29 lutego, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Biden rozmawiał z prezydentem Polski o wpływie na ukraińskich uchodźców i Rosję

Protestujący w Tbilisi w Gruzji oglądają przemówienie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Żeleńskiego 4 marca. (Vano Shlamov / AFP / Getty Images)

Przemawiając w piątek w kilku europejskich miastach, prezydent Ukrainy Wołodymyr Żeleński wezwał do jedności.

Podczas bezpośredniego przesłania przez Zooma Żeleńskiego zachęcał Europę do stanięcia po stronie Ukrainy i przez chwilę milczał, aby oddać hołd poległym w tej wojnie. Ci, którzy poświęcili swoje życie za swój kraj, za naszych żołnierzy, za tych, którzy służą, za tych, którzy służą jako piloci, za tych, którzy bronili swojego kraju w różnych dziedzinach i dokonywali bohaterskich czynów.

W rozmowie telefonicznej do kilku europejskich miast, w tym do Bratysławy, Frankfurtu, Pragi, Lyonu, Tbilisi, Wiednia i Wilna, powiedział: „Pamiętaj o żołnierzach. Bądź cicho”.

Zełenski podzielił się także kilkoma przemyśleniami na temat sił w Europie i „zwykłych ludzi” na Ukrainie.

„Życzę narodowi Europy wszystkiego najlepszego… w dzisiejszych czasach nasi żołnierze, nasi bohaterowie… witają się w ten sposób. To oni chronią swoje domy, oni chronią nas. Ukraina chroni naszą Europę, oni chronią waszą Europo, witają się, witają się. Życzę im dobrego zdrowia – powiedział prezydent Ukrainy.

„Ale ostatnio pozdrowienia wojskowe, to powitanie wojskowe, są używane w codziennym języku, kiedy zwykli ludzie witają się nawzajem, ponieważ chronimy nasz kraj przed rosyjską inwazją i rosyjskim atakiem. Całkowicie chronimy nasze domy i ziemię [Russian] Wojna i rosyjska okupacja – powiedział Żeleński – Dziś nasi żołnierze, niektórzy z naszych żołnierzy, służą w naszym kraju w wojsku, podczas gdy inni służą jako lekarze ze skalpelami w rękach w chirurgii. [Others] Praca na rzecz ochrony dzieci i ich rodzin. To jest nasze serce, to serce Ukrainy, razem przeciw złu.

Żeleński wykorzystał ostatnią część swojego przemówienia, by przemówić do ludzi na całym kontynencie europejskim, obiecując zwycięstwo Ukrainie i całej demokracji.

„Chcę poświęcić się narodowi Europy. Zapraszam, abyście nie milczeli. Chcę, abyście wyszli na ulice i wspierali Ukrainę, wspierali nasze wysiłki i wspierali naszą walkę. Ukraina nie ostoi się, Europa nie ostoi się, jeśli upadniemy, upadniesz, więc nie milcz, spójrz na to ślepo. Nie bądź „, powiedział Żeleński.

READ  Polska właśnie kupiła energooszczędny superkomputer Athena, a wkrótce pojawi się komputer kwantowy. W kraju pierwszy komputer kwantowy EuroHPC niedługo przyjedzie pod drzwi

„Wspieraj Ukrainę, jak tylko możesz. Będzie to zwycięstwo światła nad ciemnością i zwycięstwo wolności nad niewolnictwem. Jeśli wygramy, Europa rozkwitnie w ten sposób. Po tym wspaniałym zwycięstwie Europa rozkwitnie bardziej niż kiedykolwiek. Ukraina.”

Żeleński następnie uniósł pięść w powietrze i zasalutował.