2 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Przywódcy Chin i UE zgadzają się co do potrzeby „zrównoważonych” stosunków handlowych

Przywódcy Chin i UE zgadzają się co do potrzeby „zrównoważonych” stosunków handlowych

  • Przywódcy Unii Europejskiej udają się do Chin, aby odbyć szczyt z Pekinem
  • Unia Europejska wzywa do bardziej zrównoważonych stosunków handlowych z Chinami
  • Chiny wzywają Unię Europejską, aby nie wdawała się w konfrontację
  • Unia Europejska zwraca się do Chin o konstruktywne zaangażowanie w sprawę Ukrainy

PEKIN, 7 grudnia (Reuters) – W czwartek podczas pierwszego od czterech lat szczytu Chiny i Unia Europejska zgodziły się, że ich stosunki handlowe powinny być bardziej zrównoważone, ale nie wykazały żadnych oznak rozwiązania różnic w szeregu kwestii.

Przywódcy UE, naciskając na Pekin w związku z dużym deficytem handlowym UE z Chinami, oświadczyli, że Europa nie będzie tolerować „nieuczciwej konkurencji” ze strony Chin, a Pekin ostrzegł UE, że oczekuje mądrości od Brukseli przy wdrażaniu „restrykcyjnej” polityki handlowej.

Nic nie wskazuje na to, aby Unia Europejska poczyniła jakiekolwiek postępy w przekonywaniu Chin, aby w większym stopniu wykorzystały swoje wpływy na Rosję w celu zakończenia wojny na Ukrainie – będącej źródłem napięć w stosunkach UE–Chiny – oraz aby uniemożliwić Moskwie obejście nałożonych na nią sankcji nad wojną.

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel powiedział na konferencji prasowej po spotkaniu delegacji Unii Europejskiej z chińskim prezydentem Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem, że Chiny i Unia Europejska mają wspólny interes w ustanowieniu stabilnych i konstruktywnych stosunków opartych na poszanowaniu zasad opartych na zasadach porządek międzynarodowy.

„Musimy uczynić nasze stosunki handlowe i gospodarcze bardziej wzajemnymi i zrównoważonymi” – stwierdził Michel, dodając, że blok oczekuje, że Chiny podejmą bardziej konkretne środki w celu zwiększenia dostępu do rynku dla zagranicznych firm.

Przewodnicząca Rady Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że ​​obie strony omówiły podstawowe przyczyny braku równowagi handlowej, począwszy od braku dostępu do chińskiego rynku i preferencyjnego traktowania chińskich firm, po nadwyżkę mocy produkcyjnych w chińskiej produkcji.

READ  Rosjanie rozmawiają o zabijaniu cywilów podczas przechwytywania radia niemieckiego wywiadu

„Z politycznego punktu widzenia europejscy przywódcy nie będą w stanie tolerować osłabiania naszej bazy przemysłowej przez nieuczciwą konkurencję” – stwierdziła.

Unia Europejska twierdzi, że jej deficyt handlowy z Chinami wynoszący około 400 miliardów euro (431,7 miliardów dolarów) odzwierciedla ograniczenia nałożone na działające tam firmy z UE.

Od czasu zniesienia przez Chiny w tym roku ograniczeń granicznych związanych z pandemią, wielu komisarzy UE odwiedziło Pekin, w tym szefowie ds. handlu i klimatu. W stosunkach nadal występują podstawowe irytacje, ale postęp w kwestiach technicznych jest ograniczony.

Von der Leyen powiedziała, że ​​przywódcy omówili wyroby medyczne, kosmetyki i oznaczenia geograficzne produktów spożywczych w związku z rozwiązaniem problemu nierównowagi handlowej.

Dodała, że ​​„poczyniono postępy” w zakresie chęci Chin do wyjaśnienia ograniczeń w transgranicznym przepływie danych, które miały wpływ na przedsiębiorstwa z UE działające w drugiej co do wielkości gospodarce świata.

Jednak źródła włoskiego rządu poinformowały w środę agencji Reuters, że w ramach zamachu na stosunki UE-Chiny Włochy – państwo członkowskie – „w ostatnich dniach” formalnie poinformowały Chiny, że opuszczą one inicjatywę Xi Pasa i Szlaku.

