31 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

CLC Cultural Thursday, aby podkreślić polską kulturę – Brainerd Dispatch

BRAINERD – Ania Antus zakłada, że ​​niewielu Amerykanów wie o Polsce zbyt wiele.

Instruktorka ekonomii w Central Lakes College i rodowita Polka mają nadzieję, że zmieni to z prezentacją Zoom w czwartek w południe, w lutym. 3, część uniwersyteckiej serii Kulturalny Czwartek.

„Urodziłem się i wychowałem w mieście w Polsce o nazwie Łódź, co oznacza „łódź” ​​– powiedział Antus o trzecim co do wielkości mieście w Polsce i byłym ośrodku przemysłowym. „Kiedyś miało dziewięć rzek. Myślę, że w tej chwili nie ma już rzeki, ponieważ mamy przemysł tekstylny, który wykorzystywał wodę w przeszłości”.

Łódź znajduje się około 120 km na południowy zachód od Warszawy, stolicy i największego miasta Polski, członka Unii Europejskiej.

„To tak naprawdę miasto dwie godziny na południe od Warszawy – jak centralna część Polski” – powiedział Antus o Łodzi. „Kiedyś było drugim co do wielkości miastem, ale już nie z powodu imigracji. Wiele osób opuściło miasto”.
Badanie z 1988 roku wykazało, że 54% polskich Amerykanów miało mieszane pochodzenie z trzech pokoleń lub więcej.

„Poślubiłem mieszkańca Minnesoty i przeprowadziłem się do Ameryki w 2001 roku. I właściwie spotkałem go w pracy” – powiedział Antus. „Wcześniej pracowałem na Uniwersytecie Łódzkim. I św. Cloud State University rozpoczął program, wysłali 22 studentów… aby nagrali małą historyjkę… a jednym z gości z telewizji był mój mąż.”

50-latek ma doktorat z ekonomii, a także jest instruktorem nauczania na odległość w North Hennepin Community College i Metropolitan State University z około 200 studentami.

„Chcę porozmawiać o historii” – powiedział Antus o czwartkowym wydarzeniu kulturalnym online. „Naprawdę chcę się bardziej skoncentrować na jedzeniu, kulturze, tańcu”.

Rosja, Prusy i Austria podzieliły Polskę między sobą w serii umów między 1772 a 1795 rokiem.

„Jeśli szukasz swoich polskich korzeni, jak to jest łatwe, czy nie, ponieważ w historii Polski byliśmy podzieleni między trzy różne kraje” – powiedział Antus.

READ  Krytycy mówią, że Polska jednym ruchem przekształciła świetnego dyrektora muzeum w perkusistę i malarza

Według CIA, po II wojnie światowej Polska stała się sowieckim państwem satelickim, ale wolne wybory w 1989 i 1990 roku zakończyły erę komunizmu.

„Chcę trochę porozmawiać o hiperinflacji w Polsce… ponad 600% hiperinflacji” – powiedział Antus. „Chcę trochę opowiedzieć o ekonomii niedoboru, dlaczego upadł mur berliński – wiecie, oczywiście, wspomnijcie prezydenta Reagana, bo wszyscy Polacy kochają prezydenta Reagana”.

Antus powiedziała, że ​​jej pierwszą pracą po emigracji było uczenie polskiego Minnesotańczyków.

„Ludzie, którzy nigdy nie słyszeli o Polsce, mieszają ją i mieszają z, no wiesz, Czechami lub Czechosłowacją” – powiedział Antus. „Słyszałem nawet, że mam rosyjski akcent”.

Antus chce dzielić się światowym wkładem Polski do społeczeństwa.

18 Polaków otrzymało 19 Nagród Nobla we wszystkich kategoriach: fizyka, chemia, fizjologia czy medycyna, literatura, pokój i ekonomia. Zauważyła, że ​​podczas podróży do Waszyngtonu są trzy pomniki polskich Amerykanów.

„Myślę, że częścią tego jest to, że odkryłeś po drodze, że jest duży wpływ Polski na całym świecie” – powiedział Antus.

Antus podzieli się także swoim doświadczeniem jako uznanej polskiej tancerki i instruktorki podczas Kulturalnego Czwartku.

Osoby zainteresowane udziałem w bezpłatnej i publicznej prezentacji Zoom firmy Antus prosimy o rejestrację na

https://tinyurl.com/2esve4dn

.

W przypadku pytań dotyczących tego wydarzenia lub serii Czwartków Kulturalnych prosimy o kontakt z Jasonem Edensem pod adresem [email protected] lub 218-855-8124.

Z FRANK LEE można się skontaktować pod numerem 218-855-5863 lub pod adresem [email protected]. Śledź go na Twitterze pod adresem www.twitter.com/DispatchFL.