1 października, 2023

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Chiny i Indonezja obiecują zacieśnić więzi po rzadkim szczycie w Pekinie

Chiny i Indonezja obiecują zacieśnić więzi po rzadkim szczycie w Pekinie

PEKIN (Reuters) – Przywódcy Chin i Indonezji zobowiązali się we wtorek do rozszerzenia handlu dwustronnego i rozszerzenia współpracy w obszarach takich jak rolnictwo i bezpieczeństwo żywnościowe, po rzadkiej wizycie zagranicznej głowy państwa w Chinach, która obawia się koronawirusa.

Po spotkaniu przywódców obu krajów chińskie MSZ stwierdziło, że Chiny i Indonezja uważają, że ich relacje mają duże znaczenie strategiczne i długoterminowe oddziaływanie globalne.

Prezydent Indonezji Joko Widodo spotkał się we wtorek w Pekinie z prezydentem Chin Xi Jinpingiem i premierem Li Keqiangiem. Ostatni raz Chiny gościły zagranicznych przywódców podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w lutym, a prezydent Rosji Władimir Putin był jednym z tych, którzy odwiedzili Pekin w mocno strzeżonej bańce.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Podróże zagranicznych dygnitarzy do Chin były niezwykle rzadkie, odkąd ponad dwa lata temu wybuchła nowa pandemia koronawirusa, a chińskie granice zostały w dużej mierze zamknięte z powodu lokalnych obaw związanych z COVID.

Indonezja, jeden z największych partnerów handlowych Chin, jest ważnym eksporterem żelazoniklu, węgla, miedzi i gazu ziemnego do drugiej co do wielkości gospodarki świata.

W pierwszej połowie 2022 r. chiński import z Indonezji, głównie towarów, wzrósł o 34,2% rok do roku, największy po Rosji.

Po spotkaniu Jokowi i Lee Indonezyjski Pałac Państwowy poinformował, że Chiny zobowiązały się do importu dodatkowego 1 miliona ton surowego oleju palmowego z Indonezji.

Jokowi spotkał się z Li i Xi w historycznym Diaoyutai State Guesthouse, części rozległego kompleksu willi, jezior i ogrodów, gdzie przyjmowano wielu zagranicznych przywódców, w tym zmarłego prezydenta USA Richarda Nixona.

„most komunikacyjny”

Jako prezydent G20 w tym roku Jokowi starał się załagodzić rozłamy w grupie, które ujawniła rosyjska inwazja na Ukrainę.

W zeszłym miesiącu udał się na Ukrainę na spotkanie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, a także do Moskwy na rozmowy z prezydentem Putinem. Jokowi powiedział, że Indonezja jest gotowa być „pomostem komunikacji” między nimi. Czytaj więcej

READ  Wojna rosyjsko-ukraińska: lista najważniejszych wydarzeń, dzień 321 | Wiadomości o wojnie między Rosją a Ukrainą

Chociaż Chiny nie potępiły swojego strategicznego partnera Rosji za inwazję, wielokrotnie wzywały do ​​zaprzestania działań wojennych i oferowały pomoc w prowadzeniu rozmów pokojowych.

Minister spraw zagranicznych Indonezji Retno Marsudi, który był częścią podróżującej delegacji, powiedział, że Xi docenia wysiłki pokojowe Jokowi, takie jak jego wizyty w Kijowie i Moskwie.

„Prezydent Xi uważa te wizyty za odpowiedzialność Indonezji jako dużego kraju” – zacytował Retno w Indonezyjskim Pałacu Państwowym.

Zarówno Indonezja, jak i Rosja są częścią G20, przy czym ta pierwsza przejęła w tym roku przewodnictwo w grupie. Niektóre państwa członkowskie G20 zagroziły bojkotem tegorocznego szczytu przywódców na wyspie Bali w dniach 15-16 listopada, jeśli Putin weźmie w nim udział.

Spotkania G20 na początku tego roku koncentrowały się na globalnym bezpieczeństwie żywnościowym i rosyjskiej inwazji na Ukrainę, którą Moskwa nazywa „specjalną operacją wojskową”. Czytaj więcej

Wojna na Ukrainie spowodowała poważne zakłócenia w światowym handlu, a ceny zbóż i pszenicy gwałtownie wzrosły w związku z blokadą ukraińskich portów morskich i sankcjami na rosyjskie towary, takie jak ropa, gaz i nawozy.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Raport Ryana Wu. Dodatkowe raporty Stanleya Widianto w Dżakarcie i Stelli Keo w Pekinie; Montaż przez Michaela Perry’ego i Williama MacLeana

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.