5 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Taters the cat występuje w pierwszej transmisji wideo NASA z kosmosu |  NASA

Taters the cat występuje w pierwszej transmisji wideo NASA z kosmosu | NASA

Może nie jest pierwszym kotem w kosmosie – ten zaszczyt przypadł francuskiej kotce o imieniu Félicette w 1963 r. – ale w poniedziałek pomarańczowy pręgowany kot o imieniu Taters odebrał prawdopodobnie większą nagrodę: pierwszy film przedstawiający kota w kosmosie.

NASA przesłała 15-sekundowe wideo statku kosmicznego Taters, który przeleciał prawie 30 milionów mil od sondy na Ziemię.

Taters, członek personelu Laboratorium Napędów Odrzutowych NASA, goni kropkę wskaźnika laserowego na nagraniu wideo – co jest w zupełności właściwe, biorąc pod uwagę, że samo wideo zostało przesłane przez laser.

15 sekund sławy Tatera było w rzeczywistości eksperymentem NASA mającym na celu przetestowanie możliwości przesyłania strumieniowego wideo w przestrzeń kosmiczną na czas, kiedy ludzie w końcu wyruszą poza orbitę Ziemi.

Właśnie przesłaliśmy strumieniowo pierwszy film HD przesłany do Was za pomocą lasera z głębokiego kosmosu. To film przedstawiający Tatersa, pręgowanego kota.

Ten test utoruje drogę szybkiej komunikacji, która umożliwi kolejny gigantyczny krok: wysłanie ludzi na Marsa. https://t.co/tf2hWxaHWO pic.twitter.com/c1FwybYsxA

– NASA (@NASA) 19 grudnia 2023 r

Zespół agencji Deep Space Optical Communications dodał wideo Tatersa do sondy Psyche, która została wystrzelona w październiku w ramach sześcioletniej misji odwiedzania asteroidy. 11 grudnia wysłał wideo z powrotem na Ziemię.

„Jednym z celów jest wykazanie możliwości szerokopasmowej transmisji wideo na odległość milionów kilometrów” – powiedział CBS Bill Klippstein, kierownik projektu demonstracji technologii w JPL. „Na Psyche nie ma niczego, co generuje dane wideo, więc zazwyczaj wysyłamy pakiety losowo generowanych danych testowych.

„Aby jednak uczynić to ważne wydarzenie jeszcze bardziej niezapomnianym, zdecydowaliśmy się współpracować z projektantami z JPL, aby stworzyć zabawny film”.

Pomiń poprzednią promocję newslettera

Pomimo tego, że lot był ponad 80 razy większy niż odległość między Ziemią a Księżycem, transmisja Tatersa trwała tylko 101 sekund. To szybciej niż większość szerokopasmowych sieci internetowych na Ziemi.

NASA określiła to jako historyczny kamień milowy, a jej zastępca administratora Pam Milroy stwierdziła w oświadczeniu: „Zwiększenie naszej przepustowości jest niezbędne do osiągnięcia naszych przyszłych celów w zakresie eksploracji i nauki i nie możemy się doczekać dalszego rozwoju tej technologii i transformacji technologii .” „Jak będziemy się komunikować podczas przyszłych misji międzyplanetarnych?”

READ  Masywne gwiazdy ostrzegają, że zbliżają się do supernowej