3 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Amazon stoi w obliczu przełomowego pozwu antymonopolowego ze strony Federalnej Komisji Handlu (FTC).

Amazon stoi w obliczu przełomowego pozwu antymonopolowego ze strony Federalnej Komisji Handlu (FTC).

WASZYNGTON, 26 września (Reuters) – Federalna Komisja Handlu Stanów Zjednoczonych złożyła we wtorek długo oczekiwany pozew antymonopolowy przeciwko Amazon.com Inc (AMZN.O) i zwróciła się do sądu o rozważenie zmuszenia sprzedawcy internetowego do sprzedaży aktywów w związku z oskarżeniami rządu Big Tech. Monopolizacja najbardziej dochodowych części Internetu.

Federalna Komisja Handlu oskarżyła Amazon, firmę, która rozpoczęła działalność w garażu w 1994 r. i jest dziś warta 1,3 biliona dolarów, o zwalczanie wysiłków sprzedawców na rynku internetowym, aby oferować produkty po niższej cenie na innych platformach. Federalna Komisja Handlu stwierdziła, że ​​Amazon zmusza sprzedawców do korzystania z jego magazynów i usług dostawczych, podnosząc koszty dla konsumentów i sprzedawców.

Według Federalnej Komisji Handlu Amazon jest monopolistą i nadużywa swojej władzy, która zacytowała wypowiedź jednego ze sprzedawców: „Nie mamy dokąd pójść i Amazon o tym wie”.

Pozwu oczekiwano po latach skarg, w których Amazon.com i inni giganci technologiczni nadużyli swojej dominacji w wyszukiwarkach, mediach społecznościowych i handlu detalicznym online, aby stać się strażnikami najbardziej dochodowych aspektów Internetu.

Konieczność podjęcia działań przeciwko dużym firmom technologicznym była jednym z niewielu pomysłów, co do których zgodzili się Demokraci i Republikanie, a szefa Federalnej Komisji Handlu szczególnie niepokoiła siła Amazona.

Pozew, do którego dołączyło 17 prokuratorów generalnych stanowych, jest następstwem czteroletniego śledztwa i pozwów federalnych złożonych przeciwko Google i Meta Platforms (META.O) należącej do Alphabet Inc.

FTC oświadczyła, że ​​zwróciła się do sądu o wydanie stałego nakazu nakazującego Amazonowi zaprzestanie nielegalnego postępowania. Pozew został złożony w sądzie federalnym w Seattle, gdzie mieści się siedziba Amazona.

„Jeśli Amazon nie będzie kontrolowany, będzie kontynuował nielegalne postępowanie, aby utrzymać swoją pozycję monopolistyczną” – stwierdziła FTC w swojej skardze, w której zwróciła się do sądu o „położenie kresu nielegalnemu postępowaniu Amazona, zlikwidowanie jego monopolistycznej kontroli i pozbawienie Amazonka tego prawa”. „Owoce nielegalnych praktyk i przywrócenie utraconej obietnicy konkurencji”.

READ  Wall Street zamyka się wyżej po dobrych zarobkach Tesli

W skardze FTC zwrócono się do sądu o rozważenie „wszelkiej początkowej lub stałej godziwej ulgi, w tym między innymi ulgi strukturalnej, niezbędnej do przywrócenia uczciwej konkurencji”.

Strukturalne rozwodnienie w terminologii antymonopolowej zazwyczaj oznacza, że ​​firma sprzedaje aktywa, takie jak część swojej działalności.

Na konferencji prasowej prezes FTC Lina Khan została zapytana o pomysł podziału Amazona, ale odmówiła dyskusji na ten temat. „W tym momencie tak naprawdę skupiamy się na odpowiedzialności” – stwierdziła.

W innych procesach antymonopolowych sąd najpierw udowadnia, że ​​spółka naruszyła prawo, a następnie, w razie potrzeby, zastanawia się, jak temu zaradzić.

Amazon stwierdził, że pozew FTC jest błędny i zaszkodzi konsumentom, powodując wyższe ceny i wolniejsze dostawy.

„Praktyki kwestionowane przez FTC pomogły pobudzić konkurencję i innowacje w branży detalicznej, a także zaowocowały większym wyborem, niższymi cenami, szybszymi prędkościami dostaw dla klientów Amazon i większymi możliwościami dla wielu firm prowadzących sprzedaż w sklepie Amazon” – powiedział. David Zapolsky, główny radca prawny Amazona. W poście na blogu firma poinformowała, że ​​tak zrobiła 500 000 niezależnych sprzedawców Na platformie.

