18 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Biden nominował Marka Presinsky’ego na ambasadora USA w Polsce

WASZYNGTON (AP) – Prezydent Joe Biden mianował swojego ambasadora w Warszawie Marka Presinsky’ego, który ma bliskie stosunki z Polską za czasów Obamy.

Jeśli się to potwierdzi, Breżniew zostanie wysłany do Polski w czasie, gdy sojusznicy USA z Europy Środkowo-Wschodniej uważnie śledzą podejście administracji Bidena do rosyjskiego prezydenta Władimira Putina.

Administracja Bidena ogłosiła w zeszłym miesiącu, że osiągnęła porozumienie z Niemcami, które umożliwi Europie dokończenie budowy rosyjskiego gazociągu Nortstream 2 bez dalszych sankcji USA. Plan pozwala Moskwie przejść na Ukrainę, Polskę i inne kraje Europy Wschodniej i Środkowej.

Presinsky był pierwszym dyrektorem wykonawczym Arktycznego Komitetu Wykonawczego Białego Domu i ambasadorem USA w Szwecji pod rządami Baracka Obamy. Służył również w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu za administracji Billa Clintona, najpierw jako dyrektor Rosji i Eurazji, a później jako dyrektor ds. Bałkanów. Presinsky spędził czas jako stypendysta Fulbrighta w Polsce i napisał „Walkę o Konstytucję w Polsce”.

Brzeziński, syn Zbigniewa Brzezińskiego, który był doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego za prezydenta Jimmy’ego Cartera. Jego siostra, Mika Presinsky, prowadzi program MSNBC „Morning Joe”.

Zbigniew Brzeziński urodził się w Warszawie, mówił biegle po polsku i był dobrze znany i szanowany w Polsce.

Biały Dom ogłosił, że Biden mianuje czterech kolejnych oficerów służby zagranicznej, od Elizabeth Fitzsimmons Togo, Rebeki Gonzalez Lesotho, Briana Shukana po Benin i Malawi.

___

Raport przygotowała Monica Sisłowska, pisarka Associated Press w Warszawie.

READ  Indie próbują ograniczyć import jabłek – dlaczego to dobra wiadomość dla Polski? • Drożdże