18 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Atak Houthi: Urzędnicy amerykańscy twierdzą, że członkowie załogi zginęli po raz pierwszy w ataku na statek handlowy w pobliżu Jemenu

Atak Houthi: Urzędnicy amerykańscy twierdzą, że członkowie załogi zginęli po raz pierwszy w ataku na statek handlowy w pobliżu Jemenu

Dario Bonazza – Reuters – archiwum

To zdjęcie z 2022 roku przedstawia masowiec True Confidence w Rawennie we Włoszech.CNN

Dwóch amerykańskich urzędników powiedziało CNN, że w ataku rakietowym Houthi na statek handlowy w Zatoce Adeńskiej zginęło co najmniej dwóch członków załogi, co oznacza pierwszy atak na statek. Grupa zbrojna wspierana przez Iran W ramach ciągłych ataków na statki przepływające przez Morze Czerwone zabił każdego.

Urzędnicy podali, że atak uderzył w M/V True Confidence, masowiec będący własnością Liberii i pływający pod banderą Barbadosu. Urzędnicy podali, że statek został porzucony, a okręty wojenne koalicji są obecnie w pobliżu, aby ocenić sytuację. Jeden z urzędników powiedział, że co najmniej sześciu innych członków załogi zostało rannych.

Jeden z urzędników powiedział, że do ataku doszło około godziny 11:30 czasu sanajskiego lub około 3:30 czasu wschodniego. Nalot stanowi poważną eskalację ataków Houthi na statki na Morzu Czerwonym, które rozpoczęły się w październiku w odpowiedzi na wojnę między Izraelem a Hamasem w Gazie.

Huti stwierdzili w oświadczeniu, że uderzenie było „celne” i spowodowało wybuch pożaru na statku.

W oświadczeniu Houthi na temat ataku napisano: „Operacja namierzania nastąpiła po tym, jak załoga statku odrzuciła ostrzeżenia od jemeńskich sił morskich”.

Oświadczenie Houthi odnowiło wsparcie grupy dla narodu palestyńskiego i stwierdziło, że nie zaprzestanie on ataków na Morzu Czerwonym, dopóki „nie ustanie izraelska agresja i nie zakończy się oblężenie narodu palestyńskiego w Strefie Gazy”.

W przesłaniu do X ambasada brytyjska w Sanie poinformowała, że ​​w ataku zginęło co najmniej dwóch „niewinnych marynarzy”.

Rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller powiedział w środę, że śmierć jest „niestety nieunikniona”.

Miller powiedział na konferencji prasowej w ministerstwie: „Houthi w dalszym ciągu przeprowadzali te lekkomyślne ataki, nie bacząc na bezpieczeństwo niewinnej ludności cywilnej przekraczającej Morze Czerwone, a teraz niestety i tragicznie zabili niewinnych cywilów”.

READ  Aktualizacje na żywo: Rosja najeżdża Ukrainę

Dodał: „Stany Zjednoczone będą w dalszym ciągu pociągać Houthi do odpowiedzialności za ich ataki, które nie tylko zakłóciły handel międzynarodowy, nie tylko zakłóciły wolność żeglugi i wody międzynarodowe, nie tylko zagroziły marynarzom, ale obecnie wielu z nich tragicznie zginęło. ” Powiedział.

Według urzędników amerykańskich i zachodnich Huti przeprowadzili ponad 45 ataków rakietowych i dronów na komercyjne okręty marynarki wojennej oraz siły amerykańskie i koalicyjne działające na Morzu Czerwonym, z których większość została przechwycona przez niszczyciele amerykańskie lub koalicyjne lub wylądowała w wodach bez powodowania jakiekolwiek uszkodzenie.

Według rzecznika Departamentu Obrony, majora Pete'a Nguyena, dotychczas żadne statki wojskowe nie zostały dotknięte dronami ani rakietami Houthi. Jednak od października ataków zostało kilkanaście statków handlowych, w tym kilka amerykańskich, powiedział Nguyen.

Od stycznia Stany Zjednoczone i Wielka Brytania przeprowadziły również cztery rundy ataków na cele Houthi w Jemenie, uderzając w cele, w tym magazyny broni, obiekty do przechowywania rakiet, bezzałogowe systemy powietrzne ataku jednokierunkowego, systemy obrony powietrznej, radary i helikoptery używane przez Houthi Huti. Rebelianci.

Siły Centralnego Dowództwa USA również regularnie przeprowadzały dynamiczne ataki na rakiety Houthi, które przygotowywały się do wystrzelenia z wnętrza Jemenu.

To była administracja Bidena Próbuję powstrzymać atakiJednakże grupa w dalszym ciągu zwiększa swoje zapasy broni w Jemenie, jak wcześniej informowała CNN.

Kilku urzędników powiedziało CNN, że Stany Zjednoczone nadal nie mają „mianownika”, który pozwoliłby im ocenić, jaki procent sprzętu Houthi faktycznie zniszczyły Stany Zjednoczone i Wielka Brytania w nalotach, i nie jest jasne, czy Stany Zjednoczone jeszcze bardziej zmienią swoje podejście wojskowe . .

„Wiemy, że Huti mają duży arsenał” – powiedziała w zeszłym tygodniu zastępca rzeczniczki Pentagonu Sabrina Singh, kilka godzin po tym, jak Huti uderzyli rakietami balistycznymi w inny statek towarowy w Zatoce Adeńskiej. „Są bardzo zdolni i mają zaawansowaną broń, ponieważ nadal dostają ją z Iranu”.

READ  Co to jest wir polarny? I inne pytania związane z zimną pogodą

„Nadal nas zaskakują” – powiedział jeden z wyższych rangą urzędników obrony, odnosząc się do Huti. „Nie mamy pojęcia, co jeszcze mają”.

Pomimo silnej obecności sił amerykańskich i koalicyjnych na Morzu Czerwonym, w tym lotniskowca USS Dwight D. Eisenhower i kilku amerykańskich niszczycieli, ataki Houthi spowodowały znaczny spadek liczby statków przepływających przez Kanał Sueski.

Korytarz łączy Morze Czerwone z Morzem Śródziemnym, umożliwiając statkom przecinanie tysięcy mil szlaków żeglugowych zamiast żeglowania po Afryce. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych w pierwszej połowie lutego Kanał Sueski odnotował 42% spadek miesięcznego tranzytu i 82% spadek tonażu kontenerów w stosunku do szczytu w 2023 roku.

Jennifer Hansler, Mustafa Salem i Sharon Braithwaite z CNN wniosły swój wkład w reportaże.