Akcje Amazona, które przed ogłoszeniem pozwu spadły o 3,2%, spadły o 4% w godzinach popołudniowych notowań. Niektórzy inwestorzy dostrzegli korzyści z pozwu.

„Tak czy inaczej, akcjonariusze wygrywają. Jeśli FTC straci status quo, a firma się wydzieli, suma części będzie większa niż całość, ponieważ biznes AWS (w chmurze) będzie wymagał bardzo dużej mnożnika. Analitycy wkrótce to zrobią się przekonać” – powiedział Thomas Hayes, prezes zarządu AWS Great Hill Capital: „Ale na razie najpierw strzelaj, później zadawaj pytania”.

FTC stwierdziła, że ​​Amazon karał sprzedawców, którzy próbowali oferować ceny niższe niż Amazon, utrudniając konsumentom znalezienie sprzedawcy na platformie Amazon.

Inne zarzuty obejmują to, że Amazon preferował swoje produkty na swoich platformach w stosunku do konkurentów.

READ  Tesla, Qualcomm, Disney, Hossess Brands, RTX, Meta i więcej czynników napędzających giełdę

Sprawa, która trafiła do Sądu Okręgowego Stanów Zjednoczonych dla Dystryktu Kolumbii, została przydzielona Johnowi Coughenourowi, który w 1981 roku został nominowany do tego sądu przez republikańskiego prezydenta Ronalda Reagana.

„Władza monopolistyczna”

Khan powiedział, że Amazon stosował nielegalne metody, aby odeprzeć firmy, które chciały rzucić wyzwanie jego monopolowi.

„Amazon wykorzystuje obecnie tę monopolistyczną pozycję, aby zaszkodzić swoim klientom, niezależnie od tego, czy chodzi o dziesiątki milionów rodzin, które robią zakupy na platformie Amazon, czy o setki tysięcy sprzedawców, którzy korzystają z Amazona, aby do nich dotrzeć” – stwierdziła.

Będąc studentem prawa, Khan pisał o dominacji Amazona w handlu detalicznym online dla The Yale Law Journal i był członkiem komisji Izby Reprezentantów, która napisała raport za rok 2020 wzywający do przejęcia kontroli nad czterema gigantami technologicznymi: Amazonem i Apple (AAPL).) . .O), Google i Facebook.

Krytycy Amazona z zadowoleniem przyjęli pozew.

„Żadna firma nigdy nie scentralizowała tak dużej władzy w tak wielu krytycznych sektorach” – stwierdziła Stacey Mitchell z Local Self Institute. „Jeśli pozostawi się ją bez kontroli, władza Amazon w zakresie dyktowania i kontroli zagraża praworządności i naszej zdolności do utrzymywania otwartych, demokratycznie rządzonych rynki.” -Reliance, co skłoniło rząd do podjęcia działań przeciwko Amazonowi.

Podczas administracji Trumpa, która zakończyła się w 2021 r., Departament Sprawiedliwości i Federalna Komisja Handlu wszczęły dochodzenia w sprawie Google, Facebooka, Apple i Amazona.

Departament Sprawiedliwości dwukrotnie pozywał Google, raz za czasów republikańskiego Donalda Trumpa w związku z jego działalnością w zakresie wyszukiwania, a drugi raz w związku z technologią reklamową, odkąd urząd prezydenta Demokratów Joe Bidena objął urząd. Federalna Komisja Handlu pozwała Facebooka za rządów Trumpa, a FTC Bidena kontynuowała pozew.

(Raport: Diane Bartz, Dodatkowe raporty: David Shepardson i Samarhitha A; Dodatkowe raporty: Diane Bartz) Redakcja: Chris Sanders, Matthew Lewis, Nick Zieminski

READ  Najbogatszy człowiek na świecie traci 11 miliardów dolarów w ciągu jednego dnia po upadku giełdy

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę

Skoncentrował się na prawie antymonopolowym w Stanach Zjednoczonych, a także regulacjach i ustawodawstwie korporacyjnym, a jego doświadczenie obejmowało relacje z wojny w Bośni oraz wyborów w Meksyku i Nikaragui, a także historie z Brazylii, Chile, Kuby, Salwadoru, Nigerii i Peru .