26 listopada, 2022

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Ambasada Rosji poinformowała, że ​​Putin nie weźmie udziału w szczycie G20 osobiście

Ambasada Rosji poinformowała, że ​​Putin nie weźmie udziału w szczycie G20 osobiście


Hongkong
CNN

Prezydent Rosji Władimir Putin Ambasada Rosji w Indonezji poinformowała CNN w czwartek, że nie weźmie osobiście udziału w szczycie przywódców G20 na Bali w przyszłym tygodniu.

Julia Tomska, szefowa protokołu w ambasadzie, powiedziała, że ​​Putina będzie reprezentował rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.

Tomska dodała, że ​​Putin wciąż zastanawia się, czy przystąpić wirtualnie do jednego ze spotkań.

Indonezyjski minister koordynujący ds. gospodarki morskiej i inwestycji Luhut Binsar Pandjitan również powiedział, że Putin nie będzie obecny. Panjitan, który pomaga koordynować szczyt, powiedział, że rosyjskiego prezydenta będą reprezentować „wysocy rangą urzędnicy”.

Decyzja Putina o nieudziale osobiście w szczycie G-20 chroni go przed zakłopotaniem, z jakim spotyka się – lub którego unika – przez innych światowych przywódców w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. Spotkanie odbędzie się już kilka dni po ogłoszeniu przez Kreml Siły rosyjskie się wycofają Z rozległego obszaru Chersoniu – jednego z czterech ukraińskich regionów, które Putin wcześniej powiedział, że Rosja planuje zaanektować z naruszeniem prawa międzynarodowego.

W okresie poprzedzającym wydarzenie kraje zachodnie i Ukraina naciskały na Indonezję, gospodarza G-20, by eskalowała potępienie Moskwy i wycofała zaproszenie Putina na szczyt. Od inwazji na Ukrainę pod koniec lutego zachodnie demokracje traktują Rosję i Putina jak pariasów na światowej scenie.

Prezydent USA Joe Biden na szczycie, powiedział w marcu Rosja powinna zostać usunięta z G-20, wielostronnej organizacji składającej się z 19 największych gospodarek świata i Unii Europejskiej. Starsi członkowie administracji Bidena mają Wycofany z wydarzeń G20 Gdzie są rosyjscy delegaci.

Zapytany, czy spotkałby się z Putinem twarzą w twarz na Bali podczas ekskluzywnego wywiadu w zeszłym miesiącu, Biden powiedział, że nie widzi dobrego powodu, aby to robić, ale „zależałby konkretnie od tego, o czym chce rozmawiać”. Biden powiedział, że gdyby Putin chciał porozmawiać o uwięzionej gwieździe NBA, Britney Greiner, byłby otwarty na rozmowę.

READ  Prezydent Ukrainy odwołuje szefa bezpieczeństwa i prokuratora

Dżakarta opierała się naciskom, by wykluczyć Rosję i starała się pozostać na neutralnym stanowisku. Do udziału w szczycie w charakterze gościa zaprosiła prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Zełenski powiedział, że Ukraina nie weźmie udziału w szczycie G20, jeśli Putin weźmie udział. Oczekuje się, że prezydent Ukrainy będzie wirtualnie włączał się w spotkania.

Oczekuje się, że prezydent Chin Xi Jinping, który spotkał się z Putinem w Uzbekistanie we wrześniu, również weźmie udział w szczycie i spotka się z Bidenem po raz pierwszy od czasu objęcia urzędu przez prezydenta USA prawie dwa lata temu.

Pekin nie potwierdził oficjalnie, czy Xi weźmie udział w szczycie, czy spotka się z Bidenem. Ale w środę Biden na konferencji prasowej W Białym Domu po wyborach śródokresowych, gdzie będzie rozmawiał z Xi na Bali.

Biden powiedział, że nie planuje żadnych „podstawowych ustępstw” i że będą rozmawiać o gospodarce i handlu. Odmówił jednak ujawnienia swojego przesłania o wsparciu militarnym USA dla Tajwanu, gdyby Chiny przeniosły się na samorządną wyspę.

„Mam zamiar przeprowadzić z nim tę rozmowę”, dodał Biden, zauważając, że umieściliby „jaki jest każdy z naszych czerwonych linii”.

Ich długo oczekiwane spotkanie ma miejsce, gdy stosunki między Stanami Zjednoczonymi a Chinami znajdują się w najniższym punkcie od dziesięcioleci, w spirali spadkowej, która rozpoczęła się za poprzedniej prezydentury Donalda Trumpa, gdy oba kraje zaostrzyły rywalizację w handlu, technologii, geopolityce i ideologia.

W ostatnich miesiącach napięcia osiągnęły nowe szczyty po wizycie przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi na Tajwanie i administracji Bidena. Zakaz sprzedaży chipów i zaawansowanego sprzętu do produkcji chipów do Chin.

Tymczasem za Xi Chiny zbliżyły się do Rosji, zjednoczone pogorszeniem stosunków ze Stanami Zjednoczonymi i innymi krajami zachodnimi. Na kilka tygodni przed rosyjską inwazją na Ukrainę Xi i Putin ogłosili, że ich kraje łączy „bez granic” przyjaźń. Od tego czasu Pekin odmawia potępienia wojny na Ukrainie lub określenia jej jako „inwazji”.

READ  Aktualizacje na żywo: wojna Rosji na Ukrainie

Po spotkaniu G20 Xi weźmie udział w szczycie Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) w Bangkoku, który rozpocznie się w najbliższy piątek, według tajlandzkiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Biden nie ma uczestniczyć w wydarzeniu, a Putin jeszcze nie potwierdził swojej obecności.