26 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Chiny i Indonezja obiecują zacieśnić więzi po rzadkim szczycie w Pekinie

Chiny i Indonezja obiecują zacieśnić więzi po rzadkim szczycie w Pekinie

PEKIN (Reuters) – Przywódcy Chin i Indonezji zobowiązali się we wtorek do rozszerzenia handlu dwustronnego i rozszerzenia współpracy w obszarach takich jak rolnictwo i bezpieczeństwo żywnościowe, po rzadkiej wizycie zagranicznej głowy państwa w Chinach, która obawia się koronawirusa.

Po spotkaniu przywódców obu krajów chińskie MSZ stwierdziło, że Chiny i Indonezja uważają, że ich relacje mają duże znaczenie strategiczne i długoterminowe oddziaływanie globalne.

Prezydent Indonezji Joko Widodo spotkał się we wtorek w Pekinie z prezydentem Chin Xi Jinpingiem i premierem Li Keqiangiem. Ostatni raz Chiny gościły zagranicznych przywódców podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w lutym, a prezydent Rosji Władimir Putin był jednym z tych, którzy odwiedzili Pekin w mocno strzeżonej bańce.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Podróże zagranicznych dygnitarzy do Chin były niezwykle rzadkie, odkąd ponad dwa lata temu wybuchła nowa pandemia koronawirusa, a chińskie granice zostały w dużej mierze zamknięte z powodu lokalnych obaw związanych z COVID.

Indonezja, jeden z największych partnerów handlowych Chin, jest ważnym eksporterem żelazoniklu, węgla, miedzi i gazu ziemnego do drugiej co do wielkości gospodarki świata.

W pierwszej połowie 2022 r. chiński import z Indonezji, głównie towarów, wzrósł o 34,2% rok do roku, największy po Rosji.

Po spotkaniu Jokowi i Lee Indonezyjski Pałac Państwowy poinformował, że Chiny zobowiązały się do importu dodatkowego 1 miliona ton surowego oleju palmowego z Indonezji.

Jokowi spotkał się z Li i Xi w historycznym Diaoyutai State Guesthouse, części rozległego kompleksu willi, jezior i ogrodów, gdzie przyjmowano wielu zagranicznych przywódców, w tym zmarłego prezydenta USA Richarda Nixona.

„most komunikacyjny”

Jako prezydent G20 w tym roku Jokowi starał się załagodzić rozłamy w grupie, które ujawniła rosyjska inwazja na Ukrainę.

W zeszłym miesiącu udał się na Ukrainę na spotkanie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, a także do Moskwy na rozmowy z prezydentem Putinem. Jokowi powiedział, że Indonezja jest gotowa być „pomostem komunikacji” między nimi. Czytaj więcej

READ  Liz Truss obiecuje obniżki podatków po tym, jak wygrała głosowanie na kolejnego premiera Wielkiej Brytanii

Chociaż Chiny nie potępiły swojego strategicznego partnera Rosji za inwazję, wielokrotnie wzywały do ​​zaprzestania działań wojennych i oferowały pomoc w prowadzeniu rozmów pokojowych.

Minister spraw zagranicznych Indonezji Retno Marsudi, który był częścią podróżującej delegacji, powiedział, że Xi docenia wysiłki pokojowe Jokowi, takie jak jego wizyty w Kijowie i Moskwie.

„Prezydent Xi uważa te wizyty za odpowiedzialność Indonezji jako dużego kraju” – zacytował Retno w Indonezyjskim Pałacu Państwowym.

Zarówno Indonezja, jak i Rosja są częścią G20, przy czym ta pierwsza przejęła w tym roku przewodnictwo w grupie. Niektóre państwa członkowskie G20 zagroziły bojkotem tegorocznego szczytu przywódców na wyspie Bali w dniach 15-16 listopada, jeśli Putin weźmie w nim udział.

Spotkania G20 na początku tego roku koncentrowały się na globalnym bezpieczeństwie żywnościowym i rosyjskiej inwazji na Ukrainę, którą Moskwa nazywa „specjalną operacją wojskową”. Czytaj więcej

Wojna na Ukrainie spowodowała poważne zakłócenia w światowym handlu, a ceny zbóż i pszenicy gwałtownie wzrosły w związku z blokadą ukraińskich portów morskich i sankcjami na rosyjskie towary, takie jak ropa, gaz i nawozy.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Raport Ryana Wu. Dodatkowe raporty Stanleya Widianto w Dżakarcie i Stelli Keo w Pekinie; Montaż przez Michaela Perry’ego i Williama MacLeana

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.