16 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Astronauta NASA Frank Rubio wraca na Ziemię po rekordowym, rocznym locie na amerykańskiej stacji kosmicznej

Ustępujący dowódca stacji kosmicznej Siergiej Prokopiew i jego koledzy z załogi Sojuza, drugi pilot Dmitry Petlin i astronauta NASA Frank Rubio przygotowywali się we wtorek do powrotu na Ziemię w środę wcześnie rano, aby zakończyć roczny pobyt na orbicie trwający 371 dni – co będzie najdłuższym lotem w historii amerykańskiej przestrzeni kosmicznej.

Kiedy trio wystartowało we wrześniu 2022 r., spodziewali się spędzić sześć miesięcy na pokładzie ISS, co stanowiło normalny okres służby dla załogi o długim stażu.

Ustępujący dowódca stacji kosmicznej Siergiej Prokopiew podczas krótkiej ceremonii we wtorek przekazał dowództwo nad Międzynarodową Stacją Kosmiczną wraz z symbolicznym kluczem do laboratorium astronauty ESA Andreasowi Mogensenowi. Prokopiew, Dmitry Petlin i astronauta NASA Frank Rubio (wszyscy trzej w czarnych koszulkach, Rubio po lewej) planują wrócić na Ziemię w środę, aby zakończyć roczny pobyt w kosmosie.

NASA


Jednak wyciek płynu chłodzącego unieruchomił prom Sojuz MS-22/68S w grudniu ubiegłego roku, co skłoniło Rosjan do… Alternatywne uruchomienie — Sojuz MS-23/69S — w lutym ubiegłego roku. Oznaczało to, że Prokopyev, Petelin i Rubio musieli pozostać w powietrzu przez dodatkowe sześć miesięcy, aby przywrócić harmonogram rotacji rosyjskiej załogi na właściwe tory.

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, w środę w końcu wrócą do domu i odłączą się od stacji kosmicznej o 3:54 czasu wschodniego. Oczekuje się, że po ponownym wejściu w atmosferę moduł załogi Sojuza, zawieszony pod dużym baldachimem, ustabilizuje paradoksalne lądowanie w pobliżu miasta Dżezkazgan, lądując na stepach Kazachstanu o godzinie 7:17 EDT (5:17). wieczorem czasu lokalnego).

We wtorek podczas krótkiej ceremonii zmiany dowódcy ISS Expedition 69 Prokopyev przekazał laboratorium astronauty ESA Andreasowi Mogensenowi.

W rozmowie z odchodzącymi członkami załogi Mogensen pogratulował, mówiąc: „Wykazaliście się odpornością, profesjonalizmem i zwinnością w obliczu nieoczekiwanych wyzwań i dużej niepewności”.

„Wylecieć w kosmos ze świadomością, że spędzisz tu rok, to jedno” – dodał. „To zupełnie inna sytuacja dla Was i Waszych rodzin, gdy pod koniec sześciomiesięcznej misji dowiecie się, że spędzicie dodatkowe sześć miesięcy w kosmosie. Ale wzięliście to w swoje ręce i odnieśliście sukces.”

Podziękował Prokopyevowi, Petilinowi i Rubio za ich „kompetencję, poświęcenie i ciężką pracę” w utrzymaniu statku stacji w dobrej kondycji i „przygotowaniu nas na sukces” na ISS Expedition 70.

„Mamy nadzieję pozostawić stację kosmiczną w tak dobrym stanie, w jakim ją zastaliśmy” – podsumował Mogensen. „Nikt bardziej niż ty nie zasługuje na powrót do domu, do swoich rodzin. Życzymy ci spokojnego lotu i gładkiego lądowania”.

Załoga powracającego Sojuza MS-23/69S (zgodnie z ruchem wskazówek zegara, od lewego górnego rogu): astronauta NASA Frank Rubio, inżynier pokładowy Dmitry Petlin i dowódca Siergiej Prokopiew.

NASA


Prokopiewa, Petelina i Rubio zastąpią dowódca Sojuza MS-24/70S Oleg Kononenko, inżynier pokładowy Nikołaj Czub i astronauta NASA Loral O’Hara, którzy przybyli na stację kosmiczną w 15 września.

Mogensen poleciał na stację 26 sierpnia Na pokładzie statku kosmicznego SpaceX Crew Dragon z Yasmine Moghbeli z NASA, japońskim astronautą Satoshi Furukawą i astronautą Konstantinem Borysowem.

Prokopiew, Petylin i Rubio planują we wtorek wieczorem pożegnać się z siedmioma kolegami ze stacji, wejść na zastępczy prom Sojuz MS-23/69S i poczekać na oddzielenie od rosyjskiej wieloportowej jednostki Prichal.

Zakładając, że lądowanie nastąpi punktualnie, załoga spędzi 370 dni, 21 godzin i 22 minut poza planetą w czasie podróży obejmującej 5936 orbit i 257 milionów mil. Całkowity czas, jaki Prokopiew spędzi w kosmosie podczas dwóch lotów, wyniesie 568 dni.

Nieżyjący już kosmonauta Walerij Polakow jest rekordzistą świata w najdłuższym pojedynczym locie kosmicznym, spędzając 438 dni na pokładzie rosyjskiej stacji kosmicznej Mir w latach 1994–95. Prokopiew, Petilin i Rubio przesuną się na trzecie miejsce na liście, za emerytowanym kosmonautą Siergiejem Awdiejewem, który w latach 1998–1999 spędził na pokładzie Miru 380 dni.

Najdłuższym dotychczasowym amerykańskim lotem był Mark Vande, który w latach 2021–2022 spędził 355 dni na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.