3 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Biały Dom ogłasza, że ​​Biden odwiedzi Arabię ​​Saudyjską i spodziewa się spotkania z księciem koronnym

Biały Dom ogłasza, że ​​Biden odwiedzi Arabię ​​Saudyjską i spodziewa się spotkania z księciem koronnym

Po tygodniach spekulacji program wizyty prezydenta Bidena na Bliskim Wschodzie został ustalony w połowie lipca i obejmuje wizytę w Arabii Saudyjskiej, podczas której ma on spotkać się z księciem Mohammedem bin Salmanem, powiedział dziennikarzom wysoki rangą urzędnik administracji. .

dlaczego to ma znaczenie: Biden przysiągł podczas swojej kampanii wyborczej, że uczyni z Arabii Saudyjskiej „pariasa” w kwestii praw człowieka w królestwie i zabójstwa Jamala Khashoggi. Amerykański wywiad doszedł do wniosku, że Mohammed bin Salman zarządził zabójstwo – twierdzenie to odrzucają saudyjscy urzędnicy.

  • Saudyjski dwór królewski wydał własne oświadczenie, w którym potwierdził, że 15 lipca Biden spotka się z księciem koronnym i jego ojcem, królem Salmanem, „w celu omówienia obszarów współpracy dwustronnej oraz wspólnych wysiłków na rzecz sprostania regionalnym i globalnym wyzwaniom”.

Między wierszami: Spekulacje woli – nie będzie – o możliwym spotkaniu z księciem koronnym, uwypukliły napięcie Bidena między realpolitik w czasie napięć z Iranem, niebotycznie wysokie ceny ropy i jego chęć postawienia praw człowieka na pierwszym miejscu. polityki zagranicznej USA.

  • Urzędnik amerykański tylko początkowo powiedział, że Biden spotka się „z naszymi saudyjskimi gospodarzami”, w tym z królem Salmanem, zanim przyznał, że „możemy się spodziewać, że zobaczy on następcę tronu”.
  • Urzędnik bronił znaczenia długotrwałych stosunków między Stanami Zjednoczonymi a Arabią Saudyjską, zwłaszcza w czasie, gdy Stany Zjednoczone naciskały na Saudyjczyków, aby pomogli obniżyć ceny ropy.
  • Urzędnik powiedział, że administracja dąży do „rekalibracji stosunków”, ale „nie do zerwania”, ponieważ zaangażowanie jest konieczne, aby chronić „ważne, powiązane interesy z Arabią Saudyjską”. W związku z tym urzędnik twierdził, że wizyta była „mądrą rzeczą do zrobienia we właściwym czasie”.

Detale: Wizyta Bidena na Bliskim Wschodzie odbędzie się w dniach 13-16 lipca, z przystankami w Izraelu, okupowanym Zachodnim Brzegu i Arabii Saudyjskiej. Izraelscy urzędnicy twierdzą, że ma wylądować w Izraelu wieczorem 13 lipca czasu lokalnego.

READ  Korea Północna donosi o kolejnym wybuchu choroby zakaźnej podczas walki z COVID

Kiedy jesteś w Izraelu, Biden odwiedzi bazę wojskową i omówi nowe technologie, takie jak laserowa obrona przeciwrakietowa.

  • Urzędnik USA powiedział, że zorganizuje również wirtualny szczyt z przywódcami Indii, Izraela, Stanów Zjednoczonych i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
  • Według izraelskich urzędników oczekuje się, że prezydent Izraela Icchak Herzog będzie gościł Bidena na uroczystym obiedzie 14 lipca.

Na okupowanym Zachodnim Brzegu Urzędnik USA powiedział, że spotka się z palestyńskim prezydentem Mahmoudem Abbasem i „potwierdzi swoje dożywotnie zaangażowanie w rozwiązanie dwupaństwowe”.

  • Ta stacja może być napięta. Palestyńczycy są głęboko rozczarowani dotychczasową polityką administracji Bidena, Jak wspomniał Axios.

W Dżuddzie w Arabii Saudyjskiej Biden weźmie udział w szczycie z przywódcami sześciu państw Zatoki, a także Egiptu, Iraku i Jordanii.

  • Urzędnik powiedział, że Biden omówi z Saudyjczykami rozejm w Jemenie, prawa człowieka, współpracę gospodarczą i Iran.

co chcesz obejrzeć: Przed wizytą administracja Bidena po cichu pośredniczyła między Arabią Saudyjską, Izraelem i Egiptem w sprawie możliwej umowy przeniesienia dwóch strategicznych wysp na Morzu Czerwonym z suwerenności Egiptu do suwerenności Arabii Saudyjskiej, Jak wspomniał Axios po raz pierwszy.