W Polsce stanie przed sądem mężczyzna rzekomo powiązany z Polską i europosłami, oskarżony o szpiegostwo na rzecz Rosji. Obywatel Polski, którego zgodnie z polskim prawem dotyczącym prywatności można nazwać jedynie Januszem N., od chwili aresztowania w 2021 r. przebywa już w areszcie, grozi mu kara do 15 lat więzienia, jeśli zostanie skazany.
„Janusz N. nawiązał kontakty z politykami polskimi i zagranicznymi, w tym pracującymi w Parlamencie Europejskim, i na polecenie osób działających w imieniu rosyjskiego wywiadu angażował ich w działalność propagandową, dezinformacyjną i prowokację polityczną” – poinformowali dziś polscy prokuratorzy. .
Dodał, że za pracę otrzymywał wynagrodzenie w gotówce. Zdaniem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) misje te – odbywające się w latach 2016–2021 – mają na celu „tworzenie rosyjskich stref wpływów w Europie” i podważanie „polskich interesów we wspieraniu prozachodnich aspiracji Ukrainy”.
Mazowiecki pion PZ PK wskazany do Sądu Okręgowego w Warszawie Akt utszyzenia za szpiegostwo na rzecz szczaw specjalnej Federacji Rosyjskiej.
Więcej w komunikacji: ⬇️https://t.co/qiv9hHV3aP
— Prokurator (@PK_GOV_PL) 6 lutego 2024 r
W 2021 roku polska agencja śledcza OKO.press podała, że Janusz N. organizował politycznie motywowane działania monitorujące wybory, wspierał prokremlowską partię na Ukrainie i utrzymywał kontakty z członkami skrajnie prawicowej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD). Inni.
Portal podaje, że do polityki wszedł w 2012 roku, kiedy stanął na czele lokalnego oddziału utworzonego rok wcześniej lewicowo-liberalnego ugrupowania Ruchu Polikota. Następnie przez krótki czas był związany z centroprawicową Polską Partią Ludową (PSL).
W 2015 roku Janusz N. dołączył do jawnie prorosyjskiej partii Przemiany (Zmiana), której lider Mateusz Piskorski został w 2016 roku aresztowany pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji, ale od 2019 roku przebywa na zwolnieniu za kaucją.
Janusz N. z Olsztyna, zatrzymany przez ABW pot podejrzanem o szpiegostwo na rzecz Rosji. W Polsce lub nim stosowania. Anna Mierzyńska opisuje działalność Jego #OKOpress #ABW @Anna_Mierzyńskahttps://t.co/jiJhqmGjPv pic.twitter.com/cUshQMxFa8
— OKO.press (@oko_press) 17 grudnia 2021 r
Ukraiński badacz Anton Szechowcow, autor cytowanego przez OKO.press raportu o Januszu N., uznał, że aresztowanie Piskorskiego skłoniło Janusza N. do podjęcia działań na rzecz Rosji.
W swoim dzisiejszym oświadczeniu polska prokuratura stwierdziła: „W trakcie śledztwa [we] Oskarżony stwierdził, że… jest zaawansowany [his activities on behalf of Russia] Po zatrzymaniu jednego z jego kolegów pod zarzutem szpiegostwa”.
Szekowcow, Janusz N. Napisał, że założył organizację pod nazwą Europejska Rada na rzecz Demokracji i Praw Człowieka (ECDHR), aby stymulować instytucje europejskie, co umożliwiło mu nawiązanie współpracy z politykami w Polsce i innych krajach UE.
Według badacza za telefonem do Odessy w 2016 roku stał Janus N. Z politykami spotkało się m.in. dwóch senatorów z centrowej Platformy Obywatelskiej (PO) – wówczas opozycji, a obecnie głównej partii rządzącej w Polsce. Prorosyjska, antyukraińska partia bloku.
Polci Senatorovi Hotel W Odyssey. Blokuje ich automajdan https://t.co/WwatuLiiMO pic.twitter.com/j4bCpWFjFO
— Gazeta Wyborcza.pl (@gazeta_wyborcza) 13 lipca 2016 r
ECDHR Janusza N. rzekomo zajmowała się „fałszywym monitorowaniem wyborów”, które obejmowało wybielanie odbiorców krajowych i międzynarodowych oszustw wyborczych oraz legitymizację procesów wyborczych uznanych przez społeczność międzynarodową za nielegalne.
Jak podaje OKO.press, Lewica (Lewica) – obecnie kolejne ugrupowanie polskiej koalicji rządzącej – udała się do Azerbejdżanu na misję obserwacji wyborów zorganizowaną w 2020 r. przez posła Janusza N. – polskiego posła. Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), renomowana organizacja.
W raporcie Szekowcowa wskazano, że w ramach tej samej podróży uczestniczyli dwaj politycy AfD, Uli Henkel i Ulrich Singer, a także Věra Procházkova z czeskiej partii ANO. Mówi się także, że Janusz N. organizował wyjazdy na Ukrainę dla brytyjskich eurodeputowanych UKIP Nathana Gilla, Jonathana Arnotta i Davida Coburna.
Kiedy w maju 2021 roku aresztowano Janusza N., w jego mieszkaniu znaleziono 300 000 złotych (69 000 euro) w gotówce i kilka nośników danych – podało OKO.press. Przyznał się wówczas do stawianych mu zarzutów.
W grudniu ubiegłego roku 14 cudzoziemców, którzy działali w rosyjskiej siatce szpiegowskiej w Polsce, zostało skazanych na kary od roku do sześciu lat więzienia. Kilka miesięcy temu w Polsce aresztowano dwóch Rosjan za organizowanie stanowisk werbunkowych dla grupy najemników Wagnera.
14 członków rosyjskiej siatki szpiegowskiej w Polsce zostało dziś skazanych na karę więzienia.
Grupie powierzono zadania inwigilacji i sabotażu, w tym spisku mającego na celu wykolejenie pociągu wiozącego pomoc wojskową dla Ukrainy – głównie Ukraińców. https://t.co/hX1cCDW1yc
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 19 grudnia 2023 r
Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.
Główny autor obrazu: Briana Jonesa/Flickr (poniżej CC BY-NC-ND 2.0)
Alicja Ptak jest starszą redaktorką i dziennikarką multimedialną w Notes from Poland. Wcześniej pracował w Reuters.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35