„Konfrontacja”

Xi powiedział, że Chiny i Europa nie powinny postrzegać siebie nawzajem jako konkurentów ani „wdawać się w konfrontację” ze względu na różne systemy polityczne.

Xi powiedział, że Chiny są gotowe uczynić z 27 państw UE głównego partnera gospodarczego i handlowego oraz współpracować w dziedzinie nauki i technologii, w tym sztucznej inteligencji.

Podczas rozmów w pensjonacie Diaoyutai w Pekinie Wang nalegał, aby UE „wyeliminowała wszelkiego rodzaju zakłócenia” w stosunkach dwustronnych, jak podał państwowy nadawca CCTV.

Xi powiedział, że obie strony muszą wypracować „właściwy sposób postrzegania” siebie nawzajem oraz zachęcać do wzajemnego zrozumienia i zaufania.

Li powiedział na oddzielnym spotkaniu, że Chiny sprzeciwiają się „upolitycznianiu i sekurytyzacji na dużą skalę” kwestii gospodarczych i handlowych z naruszeniem podstawowych norm gospodarki rynkowej.

READ  Śmierć Ali Ahmeda Aslama, wynalazcy „Chicken Tikka Masala”, w wieku 77 lat

„Mamy nadzieję, że UE okaże rozsądek, wdrażając restrykcyjną politykę gospodarczą i handlową oraz stosując środki zaradcze dotyczące handlu, aby utrzymać otwartość rynków handlowych i inwestycyjnych” – powiedział Li.

Głównym celem wizyty UE było nakłonienie Xi, aby uniemożliwił prywatnym chińskim przedsiębiorstwom eksport do Rosji wyprodukowanych w Europie produktów podwójnego zastosowania na potrzeby kampanii wojskowej na Ukrainie.

Michel nalegał, aby Chiny „konstruktywnie zaangażowały się” w propozycje pokojowe Kijowa, ale urzędnicy UE nie dali żadnych wskazówek dotyczących podjęcia działań w kwestii zwrotu chińskiego prywatnego eksportu do Rosji.

Chiny sprzeciwiły się unijnemu dochodzeniu antysubsydyjnemu dotyczącemu chińskich pojazdów elektrycznych oraz unijnej polityce „zmniejszania ryzyka” mającej na celu zmniejszenie zależności od chińskiego importu, zwłaszcza kluczowych surowców.

Chiny uważają, że dochodzenie „poważnie zakłóca i wypacza globalny łańcuch przemysłu samochodowego… i będzie miało negatywny wpływ na stosunki gospodarcze i handlowe między Chinami a UE” – powiedział He Yadong, rzecznik chińskiego Ministerstwa Handlu.

Noah Barkin, starszy specjalista wizytujący w German Marshall Fund, powiedział, że szczyt dotyczył głównie „zarządzania różnicami i zapobiegania popadaniu w konfrontację”.

Powiedział: „Strona Unii Europejskiej osiągnęła swój główny cel, którym jest przekazanie powagi jej obaw związanych z brakiem równowagi w stosunkach handlowych i wsparciem Chin dla Rosji”. „Błędem byłoby jednak oczekiwać od Xi Jinpinga fundamentalnych zmian gospodarczych i politycznych, do których dąży UE”.

(Reportaż: Lori Chen, Ethan Wang, Liz Li i Joe Cash w Pekinie oraz Philip Blenkinsop w Brukseli – przygotowanie: Mahomet dla biuletynu arabskiego) Redakcja: Christopher Cushing, Sam Holmes, Tom Hogue, Mark Heinrich i Timothy Heritage

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę

Lori Chen jest korespondentką chińskiego biura Reuters w Pekinie, zajmującą się polityką i wiadomościami ogólnymi. Przed dołączeniem do agencji Reuters przez sześć lat zajmowała się Chinami w AFP i South China Morning Post w Hongkongu. Mówi biegle po mandaryńsku.

READ  Rosja i Ukraina ścigają się, by przygotować się do decydującej bitwy w Donbasie