24 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Biden ogłasza „awaryjną” misję wojskową USA mającą na celu budowę molo u wybrzeży Gazy w celu dostarczania pomocy

Biden ogłasza „awaryjną” misję wojskową USA mającą na celu budowę molo u wybrzeży Gazy w celu dostarczania pomocy

Urzędnik powiedział, że stacja będzie przyjmować „duże statki przewożące żywność, wodę i lekarstwa”.

W czwartkowy wieczór podczas orędzia o stanie Unii prezydent Joe Biden ogłosił „nadzwyczajną” misję wojskową mającą na celu budowę portu na Morzu Śródziemnym na wybrzeżu Gazy w celu dostarczania pomocy humanitarnej.

„Poleciłem armii amerykańskiej poprowadzenie misji nadzwyczajnej mającej na celu utworzenie tymczasowego doku na Morzu Śródziemnym u wybrzeża Gazy, który będzie mógł przyjmować duże statki przewożące żywność, wodę, lekarstwa i tymczasowe schronienia” – powiedział Biden w swoim przemówieniu do Kongresu z Kongresu. Kapitol USA

„Nie będzie żadnych sił amerykańskich na miejscu” – powiedział. „Ten tymczasowy dok umożliwiłby ogromne zwiększenie ilości pomocy humanitarnej przybywającej każdego dnia do Gazy. Ale Izrael również musi wykonać swoją część.”

Biden kontynuował, mówiąc: „Izrael musi zezwolić na większą pomoc dla Gazy i dopilnować, aby pracownicy organizacji humanitarnych nie wpadli w krzyżowy ogień”.

Urzędnicy administracji zapoznali się z planowanym portem wcześniej w czwartek i powiedzieli, że będzie on w stanie obsłużyć „duże statki przewożące żywność, wodę, lekarstwa i tymczasowe schronienia” – powiedział starszy doradca.

Kluczową cechą portu będzie tymczasowy dok, który „zapewni zdolność przyjęcia setek dodatkowych ciężarówek z pomocą każdego dnia” – powiedział starszy urzędnik ds. obrony.

Wysiłkami tymi będą kierować Stany Zjednoczone i kraje partnerskie, a planowanie i wdrażanie zajmie „kilka tygodni” – powiedział starszy urzędnik ds. obrony. Urzędnik powiedział, że siły potrzebne do zakończenia misji są już na miejscu lub wkrótce tam dotrą.

Starszy urzędnik ds. obrony powiedział, że operacja nie będzie wymagała obecności sił amerykańskich na ziemi. Naciskany później wyższy rangą urzędnik Białego Domu powiedział, że wojsko amerykańskie ma „wyjątkowe zdolności” i „może robić z zagranicy rzeczy, które są niezwykłe”.

READ  Pekin zamyka Universal Studios, zakazuje spożywania posiłków w restauracjach w obliczu poważnej eskalacji ograniczeń COVID

Urzędnik obrony powiedział, że pierwsze transporty pomocy będą docierać przez port przez Cypr.

Urzędnik ten powiedział reporterom, że Stany Zjednoczone w dalszym ciągu wywierają presję na Izrael, aby zezwolił na większą pomoc dla Gazy drogą lądową, twierdząc, że jest to „najbardziej wydajna i opłacalna” opcja.

„Ale zdecydowaliśmy się, i prezydent poinstruował, aby rozważyć wszystkie opcje, abyśmy nie czekali na Izraelczyków i abyśmy skorzystali z wszelkich możliwych kanałów, aby dostarczyć pomoc do Gazy” – powiedział urzędnik.

Rzecznik obrony podkreślił, że najlepszym sposobem na uzyskanie pomocy jest uzyskanie tymczasowego porozumienia o zawieszeniu broni.

Starszy urzędnik Białego Domu powiedział: „Nie ma sztywnego i szybkiego terminu tych negocjacji”, zapytany o osiągnięcie porozumienia przed Ramadanem.

„Ale oczywiście zdajemy sobie sprawę, że ekstremiści mogą próbować wykorzystać Ramadan do wzniecenia czegoś, co mogłoby być bardzo niefortunne w tym świętym miesiącu, i chcemy mieć pewność, że będziemy mieć pokojowy okres, aby ludzie mogli oddawać cześć Bogu, i oczywiście jesteśmy pracujemy nad tym w trakcie całego procesu” – powiedział urzędnik Białego Domu. Izraelczycy są po stronie Autonomii Palestyńskiej, wraz z Jordańczykami i innymi osobami.

READ  Silne trzęsienie ziemi nawiedziło Tadżykistan w pobliżu granicy z Chinami

Starszy urzędnik ds. obrony powiedział, że od rozpoczęcia wojny 7 października Stany Zjednoczone przekazały Strefie Gazy ponad 180 milionów dolarów pomocy.

„Ale rzeczywistość jest taka, że ​​wiemy, że pomoc napływająca do Gazy nie jest wystarczająco szybka” – powiedział urzędnik obrony. Dodał: „Dziś wieczorem prezydent ponownie wyjaśni, że wszyscy musimy zrobić więcej i że Stany Zjednoczone robią więcej, w związku z czym staramy się wykorzystać każdy możliwy kanał, aby zapewnić dodatkową pomoc dla Strefy Gazy”.

Urzędnik obrony powiedział, że Izrael pracował w ostatnich dniach nad utworzeniem trzeciego lądowego przejścia do Gazy, „które umożliwi przepływ pomocy bezpośrednio do mieszkańców północnej Gazy, którzy pilnie potrzebują pomocy”. Urzędnik dodał, że Stany Zjednoczone spodziewają się, że pierwsza dostawa tym korytarzem nastąpi w przyszłym tygodniu.

Urzędnik Pentagonu powiedział również, że w czwartek rano Stany Zjednoczone przeprowadziły trzeci zrzut pomocy do Gazy. Urzędnik dodał, że trzy zrzuty obejmowały 192 opakowania, na które łącznie przypadało około 113 000 posiłków.