20 kwietnia, 2024

Błędny zwrot łyżwiarza przełajowego kosztuje go złoto olimpijskie

Zhangjiakou, Chiny (AFP) – Norweski faworyt Jarl Magnus Reaper Skręcił w złą drogę na początku olimpijskiego wyścigu przełajowego na 10 km, nieco ponad 24 godziny po wyjściu z izolacji, a dwóch jego kolegów z drużyny skorzystało z okazji.

„Może to nie moja olimpiada” – powiedział Reaper.

Norweg Jürgen Graback wykorzystał okazję, zdobywając we wtorek złoty medal w połączonych Mistrzostwach Nordyckich.

Graabak wystrzelił z dwuminutowej straty, 7 sekund za Riiberem na starcie wyścigu przełajowego, aby zająć 12. miejsce po zajęciu 12. miejsca w skoczni narciarskiej.

„Z tego właśnie powstają sny” – powiedział Graback. „Szczerze mówiąc, to po prostu nierealne. Całkowicie nie mogę w to uwierzyć”.

Grabak został pierwszym dwukrotnym wspólnym mistrzem olimpijskim z kraju nordyckiego na dużej skoczni po wygraniu zawodów w 2014 roku.

Jego norweski kolega z drużyny Jens Loras Oftebro zdobył srebro, kończąc cztery dziesiąte sekundy. Brąz zdobył Japończyk Akito Watabi.

„To była dla mnie niespodzianka, ponieważ w tym roku nie miałem jeszcze podium (zakończenia) w Pucharze Świata” – powiedział Watabi.

Zawodnik, który skacze najdalej i robi wrażenie na sędziach, to ten, który rozpoczyna bieg przełajowy na Północy z prowadzeniem. Pozostała część boiska następuje w kolejności mety na skoczniach narciarskich. Pierwszy, który przekroczy linię mety, zdobędzie złoty medal.

Reaper rozpoczął stosunkowo nagły i mocny start, zaledwie dzień po tym, jak wyszedł z izolacji, która trwała ponad 10 dni, ponieważ uzyskał pozytywny wynik testu na COVID-19. Skoczył 142 metry (466 stóp) iw pierwszym etapie konkursu zdobył 139,8 punktów. Imponujący skok dał mu 44-sekundową przewagę w wyścigu przełajowym.

– To głupi błąd – powiedział. „To nie jest zabawne pokazywanie światu, że mogłem zmarnować złoty medal”.

Riiber nie był tak obeznany z polem jak jego rywale po tak długim okresie odosobnienia. Norweg zmalał pod koniec wyścigu i zajął ósme miejsce.

„To był bardziej problem fizyczny” – powiedział Reaper, który powiedział, że miał złe objawy od dwóch dni. „Kiedy jestem w normalnym stanie, część mentalna jest normalnie. Nie mogłem normalnie jeździć na łyżwach. Źle się czułem.

„Byłem zamknięty w środku przez dwa tygodnie i nie oddychałem świeżym powietrzem. Moje ciało nie działa. Normalnie jestem najlepszym skaterem, a dzisiaj byłem po prostu zły”.

Boisko musiało zmagać się w trudnych warunkach, z temperaturami spadającymi do minus 18,7 stopni Celsjusza (minus 2 stopnie Fahrenheita), a wiatry utrzymywały go chłodniej na wyczerpującej wysokości 1665 metrów (5462 stóp) na torze o stromych zboczach.

„To był jeden z najtrudniejszych wyścigów w mojej karierze” powiedział Watabi ze płatkami śniegu zwisającymi z jego rzęs.

Austriak Johannes Lamparter, który finiszował jako pierwszy, miał niewielką przewagę na 7,5 tysiąca, ale zajął szóste miejsce.

Vincenz Geiger z Niemiec W zeszłym tygodniu wygrała zawody North Combined, odrabiając straty 1:26 w wyścigu przełajowym i we wtorek zakończyła wyścig na siódmym miejscu. Kristian Elves z Estonii, który również był w izolacji po pozytywnym wyniku testu na COVID-19, rozpoczął wyścig przełajowy na drugim miejscu i zajął dziewiąte miejsce.

Trzykrotny złoty medalista olimpijski Erik Frenzel z Niemiec wyszedł z izolacji i zespół ma nadzieję, że w czwartek będzie mógł wziąć udział w imprezie Combined Team North.