16 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Akcje europejskie spadają po tym, jak dane z Chin przyczyniły się do problemów ze wzrostem

Akcje europejskie spadają po tym, jak dane z Chin przyczyniły się do problemów ze wzrostem

LONDYN (Reuters) – Europejskie indeksy giełdowe otworzyły się w poniedziałek niżej po tym, jak ceny ropy spadły, a bardziej ryzykowne waluty ucierpiały podczas azjatyckiej sesji, gdy niespodziewanie słabe dane gospodarcze z Chin uwypukliły obawy o spowolnienie wzrostu.

Sprzedaż detaliczna w Chinach w kwietniu spadła o 11,1% rok do roku, prawie dwukrotnie w porównaniu z jesienną prognozą, ponieważ w kilkudziesięciu miastach nałożono częściowe blokady na COVID-19. Produkcja przemysłowa spadła o 2,9%, gdy analitycy patrzyli na niewielki wzrost. Czytaj więcej

Inwestorzy obawiają się, że inflacja napędzająca stopy procentowe zaszkodzi światowej gospodarce. Te obawy w zeszłym tygodniu spowodowały, że światowe akcje osiągnęły najniższy poziom od 18 miesięcy.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

O 0732 GMT opublikowano indeks MSCI World Stock Index (.MIWD00000PUS)który mierzy zapasy w 50 krajach, pozostał w ciągu dnia bez zmian, ale wciąż powyżej minimów z zeszłego tygodnia.

Europejski indeks STOXX 600 spadł o 0,5% (.stoxx) Giełda FTSE 100 w Londynie spadła o 0,4%. (.FTSE).

„Kalendarz wydarzeń na ten tydzień jest stosunkowo spokojny, więc rynki są bardziej niż kiedykolwiek zdane na łaskę nagłówków dotyczących perspektyw globalnego wzrostu” – napisali stratedzy cenowi ING w notatce dla klientów.

„Pomimo i tak już ponurego sentymentu do ryzyka, wierzymy, że inwestorzy wykazali, że coraz bardziej skupiają się na ryzyku spadkowym”.

Rentowności europejskich obligacji skarbowych były nieco wyższe, a rentowność niemieckich 10-letnich obligacji wzrosła o 3 punkty bazowe do około 0,974% – poniżej ośmioletniego maksimum 1,19% osiągniętego w ostatni poniedziałek.

Europejski Bank Centralny na następnym posiedzeniu prawdopodobnie zdecyduje o zakończeniu programu stymulacyjnego w lipcu i „wkrótce” podniesie stopy procentowe, powiedział w sobotę decydent EBC Pablo Hernandez de Cos. Czytaj więcej

bezpieczna przystań

Analitycy ING powiedzieli, że obawy o wzrost gospodarczy mogą pozwolić obligacjom rządowym działać jako bezpieczna przystań.

READ  Microsoft zwalnia 10 000 pracowników

„Dziesięcioletni Skarb Państwa i Bund potrzebują dużo optymizmu, aby naszym zdaniem przetestować 3% i 1% w górę” – powiedzieli.

O 0741 GMT rentowność amerykańskiej 10-letniej obligacji wyniosła 2,9221%.

Indeks dolara, który wzrósł w zeszłym tygodniu do najwyższego od 20 lat poziomu 105,01, spadł w ciągu dnia o mniej niż 0,1% na poziomie 104,47. Spadły bardziej ryzykowne waluty, takie jak dolar australijski i funt brytyjski.

Euro zbliża się do najniższego poziomu od 2017 roku. Francois Villeroy de Gallo, decydent Europejskiego Banku Centralnego, powiedział, że słabsze euro może zagrozić wysiłkom banku centralnego zmierzającym do ukierunkowania inflacji w kierunku celu. Czytaj więcej

We wtorek poznamy dane z rynku pracy Wielkiej Brytanii, a w środę dane o inflacji w Wielkiej Brytanii.

Rosnąca inflacja i wyższe stopy procentowe spowodowały spadek zaufania konsumentów w USA do 11-letniego minimum na początku maja i zwiększyły ryzyko kwietniowej sprzedaży detalicznej zaplanowanej na wtorek. Czytaj więcej

Ceny ropy spadły, ponieważ inwestorzy czerpali zyski z ożywienia z poprzedniej sesji. Czytaj więcej

O 0755 GMT kontrakty terminowe na ropę Brent spadły o 1,2% do 110,26 USD za baryłkę, podczas gdy kontrakty terminowe na ropę US West Texas Intermediate spadły o 0,8% do 109,59 USD za baryłkę.

Bitcoin kosztował około 29,532 USD. Spadł w zeszłym tygodniu do 2 5401,05 USD – najniższego poziomu od grudnia 2020 r. Kryptowaluta, już zraniona spadkiem apetytu na ryzyko, wyprzedała się w zeszłym tygodniu, gdy popularny stablecoin TerraUSD załamał się i stracił powiązanie z dolarem.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Sprawozdawczość Elizabeth Hawcroft) Edytowanie przez Eda Osmond

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.