22 marca, 2023

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Trudny czas dla rozmów Credit Suisse, ponieważ UBS szuka szwajcarskich gwarancji

  • Rozmowy na temat ratowania Credit Suisse rozpoczęły się w niedzielę, kiedy UBS zażądał od szwajcarskiego rządu 6 miliardów dolarów na pokrycie kosztów.
  • Dwa poinformowane źródła podały, że UBS jest pod presją ze strony władz szwajcarskich, aby kontrolować swojego lokalnego konkurenta w celu opanowania kryzysu.
  • Organy regulacyjne chcą decyzji przed ponownym otwarciem rynków w poniedziałek, ale jedno ze źródeł ostrzegło, że rozmowy napotykają na poważne przeszkody.

Czerwone znaki przejścia dla pieszych przed oddziałem banku Credit Suisse Group AG w Bazylei, Szwajcaria, we wtorek, 25 października 2022 r.

Stefana Wermuta | Bloomberg | Obrazy Getty’ego

Rozmowy na temat ratowania Credit Suisse rozpoczęły się w niedzielę, jak powiedziała osoba zaznajomiona z rozmowami, a UBS zażądał od szwajcarskiego rządu 6 miliardów dolarów na pokrycie kosztów, jeśli chce kupić walczącego rywala.

Władze starają się rozwiązać kryzys zaufania do 167-letniego Credit Suisse, najważniejszego banku na świecie, który wpadł w zawirowania spowodowane upadkiem amerykańskich pożyczkodawców Silicon Valley i Signature Bank w ciągu ostatniego tygodnia.

Podczas gdy organy regulacyjne chcą rozwiązania przed ponownym otwarciem rynków w poniedziałek, jedno ze źródeł ostrzegło, że rozmowy napotykają na poważne przeszkody i że 10 000 miejsc pracy może wymagać redukcji, jeśli oba banki się spotkają.

Dwie osoby powiedziały agencji Reuters, że gwarancje, których domaga się UBS, pokryją koszty rozwiązania części Credit Suisse i potencjalne opłaty sądowe.

Credit Suisse, UBS i rząd szwajcarski odmówiły komentarza.

Gorączkowe weekendowe negocjacje nadchodzą po trudnym tygodniu dla akcji banków i wysiłków podejmowanych w Europie i Stanach Zjednoczonych na rzecz wsparcia sektora. Administracja prezydenta USA Joe Bidena podjęła kroki w celu wzmocnienia depozytów konsumentów, podczas gdy szwajcarski bank centralny pożyczył miliardy Credit Suisse, aby ustabilizować jego chwiejny bilans.

READ  Decyzja Fed w sprawie stóp procentowych, handel w Korei Południowej, bezrobocie w Australii, PKB Nowej Zelandii

Dwa poinformowane źródła podały, że UBS jest pod presją ze strony władz szwajcarskich, aby kontrolować swojego lokalnego konkurenta w celu opanowania kryzysu. Plan może doprowadzić do rozpadu szwajcarskiego biznesu Credit Suisse.

Financial Times, powołując się na dwie osoby zaznajomione z sytuacją, donosi, że Szwajcaria przygotowuje się do zastosowania nadzwyczajnych środków w celu przyspieszenia transakcji.

Bloomberg News poinformował, powołując się na źródła zaznajomione ze sprawą, że władze USA są zaangażowane we współpracę ze swoimi szwajcarskimi odpowiednikami, aby pomóc w zawarciu umowy.

Źródło powiedziało Reuterowi, że Warren Buffett z Berkshire Hathaway rozmawiał z wyższymi urzędnikami administracji Bidena na temat kryzysu bankowego.

Biały Dom i Departament Skarbu USA odmówiły komentarza.

Źródło zaznajomione z tą sprawą powiedziało, że brytyjski minister finansów Jeremy Hunt i gubernator Banku Anglii Andrew Bailey byli w regularnym kontakcie w ten weekend w sprawie losów Credit Suisse. Rzecznicy brytyjskiego Ministerstwa Skarbu i nadzoru ostrożnościowego Banku Anglii, który nadzoruje kredytodawców, odmówili komentarza.

Akcje Credit Suisse straciły w ciągu ostatniego tygodnia jedną czwartą swojej wartości. Bank musiał wykorzystać 54 miliardy dolarów finansowania z banku centralnego, próbując odzyskać siły po serii skandali, które podkopały zaufanie inwestorów i klientów.

Jest jednym z największych na świecie zarządzających majątkiem i jest uważany za jeden z 30 globalnych banków o znaczeniu systemowym – upadek dowolnego banku odbiłby się echem w całym systemie finansowym.

Pojawiło się wiele doniesień o zainteresowaniu Credit Suisse przez innych konkurentów. Bloomberg poinformował, że Deutsche Bank rozważa zakup części swoich aktywów, podczas gdy amerykański gigant finansowy BlackRock zaprzeczył doniesieniom, że bierze udział w konkurencyjnej ofercie dla banku.

Upadek kalifornijskiego banku z Doliny Krzemowej pokazał, jak nieustanna kampania podwyżek stóp przez Rezerwę Federalną USA i inne banki centralne – w tym Europejski Bank Centralny w czwartek – uciskała sektor bankowy.

READ  Zyski Deutsche Bank w I kwartale 2022 r.

Upadki SVB i Signature to największe bankructwa w historii Stanów Zjednoczonych, które stały za upadkiem Washington Mutual podczas światowego kryzysu finansowego w 2008 roku.

Bloomberg News poinformował w sobotę, że First Citizens BancShares ocenia ofertę SVB i co najmniej jeden inny oferent poważnie rozważa tę ofertę.

Akcje banków na całym świecie odnotowały spadek od czasu krachu SVB, a indeks S&P Banks spadł o 22%, co jest największą stratą od dwóch tygodni od czasu, gdy pandemia wstrząsnęła rynkami w marcu 2020 r.

Główne amerykańskie banki rzuciły koło ratunkowe 30 miliardów dolarów Pierwszej Republice, mniejszemu pożyczkodawcy. Banki amerykańskie zwróciły się w ostatnich dniach do Rezerwy Federalnej o 153 miliardy dolarów nadzwyczajnej płynności.

Średniej wielkości Sojusz Banków Amerykańskich zwrócił się do organów regulacyjnych o przedłużenie federalnego ubezpieczenia wszystkich depozytów na następne dwa lata, poinformował Bloomberg News, powołując się na list od sojuszu.

W Waszyngtonie nacisk przesunął się na większy nadzór, aby zapewnić, że banki i ich prezesi zostaną pociągnięci do odpowiedzialności.

Biden wezwał Kongres do nadania organom regulacyjnym większej władzy nad sektorem, w tym nałożenia wyższych grzywien i zwrotów oraz zakazania urzędnikom upadających banków.

Szybkie i dramatyczne wydarzenia mogą oznaczać, że duże banki staną się większe, mniejsze banki mogą wywierać presję, aby nadążyć, a więcej regionalnych pożyczkodawców może zostać zamkniętych.

„Ludzie faktycznie przenoszą swoje pieniądze, wszystkie te banki będą wyglądać radykalnie inaczej za trzy lub sześć miesięcy” – powiedział Keith Norica, wiceprezes Batomac Global Partners i były republikański kontroler walut.