22 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Akcje Ubera wzrosły po włączeniu go do indeksu S&P 500

Akcje Ubera wzrosły po włączeniu go do indeksu S&P 500

Dara Khosrowshahi, dyrektor generalna Ubera, przemawia w programie Squawk Box na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos w Szwajcarii, 18 stycznia 2023 r.

Adam Gallica | CNBC

Akcje Ubera wzrosły w piątek o 5% w przedłużonym obrocie po zwyżce akcji firmy przewozowej On dodał do S&P 500, zastępując spółkę Sealed Air Corp.

Jak wynika z komunikatu prasowego, zmiana nastąpi przed otwarciem notowań w poniedziałek, 18 grudnia.

Cena akcji spółki często rośnie na wieść o włączeniu jej do indeksu S&P 500, ponieważ zarządzający funduszami śledzący indeks referencyjny, który jest aktualizowany co kwartał, muszą nabywać akcje. Spółki muszą także spełniać określone wymogi w zakresie wyceny i rentowności.

Akcje Ubera zadebiutowały na nowojorskiej giełdzie w 2019 r., ale firma traciła gotówkę, ponieważ musiała płacić kierowcom wystarczająco dużo, aby zachować konkurencyjność w biznesie o niskiej marży. Preferowaną miarą był skorygowany zysk przed odsetkami, podatkami, amortyzacją, czyli EBITDA.

Większość skorygowanej EBITDA Ubera pochodzi z mobilności, ale firma zapewniła rentowność swojej działalności w zakresie dostaw szybciej niż planowano, po tym jak inwestorzy obawiający się recesji stali się bardziej niechętni do inwestowania w spółki przynoszące straty. Do wzrostu rentowności Ubera przyczynił się także wzrost przychodów reklamowych.

W 2020 r. Uber zwolnił ponad 3500 pracowników i od tego czasu kadra kierownicza pracuje nad poprawą struktury kosztów. Obniżyli na przykład koszty dostaw. W trzecim kwartale Uber odnotował dochód netto w wysokości 221 mln dolarów przy przychodach w wysokości 9,29 mld dolarów, a w sumie w ciągu ostatnich czterech kwartałów wygenerował zysk przekraczający 1 miliard dolarów.

„Nelsona [Chai, Uber’s outgoing finance chief] „Moim celem jest zbudowanie firmy, która będzie w stanie łączyć stopy procentowe po bardzo atrakcyjnych stawkach i w dalszym ciągu zwiększać marże przez pewien okres czasu” – powiedziała dyrektor generalna Ubera Dara Khosrowshahi analitykowi UBS Lloydowi Walmsleyowi na spotkaniu inwestorów w grudniu 2021 r. „Widzieliście czynniki, które zwiększają marżę zysku w dłuższej perspektywie, i wiecie, wielcy świata, Google, Facebook, Microsoft na świecie, a my dążymy do nie mniej niż tego”.

READ  Lamborghini chce produkować samochody na gaz do lat 30. XX wieku

Zgodnie z zasadami Standard & Poor’s członkowie indeksu muszą mieć dodatnie zyski w ostatnim kwartale i łącznie w ciągu poprzednich czterech kwartałów. Składniki indeksu muszą mieć skorygowaną kapitalizację rynkową na poziomie co najmniej 14,5 miliarda dolarów.

Kapitalizacja rynkowa Ubera wynosi około 118 miliardów dolarów, podczas gdy średnia kapitalizacja rynkowa firm z indeksu S&P 500 wynosi nieco ponad 31 miliardów dolarów.

On ogląda: Uber jest na S&P 500