24 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Nigeria: Co najmniej 287 uczniów zostało porwanych przez bandytów w stanie Kaduna w północno-zachodniej części kraju

Nigeria: Co najmniej 287 uczniów zostało porwanych przez bandytów w stanie Kaduna w północno-zachodniej części kraju

Jerome Delay/AFP

W stanie Kaduna graniczącym ze stolicą Nigerii, Abudżą, częste są przypadki porwań przez gangi zwane lokalnie „bandytami”.CNN

Co najmniej 287 uczniów, niektórzy w wieku zaledwie ośmiu lat, jest przetrzymywanych przez bandytów, którzy w czwartek wczesnym rankiem wdarli się do ich szkoły w stanie Kaduna w północno-zachodniej Nigerii, powiedział w piątek CNN rzecznik policji.

Rzecznik policji stanowej Mansur Hassan powiedział, że ponad 300 uczniów zostało porwanych w czwartek wczesnym rankiem przez uzbrojonych bandytów na motocyklach, którzy wtargnęli do szkoły podstawowej i średniej LEA w wiosce Korija w dystrykcie Chikun w stanie Kaduna.

Hassan powiedział, że część uczniów udało się uratować, ale 287 z nich nadal przebywało z porywaczami.

„Uczniowie zostali porwani z budynku szkoły w czwartek rano około godziny 8:00 (czasu lokalnego). Hassan powiedział, że w rękach bandytów nadal znajduje się około 287 uczniów, 100 ze szkoły podstawowej i 187 ze szkoły średniej, dodając, że „początkowo porwano ponad 300 uczniów, ale część z nich udało się uratować”.

Wcześniej Reuters podał, że porwano 227 dzieci, powołując się na nauczyciela, członka samorządu lokalnego i rodziny zaginionych dzieci. Kilka innych raportów, w tym The Washington Post i raport Local 287, w którym powołuje się na dyrektora szkoły.

CNN nie może niezależnie zweryfikować tych liczb.

Gubernator stanu Kaduna, Oba Sani, powiedział w: oświadczenie W czwartek powiedział, że jego rząd „robi wszystko, co w jego mocy, aby zapewnić bezpieczny powrót porwanych studentów”.

Sani powiedział również, że członek społeczności, który stawił czoła porywaczom podczas ataku, został zabity, dodając, że prezydent Nigerii i doradca ds. bezpieczeństwa narodowego byli świadomi sytuacji, a w celu zwiększenia bezpieczeństwa w Koredze zostanie utworzony komitet bezpieczeństwa i baza wojskowa w obszarze.

Stan Kaduna, który graniczy od południowego zachodu ze stolicą Nigerii, Abudżą, boryka się z częstymi przypadkami porwań dla okupu przez bandytów, a w ostatnich latach był świadkiem kilku masowych porwań, w tym na obszarze, na którym znajduje się szkoła podstawowa i średnia LEA.

READ  Rosyjscy delegaci przeciwstawili się wrogiemu posiedzeniu Zgromadzenia OBWE

W 2021 roku napastnicy porwali co najmniej 140 uczniów z prywatnego liceum. Do incydentu doszło zaledwie kilka miesięcy po tym, jak bandyci porwali około 20 studentów prywatnego uniwersytetu w wiosce Kasarami w Chikun, z których pięciu zginęło po niedotrzymaniu terminu okupu – powiedzieli wówczas CNN członkowie rodziny.

Biuro Amnesty International w Nigerii Potępił porwanie Wezwał jednocześnie władze do podjęcia natychmiastowych działań, „aby zapobiec atakom na szkoły oraz chronić życie dzieci i ich prawo do edukacji”.