23 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Bank Centralny podnosi stopy o 50 pb | Pstryknąć

Za ważne wskazówki na styczniowe posiedzenie uważamy ostatnie wypowiedzi jastrzębi z RPP Eugeniusa Kutnera i Lucasa Harta. Obaj zarekomendowali podwyżkę o 50 punktów bazowych, wskazując, że duża akcja nie jest możliwa. Ponadto po zakończeniu grudnia gubernator Adam Klapiński powiedział, że poniższe ruchy należy porównać z wielkością z grudnia (50 pp). Jest to wzmacniane przez niepewność co do wpływu gospodarczego Omicron, który powinien wpłynąć na aktywność gospodarczą, ale dopiero w I kw.22. Przy stosunkowo niskim wskaźniku szczepień (55,3% w porównaniu z 70,3% w UE zaszczepionych średnio) Polska wydaje się być podatna na wysoce zaraźliwą odmianę wola. Ponadto, ponieważ styczniowe posiedzenie RPP zostało przesunięte wcześniej (4 stycznia), RPP nie będzie się doczekać druku grudniowego CPI.

Szacujemy, że PKB w IV kwartale wzrośnie o ok. 7% rok do roku

Dane opublikowane po grudniowym posiedzeniu zwiększają presję na CPI w krótkim i długim okresie. Listopadowe dane o wynikach były zaskakująco do góry nogami, aw grudniu widzimy mocną produkcję i eksport (niższa sprzedaż detaliczna). Ogólnie, pomimo jednoczesnego szczytu nowych zachorowań w czwartej fali epidemii, PKB w IV kw. 21 powinien pozostać bardzo silny – PKB w IV kw. rośnie o 7% rok do roku i 6,5% rok do roku, jak wcześniej oczekiwaliśmy my i NBP . Głównym efektem elastycznego PKB w IV kw. 21 jest to, że firmy mogą łatwo przerzucić rosnące koszty po cenach detalicznych.

A jest tu wiele do zrobienia. Podwyżka cen regulowanych (dla gospodarstw domowych) opublikowana w grudniu była zaskoczeniem, tym bardziej, że nowe taryfy na gaz (54%) i ceny energii elektrycznej (24%) były zgodne z naszymi oczekiwaniami. Wprowadzone przez rząd tarcze antyinflacyjne powinny kontrolować skok CPI w styczniu. Jednak średni CPI w latach 2022-23 powinien być wyższy niż wcześniej oczekiwaliśmy. Ceny gazu i energii elektrycznej dla biznesu nie są regulowane, ale firmy wciąż oczekują, że nowe ceny zostaną wprowadzone w styczniu, a te z łatwością zostaną wysłane.

READ  Rozwój oka polskiego i bałtyckiego w powietrzu nadmorskim

Cykl płacowo-cenowy należy przełożyć na najwyższą inflację zasadniczą, która ma wzrosnąć do ok. 5,1% w 2022 r. z ok. 4,1% w 2022 r. Spodziewamy się dwucyfrowego wzrostu płac w latach 2022-23. Rynek pracy jest już bardzo napięty, a działania regulacyjne i finansowe będą tylko zwiększać presję płacową (np. kolejny silny wzrost płacy minimalnej, podniesione efektywne stawki podatkowe dla osób o wysokich dochodach w ramach polskiej umowy). Ten system czyni Polskę jednym z głównych kandydatów do wyników drugiej rundy.

Widzimy CPI w 2022 r. na poziomie 7,7% rocznie

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe czynniki, CPI w 2022 r. wyniesie 7,7% rok do roku (wzrost z 6,7% rok do roku), wzrost z 5,1% w 2021 r. W 2023 r. oczekuje się stopniowego spadku CPI o 5% r/r w wynikach podstawowych, ale i tutaj widzimy wyższą ścieżkę CPI niż wcześniej oczekiwano (poprzednia prognoza ING na 2023 r. wynosiła 4,2% r/r, listopadowa prognoza NBP dla 3,23% roku 2023). Gdy prognoza została opublikowana w listopadzie, oczekiwano, że inflacja będzie wyższa od celu NBP (3,5% r/r).

Dobre wyniki PKB w IV kw., ale co ważniejsze, przedłużona górna granica CPI i ryzyko przedłużających się efektów drugiej rundy (z obecnych wstrząsów podażowych drugiej fali i oczekiwanych cen płac. 2022) wyniesie 4% do końca 2023 r. i do do końca 2023 roku. Poprawiamy naszą prognozę stopy końcowej do 4,5%.

Styczniowe posiedzenie RPP będzie ostatnim dla dwóch członków RPP wyznaczonych przez Senat. Do końca stycznia dwóch z trzech senatorów będzie musiało ustąpić, a mianowicie Eugenius Cutner (Jastrząb) i Jersey Grobiviniki (swingowanie wyborców). Zastąpią ich nowi kandydaci, a mianowicie Ludwig Koteki i Presmislav Litvinyuk 12 stycznia. Mamy nadzieję, że nowi członkowie RPP pokażą podobne nastawienie w stosunku do odchodzących ze stanowisk (Ludwik Koteki powiedział, że NBP powinien podążać za czeskim bankiem centralnym). Jonah Tirovich, trzeci kandydat Senatu, ma zastąpić Rafaela Surę, który ma wystartować do listopada 2022 roku. Musi być bardziej jastrzębia niż Sura.

READ  Polska opalana węglem przechodzi na atom - POLITICO