19 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Białoruski sprinter ucieka do Polski, towarzysze „nie bójcie się” | Białoruś

Kim jest białoruski sprinter Schronił się w polskiej ambasadzie Mińsk wspomniał o swoim dramatycznym doświadczeniu, kiedy powiedział Białorusinom „nie bój się, jeśli są pod presją, zabieraj głos”, aby uniknąć spakowania się na lot powrotny.

Na swojej pierwszej konferencji prasowej z Polski powiedział, że kiedy przybył w tym tygodniu do ambasady, postanowił nie wracać na Białoruś, twierdząc, że olimpijczyk Kristina Simanuskaya planowała przez telefon nazwać swoją babcię zdrajcą. „Choroba umysłowa” Krytykowanie „niedbalstwa swoich trenerów”..

Powiedziała mi, że nie powinienem wracać Białoruś”, powiedział dziennikarzom 24-letni Simanuskaya.

Gdy jej trenerzy naciskali na nią, by wróciła do Mińska samolotem, szukała ochrony policyjnej na lotnisku Haneda w Japonii, gdzie zwróciła się do władz japońskich o pomoc w korzystaniu z tłumaczenia Google.

Kiedy zdecydowała, dokąd się udać, powiedziała, że ​​polecili ją rodzice mieszkający na Białorusi Polska Łatwiej im będzie dostać wizę, żeby się z nią zobaczyć. Jej mąż, sportowiec, wyjechał z Białorusi w ubiegły weekend i oczekuje się, że dzisiaj spotka się z Simanuską w Warszawie.

Podczas konferencji prasowej Simanuskaya często unikał dyskusji o polityce, mówiąc, że jego „marzeniem” było startowanie w igrzyskach olimpijskich i chciał, aby jego trenerzy byli pociągnięci do odpowiedzialności za próby wciągnięcia go do wyścigu, którego nie trenował.

„Jestem zszokowany, że ta sytuacja przerodziła się w skandal polityczny” – powiedziała Simanuskaya. „Ta sytuacja dotyczy gry”.

Podczas konferencji prasowej w Warszawie był otoczony przez byłego ministra kultury Pawła Laduszki, który jest teraz w opozycji. Powiedział, że „nie było ani słowa o polityce”, ponieważ prowadzone były rozmowy z krajami UE, aby zapewnić, że bezpiecznie opuścił Japonię.

Pomógł też uratować Simanuską przed pytaniami o białoruskiego przywódcę. Aleksander Łukaszenko, i jego represje wobec opozycji, mówiąc, że jest „z polityki”.

READ  Polska podpisuje kontrakt na lot astronautą na misję Axiom Space ISS

Afera wstrząsnęła igrzyskami i doprowadziła do śledztwa Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, które może doprowadzić do zakazu udziału Białorusi w sporcie międzynarodowym.

„Sportowiec spojrzał na Christinę i obiecał # சிமானுஸ்காயா Przybył bezpiecznie do Polski” – napisał na Twitterze Joseph Borel, Wysoki Przedstawiciel ds. Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa do Spraw Europejskich. „Działania reżimu Łukaszenki i pogwałcenie umowy olimpijskiej zmusiły jeszcze bardziej dumnych Białorusinów do opuszczenia swojego kraju”.

Simanuskaja nie wykluczyła powrotu na Białoruś w przyszłości, ale powiedziała, że ​​pojedzie „tylko wtedy, gdy będę tam bezpieczna”. W wywiadzie dla Associated Press na początku tego tygodnia powiedział, że czuje, że zostanie ukarany, jeśli wróci do Mińska po tym, jak skrytykował swoich trenerów za niewykonanie testów antydopingowych dla członków białoruskiej drużyny sztafetowej.

Ta historia pokazuje, że nawet jeśli ogranicza się do profesjonalnych pytań dotyczących sportu, wszelka krytyka białoruskich represyjnych urzędników państwowych jest bardzo niebezpieczna.

Zapytana, czy ma wolność słowa na Białorusi, odpowiedziała: „Zawsze mogę powiedzieć, że otwarcie wyraziłam swoją opinię”. „Ale zawsze należy zwracać uwagę na swoje słowa, aby nie pociągało to za sobą konsekwencji. Tak, nie tylko ja na Białorusi, każdy boi się powiedzieć złe rzeczy.

Powiedział, że wróci na olimpiadę: „Chciałem wystartować w igrzyskach, to było moje marzenie”.

Przeważnie poza polityką zakończył swoją pierwszą konferencję prasową słowami: „Uciekamy wolni, Białoruś będzie wolna”.