Radni Budapesztu za pomnikiem Lecha Kaczyńskiego

Zrobiono kolejny duży krok dla postawienia pomnika byłego prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w stolicy Węgier. Radni Budapesztu podjęli uchwałę, w której wyrazili zgodę na uczczenie pamięci polskiego prezydenta, który zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie smoleńskiej.

Śmierć Lecha Kaczyńskiego oznaczała niewysłowioną stratę dla całej europejskiej wspólnoty. Chyląc przed nim czoło, niniejszym inicjuje się wzniesienie w Budapeszcie pomnika – napisali w uchwale radni Budapesztu. O tej decyzji poinformował Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński.

Postawienie pomnika ma być przede wszystkim podkreśleniem zasług prezydenta Lecha Kaczyńskiego dla budowania polsko-węgierskich relacji. Warto przypomnieć, iż w 2006 roku prezydent Kaczyński wraz z węgierskim prezydentem Jánosem Kollárem odsłonili w mieście Győr pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. Wówczas wyrażono pragnienie, aby dzień 23 marca obchodzony był co roku jako Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Tradycja ta jest kontynuowana do dzisiaj.

W Budapeszcie znajdują się już pomniki nawiązujące do Polski. Jest to przede wszystkim pomnik Józefa Bema, powstańca listopadowego, który po nieudanej walce o niepodległą Polskę musiał udać się na emigrację. Na wieść o wybuchu powstania ma Węgrzech, postanowił je wesprzeć, po czym został jego naczelnym wodzem. Pod pomnikiem generała Bema rozpoczęło się natomiast w 1956 roku powstanie przeciwko okupacji sowieckiej na Węgrzech. W stolicy Węgier znajduje się również pomnik polskiej królowej św. Jadwigi Andegaweńskiej.

Łukasz Religa