1 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

22 grudnia Lech Wałęsa zostaje pierwszym w Polsce wybranym w wyborach powszechnych prezydentem

22 grudnia Lech Wałęsa zostaje pierwszym w Polsce wybranym w wyborach powszechnych prezydentem

Dziś w historii

Dziś jest piątek, 22 grudnia 2023 roku, 356 dzień. Do końca roku pozostało dziewięć dni.

Dzisiejsze wydarzenie w historii:

22 grudnia 1990 r. Lek Wałęsa (lek vah-WEN'-sah) został zaprzysiężony na pierwszego w Polsce wybranego w powszechnych wyborach prezydenta.

W tym dniu:

W 1858 roku w Lukce we Włoszech urodził się kompozytor operowy Giacomo Puccini.

W 1894 r. francuski oficer wojskowy Alfred Dreyfus został skazany przez sąd wojskowy za zdradę stanu, co wywołało ogólnoświatowe oskarżenia o antysemityzm. (Dreyfus został ostatecznie usprawiedliwiony.)

W 1941 roku brytyjski premier Winston Churchill odwiedził prezydenta Franklina D. Przybył do Waszyngtonu na konferencję wojenną z Rooseveltem.

W 1944 roku, podczas II wojny światowej, Stany Zjednoczone Bryg. Generał Anthony C. McAuliffe odrzuca niemieckie żądania kapitulacji, krzycząc „Orzechy!” W swojej oficjalnej odpowiedzi.

W 1984 r. mieszkaniec Nowego Jorku Bernhard Goetz zastrzelił w metrze na Manhattanie czterech młodych czarnych mężczyzn, oskarżając ich o okradzenie go.

W 1989 r. rumuński prezydent Nicolae Ceausescu (Cou-shes'-goo), ostatni z twardogłowych komunistycznych władców Europy Wschodniej, został odsunięty od władzy w wyniku powstania ludowego.

W 1992 r. libijski odrzutowiec Boeing 727 zderzył się w powietrzu z myśliwcem MiG, zabijając 157 osób na pokładzie odrzutowca i dwóch członków załogi.

W 1995 roku w Augusta w stanie Georgia w wieku 84 lat zmarł aktor Butterfly McQueen, który grał niewolnicę Brissie w „Przeminęło z wiatrem”.

W 2001 roku Ryszard C. Reed, pasażer lotu American Airlines z Paryża do Miami, próbował zdetonować materiały wybuchowe w swoich butach, ale został obezwładniony przez stewardów i współpasażerów. (Reid odsiaduje dożywocie w więzieniu federalnym.)

W 2003 roku sędzia federalny orzekł, że Pentagon nie może egzekwować obowiązkowych szczepień personelu wojskowego przeciwko wąglikowi.

W 2010 roku prezydent Barack Obama podpisał ustawę, która uchyliła zasadę „nie pytaj, nie mów” i po raz pierwszy w historii umożliwiła homoseksualistom otwartą służbę w armii Stanów Zjednoczonych.

READ  Polska firma venture More Growth ma duże ambicje, pozyskując 5 milionów dolarów w rundzie pre-seed

W 2017 r. pożar, który strawił społeczności i lasy na północny zachód od Los Angeles, stał się największym pożarem oficjalnie odnotowanym w Kalifornii; Spalił 273 400 akrów i zniszczył ponad 700 domów.

W 2020 roku prezydent Donald Trump nieoczekiwanie opublikował dwa filmy, jeden fałszywie stwierdzający, że wygrał wybory „osunięciem się ziemi”, a drugi wzywający ustawodawców do podniesienia płatności bezpośrednich do 2000 dolarów dla większości osób objętych pakietem pomocy Covid. Większość Republikanów.

Dzisiejsze urodziny: aktor Hector Elizando ma 87 lat. Piosenkarz country Red Steagall ma 85 lat. Były prezes Grupy Banku Światowego Paul Wolfowitz ma 80 lat. Sławny baseballista Steve Carlton ma 79 lat. Była prezenterka wiadomości ABC Diane Sawyer ma 78 lat. Newnessian (tani trik) Wiek 75. Piosenkarz i kompozytor rockowy Michael Bacon ma 75 lat. Gwiazda baseballu Steve Garvey ma 75 lat. Golfista John Stephenson ma 72 lata. Aktorka Bernadette Stanis ma 70 lat. Raper Luther „Luke” Campbell (63. Aktor Ralph Bless) rayf fynz) ma 61 lat Aktorka Lauralee Bell ma 55 lat, piosenkarka country Lori McKenna ma 55 lat, a aktorka Tina Meyer ma 55 lat. Ted Cruz z Teksasu ma 53 lata. Aktor Heather Donahue ma 50 lat. Aktor Chris Carmack ma 43 lata. Harry Ford ma 41 lat. Aktor Greg Finlay ma 39 lat. Aktor Logan Huffman ma 34 lata. Piosenkarka R&B Jordin Sparks ma 34 lata. Piosenkarka popowa Meghan Trainor ma 30 lat. Norweski tenisista Kasper Rutte 25.