5 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Astronauta NASA Frank Rubio wraca na Ziemię po rekordowym, rocznym locie na amerykańskiej stacji kosmicznej

Astronauta NASA Frank Rubio wraca na Ziemię po rekordowym, rocznym locie na amerykańskiej stacji kosmicznej

Ustępujący dowódca stacji kosmicznej Siergiej Prokopiew i jego koledzy z załogi Sojuza, drugi pilot Dmitry Petlin i astronauta NASA Frank Rubio przygotowywali się we wtorek do powrotu na Ziemię w środę wcześnie rano, aby zakończyć roczny pobyt na orbicie trwający 371 dni – co będzie najdłuższym lotem w historii amerykańskiej przestrzeni kosmicznej.

Kiedy trio wystartowało we wrześniu 2022 r., spodziewali się spędzić sześć miesięcy na pokładzie ISS, co stanowiło normalny okres służby dla załogi o długim stażu.

Ustępujący dowódca stacji kosmicznej Siergiej Prokopiew podczas krótkiej ceremonii we wtorek przekazał dowództwo nad Międzynarodową Stacją Kosmiczną wraz z symbolicznym kluczem do laboratorium astronauty ESA Andreasowi Mogensenowi. Prokopiew, Dmitry Petlin i astronauta NASA Frank Rubio (wszyscy trzej w czarnych koszulkach, Rubio po lewej) planują wrócić na Ziemię w środę, aby zakończyć roczny pobyt w kosmosie.

NASA


Jednak wyciek płynu chłodzącego unieruchomił prom Sojuz MS-22/68S w grudniu ubiegłego roku, co skłoniło Rosjan do… Alternatywne uruchomienie — Sojuz MS-23/69S — w lutym ubiegłego roku. Oznaczało to, że Prokopyev, Petelin i Rubio musieli pozostać w powietrzu przez dodatkowe sześć miesięcy, aby przywrócić harmonogram rotacji rosyjskiej załogi na właściwe tory.

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, w środę w końcu wrócą do domu i odłączą się od stacji kosmicznej o 3:54 czasu wschodniego. Oczekuje się, że po ponownym wejściu w atmosferę moduł załogi Sojuza, zawieszony pod dużym baldachimem, ustabilizuje paradoksalne lądowanie w pobliżu miasta Dżezkazgan, lądując na stepach Kazachstanu o godzinie 7:17 EDT (5:17). wieczorem czasu lokalnego).

We wtorek podczas krótkiej ceremonii zmiany dowódcy ISS Expedition 69 Prokopyev przekazał laboratorium astronauty ESA Andreasowi Mogensenowi.

W rozmowie z odchodzącymi członkami załogi Mogensen pogratulował, mówiąc: „Wykazaliście się odpornością, profesjonalizmem i zwinnością w obliczu nieoczekiwanych wyzwań i dużej niepewności”.

„Wylecieć w kosmos ze świadomością, że spędzisz tu rok, to jedno” – dodał. „To zupełnie inna sytuacja dla Was i Waszych rodzin, gdy pod koniec sześciomiesięcznej misji dowiecie się, że spędzicie dodatkowe sześć miesięcy w kosmosie. Ale wzięliście to w swoje ręce i odnieśliście sukces.”

Podziękował Prokopyevowi, Petilinowi i Rubio za ich „kompetencję, poświęcenie i ciężką pracę” w utrzymaniu statku stacji w dobrej kondycji i „przygotowaniu nas na sukces” na ISS Expedition 70.

„Mamy nadzieję pozostawić stację kosmiczną w tak dobrym stanie, w jakim ją zastaliśmy” – podsumował Mogensen. „Nikt bardziej niż ty nie zasługuje na powrót do domu, do swoich rodzin. Życzymy ci spokojnego lotu i gładkiego lądowania”.

Załoga powracającego Sojuza MS-23/69S (zgodnie z ruchem wskazówek zegara, od lewego górnego rogu): astronauta NASA Frank Rubio, inżynier pokładowy Dmitry Petlin i dowódca Siergiej Prokopiew.

NASA


Prokopiewa, Petelina i Rubio zastąpią dowódca Sojuza MS-24/70S Oleg Kononenko, inżynier pokładowy Nikołaj Czub i astronauta NASA Loral O’Hara, którzy przybyli na stację kosmiczną w 15 września.

Mogensen poleciał na stację 26 sierpnia Na pokładzie statku kosmicznego SpaceX Crew Dragon z Yasmine Moghbeli z NASA, japońskim astronautą Satoshi Furukawą i astronautą Konstantinem Borysowem.

Prokopiew, Petylin i Rubio planują we wtorek wieczorem pożegnać się z siedmioma kolegami ze stacji, wejść na zastępczy prom Sojuz MS-23/69S i poczekać na oddzielenie od rosyjskiej wieloportowej jednostki Prichal.

Zakładając, że lądowanie nastąpi punktualnie, załoga spędzi 370 dni, 21 godzin i 22 minut poza planetą w czasie podróży obejmującej 5936 orbit i 257 milionów mil. Całkowity czas, jaki Prokopiew spędzi w kosmosie podczas dwóch lotów, wyniesie 568 dni.

Nieżyjący już kosmonauta Walerij Polakow jest rekordzistą świata w najdłuższym pojedynczym locie kosmicznym, spędzając 438 dni na pokładzie rosyjskiej stacji kosmicznej Mir w latach 1994–95. Prokopiew, Petilin i Rubio przesuną się na trzecie miejsce na liście, za emerytowanym kosmonautą Siergiejem Awdiejewem, który w latach 1998–1999 spędził na pokładzie Miru 380 dni.

Najdłuższym dotychczasowym amerykańskim lotem był Mark Vande, który w latach 2021–2022 spędził 355 dni na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

READ  Plezjozaury podwoiły długość szyi, nabywając nowe kręgi