3 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Byli pracownicy Apple, nowego startupu, chcą przenieść sztuczną inteligencję na komputery stacjonarne

Byli pracownicy Apple, nowego startupu, chcą przenieść sztuczną inteligencję na komputery stacjonarne

Chatboty AI, takie jak ChatGPT, jak dotąd pozostawały dość bezosobowe, istniejące poza aplikacjami i danymi, których używamy na co dzień. Nowy start-up trzech byłych pracowników Apple o nazwie Software Applications Incorporated ma nadzieję to zmienić.

Dyrektor generalny firmy, Ari Weinstein, jest wielokrotnym założycielem, który w 2017 roku sprzedał swój ostatni startup, aplikację Workflow do automatyzacji iOS, firmie Apple wraz ze współzałożycielem i dyrektorem technicznym Konradem Kramerem. Tym razem dołącza do nich Kim Peverett, weteran Apple z 10-letnim stażem, który był na scenie podczas tegorocznej konferencji WWDC i wcześniej nadzorował zarządzanie produktami dla różnych zespołów, w tym Safari, Wiadomości, FaceTime i prywatnością użytkowników.

W pierwszym wywiadzie od czasu opuszczenia Apple, aby rozpocząć coś nowego, trio powiedziało mi, że skupiają się na wprowadzaniu generatywnej sztucznej inteligencji na komputery stacjonarne w sposób, który „popycha systemy operacyjne do przodu”. Chociaż nie mają jeszcze produktu, którym mogliby się pochwalić, pracują nad stworzeniem prototypów przy użyciu różnych dużych modeli językowych, w tym GPT OpenAI i Llama 2 Meta. Ostatecznym celem, powiedział Weinstein, jest odtworzenie „magii, którą ja Poczułem to, gdy korzystałem z komputerów w latach 80. i 90.

„Jeśli używasz Apple II lub Atari, otrzymujesz podstawową konsolę, na której możesz pisać podstawowy kod jako użytkownik i programować komputer tak, jak chcesz” – wyjaśnia. „Dzisiaj jest zupełnie odwrotnie: wszyscy spędzają czas w wysoce zoptymalizowanych systemach operacyjnych z oprogramowaniem zaprojektowanym tak, aby było bardzo łatwe w użyciu, ale mało elastyczne.

„Wierzymy, że modele językowe i sztuczna inteligencja dostarczają nam składników do stworzenia nowego rodzaju oprogramowania”.

Podaje przykład: „Czasami masz otwarte okno przeglądarki z harmonogramem i chcesz po prostu powiedzieć: «Dodaj to do mojego kalendarza», ale jakoś nie ma na to sposobu… Uważamy, że ten język dostarcza nam modeli”. Sztuczna inteligencja jest składnikiem nowego rodzaju oprogramowania, które może uwolnić tę podstawową moc obliczeniową i sprawić, że zwykli ludzie będą mogli używać komputerów do faktycznego rozwiązywania swoich problemów.

READ  Bungie powiedziało, że poprawi wyniki The Coil w Destiny 2 w listopadzie i nadal tego nie zrobiło

W zespole widać zamiłowanie do nostalgii za wczesnymi komputerami PC Witryna internetowa aplikacji, czyli dosłownie Mac OS 8 działający w zakładce przeglądarki. Weinstein twierdzi, że ma nadzieję zatrudnić w przyszłym roku do 10 pracowników, w tym projektanta i kilku ekspertów w dziedzinie uczenia maszynowego. Zebrali już 6,5 miliona dolarów od Altmana z OpenAI, dyrektora generalnego Figma Dylana Fielda i innych znanych nazwisk z Doliny Krzemowej.

W świecie, w którym wyczerpują się pieniądze z kapitału wysokiego ryzyka i w całym świecie technologii mają miejsce masowe zwolnienia, zebranie takiej kwoty, zanim w ogóle powstanie produkt, jest niezwykłym osiągnięciem, chociaż sukces poprzedniego trio z pewnością pomaga. „Poznałam Ariego na Twitterze, kiedy byliśmy w szkole średniej” – mówi Leefield. „To jedna z najbardziej utalentowanych osób, jakie znam i będę wspierać wszystko, co zrobi”.

Apple nie kupuje zbyt często start-upów, a kiedy już to robi, rzadko przetrwają one jako odrębne produkty, takie jak najnowsze przedsięwzięcie Weinsteina. Wkrótce po zakupie Workflow zmieniono jego nazwę na aplikację Skróty, która jest preinstalowana na urządzeniach iPhone i Mac. Jeśli masz iPhone’a 15, możesz używać Skrótów do tworzenia wszelkiego rodzaju zastosowań nowego przycisku akcji z boku urządzenia, na przykład kontrolowania inteligentnych świateł w domu lub wyzwalania akcji w aplikacji innej firmy.

Biorąc pod uwagę, że Apple najwyraźniej załamał się w wyścigu generatywnej sztucznej inteligencji, naturalnym pytaniem jest, czy Weinstein, Kramer i Peverett czuli, że muszą opuścić firmę, aby budować to, nad czym obecnie pracują.

Kiedy go pytam, Weinstein odrzuca ten pomysł: „Założyliśmy tę firmę, ponieważ jesteśmy naprawdę podekscytowani tym, co dzieje się teraz w generatywnej sztucznej inteligencji, ponieważ nie możemy się doczekać ponownej współpracy i ponieważ uwielbiamy otwarte środowisko twórcze na początek z.” Tymczasem Peverett dodaje, że polityka Apple dotycząca pracy osobistej stała się nieprzydatna po przeprowadzce z Cupertino w czasie pandemii.

READ  Microsoft zajmuje się zakazem emulatora Xbox, mówi, że opiera się na „długoletniej polityce”

Chociaż kilka startupów, takich jak Rewind, tworzy niestandardowe systemy sztucznej inteligencji dla komputerów stacjonarnych, żaden nie wydaje się mieć tak szerokiej wizji jak w przypadku aplikacji, co sugeruje, że mają obecnie otwartą ścieżkę. Ponieważ większość producentów oprogramowania konsumenckiego projektuje obecnie głównie na urządzenia mobilne, miło jest widzieć zespół skupiający się zamiast tego na komputerach Mac.

„Średnią interakcję na urządzeniach mobilnych mierzy się w sekundach, a średnią interakcję na komputerach stacjonarnych w minutach lub godzinach” – mówi Weinstein. „Dlatego oszczędzanie czasu ludzi na komputerze jest dla nas ekscytujące”.

Dziękuję za przeczytanie tego Bezpłatny podgląd wiersza poleceńmój cotygodniowy biuletyn na temat rozmów wewnętrznych w branży technologicznej.