13 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Aramco idzie za Rosją w sprawie umowy naftowej w Polsce Aktualności OPEC

Aramco, największa na świecie firma naftowa, kupi 30 proc. rafinerii na wybrzeżu Bałtyku i cały blok paliwowy.

Za pomocą Bloomberg

Umowa Saudi Aramco na dostawy prawie połowy polskiej ropy zapewni mocne podstawy dla największego światowego eksportera ropy w regionie, w którym od dawna dominowali rosyjscy producenci.

Aramco, największa na świecie firma naftowa, kupi 30% rafinerii na wybrzeżu Bałtyku i cały blok paliwowy. Podpisał również wieloletnią umowę na dostawy z polską rafinerią PKN Orlen SA.

Saudyjski państwowy koncern naftowy zwiększy sprzedaż ropy na rosyjskim podwórku energetycznym, podobnie jak oba kraje, współliderzy koalicji producentów OPEC +, kończą prawie dwuletnie cięcia w produkcji, które początkowo wprowadzali. Zakaźny.

Transakcja może mieć konsekwencje poza Polską, ponieważ Arlan mógłby wykorzystywać ropę naftową w rafineriach na Litwie iw Czechach. Wiele zakładów w Europie Wschodniej jest zaprojektowanych do pracy w standardzie rosyjskiego Uralu i może wymagać dostosowania technicznego w celu użycia różnych beczek. Odbiorcy ropy naftowej z Arabii Saudyjskiej i Iraku nadal konkurują z beczkami rosyjskimi.

Przejęcie Aramco „rozszerzy obecność firmy w europejskim systemie rafinacji o zmodernizowane rafinerie” – napisali badacze Bloomberg Salih Yilmas i Rob Bornett w notatce badawczej. Pomoże to „Aramco wzmocnić swoją pozycję w regionie tradycyjnie zdominowanym przez rosyjską ropę”.

Intensywna konkurencja

Konsorcjum OPEC+ z 23 członkami ograniczyło produkcję, aby wesprzeć rynki ropy od 2020 roku, zmniejszając popyt po tym, jak zakaźne rządy zmusiły rządy do zamknięcia. Teraz, gdy gospodarki odradzają się i handlują powyżej 80 dolarów za baryłkę, grupa stopniowo odwraca te cięcia i wprowadza na rynek więcej ropy.

Chociaż współpracują ze sobą w celu kontrolowania dostaw, konkurencja o klientów jest przedmiotem zainteresowania wiodących światowych producentów. Rosja eksportuje ropę rurociągami do Azji, gdzie konkuruje z beczkami saudyjskimi na największym rynku Aramco.

READ  Westinghouse Milestone Advances energetyka jądrowa w Polsce

Europa sprzedaje niewielką część swoich dziennych emisji ropy naftowej z Arabii Saudyjskiej na rynki światowe. Według danych zebranych przez Bloomberg, eksport do samych Chin stanowi około jednej czwartej z 7 milionów baryłek w Królestwie dziennej sprzedaży ropy naftowej.

Dla porównania Saudyjczycy sprzedają do Polski maksymalnie 337 tys. baryłek ropy dziennie, wynika z raportu Orlana. Dzięki temu Orlen mógł kupować dziennie 100 tys. baryłek saudyjskiej ropy z poprzednich kontraktów. Prezes Orlenu Daniel Obajtek powiedział, że nowa umowa pokryje prawie połowę zapotrzebowania kraju na ropę.

OPEC + wydanie

Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową, której Arabia Saudyjska jest największym producentem, zapowiedziała, że ​​będzie kontynuować współpracę z innymi petrostatami w koalicji kierowanej przez Rosję, nawet po zakończeniu obecnej rundy cięć. Panel powiedział również, że jeśli popyt się pogorszy, żadne cięcia produkcji w tym roku nie zostaną odwrócone.

Przy produkcji saudyjskiej przekraczającej 10 milionów baryłek dziennie w zeszłym miesiącu, po raz pierwszy od kwietnia 2020 r., konkurencja o kupujących na całym świecie prawdopodobnie się nasili. Oczekuje się, że członkowie OPEC + zwiększą produkcję w przyszłym miesiącu zgodnie z planami grupy, produkcja w Rosji została zmniejszona z powodu braku wolnych mocy produkcyjnych, a przyszły wzrost będzie wspierany przez dodatkowe odwierty.

Ostatnim razem saudyjska produkcja była tak wysoka jak teraz, Arabia Saudyjska i Rosja toczyły krótką wojnę cenową, a oba kraje zwiększyły produkcję po rozpadzie poprzedniej współpracy OPEC +.