajowej – zwrócony tyłem do legislatury.

Oczekuje się, że wskaże na kłopoty gospodarcze odziedziczone po ustępującym prezydencie Alberto Fernandezie i ogłosi pierwsze kroki wykonawcze, obejmujące radykalne cięcia wydatków publicznych.

Argentyna cierpi z powodu ogromnego deficytu budżetowego, deficytu handlowego wynoszącego 43 miliardy dolarów, a także ogromnego długu wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego w wysokości 45 miliardów dolarów, a do kwietnia 10,6 miliarda dolarów jest dłużna wielostronnym wierzycielom i sektorowi prywatnemu.

„Nie ma pieniędzy” – to częsty refren Miley.

Powiedział już, że zlikwiduje wiele ministerstw, w tym ministerstwa kultury, środowiska, kobiet, nauki i technologii. Chce połączyć ministerstwa rozwoju społecznego, pracy i edukacji w ramach jednego ministerstwa kapitału ludzkiego.

Jednak Miley prawdopodobnie spotka się z ostrym sprzeciwem ze strony prawodawców ruchu peronistycznego i kontrolowanych przez nią związków zawodowych, których członkowie sprzeciwili się utracie zarobków.

Po przemówieniu inauguracyjnym Miley planuje pojechać kabrioletem do pałacu prezydenckiego, a później spotkać się z zagranicznymi dygnitarzami.

Wśród nich znajdą się wybitni przedstawiciele skrajnej prawicy: Premier Węgier Wiktor Orban; szef hiszpańskiej partii Vox Santiago Abascal; Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro i prawodawcy sprzymierzeni z Bolsonaro, w tym jego syn.

READ  Wojna na Ukrainie: Zełenski potępia atak na Czernihów, Putin spotyka po drodze generałów i F-16

Według doniesień Miley wysłała wiadomość zapraszającą obecnego prezydenta Brazylii, Luiz Inacio Lula da SilvaPo tym, jak w zeszłym miesiącu w wywiadzie telewizyjnym określił lewicę jako „wyraźnie” skorumpowanego i potwierdził, że jeśli zostanie prezydentem, nie spotkają się.

Lula wysłał swojego Ministra Spraw Zagranicznych na inaugurację Miley.

Oczekuje się także, że odwiedzi prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który od tego czasu składa pierwszą wizytę w Ameryce Łacińskiej. Inwazja na Rosję Jego kraj w lutym 2022 r.

___

Beller relacjonował z Rio de Janeiro