28 września, 2023

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Brytyjska policja spotyka się z reakcją na protesty przeciwko monarchii podczas koronacji

Brytyjska policja spotyka się z reakcją na protesty przeciwko monarchii podczas koronacji

(CNN) Wysoki rangą minister rządu Wielkiej Brytanii bronił działań policji metropolitalnej podczas protestów antymonarchistycznych w Londynie w sobotę, mówiąc, że funkcjonariusze musieli wykonywać „brutalne telefony” podczas Koronacja króla Karola III Tego dnia doszło do 52 aresztowań.

Pojawia się po tym, jak bardzo oczerniana policja metropolitalna spotkała się z krytyką za to, co wielu określiło jako surowe podejście do protestujących. Wielu posłów opozycji i organizacje broniące praw człowieka potępiło akcję policji.

Jednak brytyjska sekretarz kultury Lucy Fraser powiedziała, że ​​chociaż prawo do protestu pozostaje „naprawdę ważne” w demokracji, taktyka protestujących zmieniła się w ostatnich latach, aby przeszkadzać ludziom w codziennym życiu.

Powiedziała BBC, że funkcjonariusze muszą składać „surowe apele” w poszczególnych przypadkach, mając na uwadze wagę sobotniej okazji.

Fraser powiedział, że zadaniem policji jest zrównoważenie prawa ludzi do protestu i nadzorowanie międzynarodowego wydarzenia na arenie światowej.

Krytyka policji metropolitalnej, największej siły w Wielkiej Brytanii, pojawia się w obliczu rosnącego zaniepokojenia zwiększeniem uprawnień policji w celu stłumienia sprzeciwu w Wielkiej Brytanii po wprowadzeniu prawa Kontrowersyjny akt prawny.

Protestujący przeciwko monarchii demonstrowali w sobotę w Londynie w pobliżu trasy procesji koronacyjnej króla Wielkiej Brytanii Karola III.

W dniach poprzedzających to historyczne wydarzenie siły zbrojne powiedziały, że „tolerancja dla wszelkich zakłóceń, czy to poprzez protest, czy w inny sposób, będzie niska”, dodając: „Zdecydowanie zajmiemy się każdym, kto chce podważyć tę uroczystość”.

Tysiące osób zebrało się w sobotę w centrum Londynu, aby uczcić tę wyjątkową okazję. Ale przyciągnęła także protestujących, a protestujący w żółtych koszulkach przez cały ranek buczeli i krzyczeli „nie moje”.

Republika, największa brytyjska grupa antymonarchiczna, powiedziała CNN w sobotę, że policja – bez podania przyczyny – aresztowała organizatorów protestu przeciwko monarchii.

Około godziny 7 rano (2 rano czasu wschodniego) policja zatrzymała sześciu organizatorów Republiki i powiedziała im, że ich zatrzymują i przeszukują, powiedział dyrektor Republiki Harry Stratton.

READ  Rzadkie „Ostrzeżenie specjalne” wydane jako gwałtowny tajfun powoduje lądowanie w Japonii | Japonia

„Nie powiedzieli, dlaczego zostali aresztowani. Nie powiedzieli im ani nam, dokąd ich zabierają. To naprawdę przypomina coś z państwa policyjnego” – powiedział Stratton.

Wśród zatrzymanych był Graham Smith, dyrektor generalny Republic. Później został zwolniony z policyjnego aresztu.

„Wiele razy mówiono mi, że król jest po to, by bronić naszych wolności. A teraz nasze wolności są atakowane w jego imieniu” – napisał Smith na Twitterze.

Członek społeczeństwa bierze udział w wiecu antymonarchistycznym „Rally for a Republic – Not Mine” na Calton Hill w Edynburgu w sobotę.

Poseł Partii Pracy Chris Bryant napisał w sobotę na Twitterze: „Wolność słowa to srebrna nić biegnąca przez parlamentarną monarchię konstytucyjną”.

Jess Phillips, również poseł Partii Pracy, napisał na Twitterze: „Nasz naród i nasz król nie są tak delikatni, aby nie mogli nieszkodliwie protestować z innego punktu widzenia”.

Dyrektor brytyjskiego Human Rights Watch, Yasmin Ahmed, nazwała działania policji niepokojącymi i „czymś, czego można się spodziewać w Moskwie, a nie w Londynie”.

Met powiedział, że aresztowań dokonano w sobotę za przestępstwa, w tym awanturę, przestępstwa porządku publicznego, naruszenie pokoju i spisek mający na celu spowodowanie uciążliwości publicznej.

Obrona przed aktami siły. Komandor Karen Findlay powiedziała, że ​​chociaż „w pełni rozumieją obawy opinii publicznej”, policja ma również „obowiązek interweniować, gdy protest staje się przestępstwem i może spowodować poważne zamieszki”.

Brytyjska agencja informacyjna BI Media poinformowała, że ​​członkowie grupy aktywistów ekologicznych Just Stop Oil zostali aresztowani w centrum handlowym przed Pałacem Buckingham, dodając, że widziano dużą grupę protestujących skutych kajdankami.

Według PA, Animal Rising powiedział, że niektórzy z jego zwolenników zostali aresztowani w sobotę podczas sesji treningowej „mil od ceremonii koronacji”. Nathan McGovern, rzecznik grupy wyborczej, opisał aresztowania jako „nic innego jak autorytarne stłumienie wolności słowa i wszelkich form sprzeciwu”.

READ  Niemcy w odwecie zamykają rosyjskie konsulaty, a Moskwa jest wściekła

Niamh Kennedy z CNN, Christian Edwards, Lindsay Isaacs, Allegra Goodwin i Xiaofei Shaw przyczynili się do powstania tego raportu.