22 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Awarię obwiniono błędem ludzkim jako wypadek pożarowy w polskiej elektroenergetyce

WARSZAWA, Polska (AP) – Polscy urzędnicy ds. energii obwiniali błąd człowieka za poważną awarię w Belsadowie, największej w Europie elektrowni na węgiel brunatny w zeszłym miesiącu, i oddzielny pożar kilka dni później, podała państwowa agencja informacyjna BAP.

Polska potrzebowała szybkiego importu energii 17 maja, kiedy nagle zgasło 10 z 11 jednostek Belgado. Awaria była odczuwalna w całej fazie Europy. Utracono około 3,6 GW mocy, a pracuje tylko nowy blok o mocy 858 MW.

Problem został rozwiązany, a jednostki były stopniowo uruchamiane ponownie w ciągu następnych kilku dni.

Elektrownia Belgado, zasilana przez pobliską odkrywkową kopalnię węgla brunatnego, dostarcza ponad 20% energii w Polsce, obsługując około 11 milionów gospodarstw domowych.

Prezes polskiej sieci energetycznej BSE Erik Kłosowski powiedział specjalnej komisji sejmowej we wtorek po południu, że awarię spowodował pracownik instalujący automatykę na wyłączniku elektrycznym. Doprowadziło to do łańcucha wydarzeń, które automatycznie zamknęły jednostki Biełgadowa, powiedział Komisji Klosowski, według BAP.

Tydzień później węgiel został podpalony w przenośniku taśmowym Wyrafinowany trafił do bloku 858 MW i wymusił jego całkowite zamknięcie na kilka dni.

W tej sprawie Violeta Semiel-Kryzhovska, szefowa państwowego koncernu wydobywczo-energetycznego PGE GiEK, obsługującego Belgado, powiedziała komisji sejmowej, że katastrofę spowodował szereg błędów pracowników, którzy nie przestrzegali ścisłych procedur bezpieczeństwa. BAP.

Powiedział, że jednostka będzie w pełni sprawna po 31 października po niezbędnych naprawach, a czterech pracowników zostało zwolnionych.

Polska wytwarza 65% energii z węgla kamiennego i brunatnego. Kopalnia węgla brunatnego i elektrownia w Belgado są pod presją zamknięcia największego pojedynczego zanieczyszczenia w Europie, a UE dąży do osiągnięcia swoich ambitnych celów klimatycznych. Ostatnia jednostka Belcado ma zostać zamknięta w 2036 r.A kopalnia planowana jest przez PGE GiEK i władze samorządowe w 2038 roku.

READ  Polska i Słowacja będą nadal wspierać Ukrainę po wyborach

Polska również prowadzi poważne negocjacje Z kolejnymi sąsiednimi Czechami na kolejnej polskiej wytwórni węgla brunatnego i kopalni w pobliżu granicy krajów. Brock pozwał Warszawę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, aby dowiedzieć się, jakie są szkodliwe skutki kampusu Turo dla pobliskich czeskich wsi. Sąd nakazuje natychmiastowe zamknięcie kopalni Polska mówi, że to niemożliwe.