Wizyta Trumpa połączona z szczytem Trójmorza

W środę wieczorem w Warszawie wylądował samolot Air Force One z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem na pokładzie, który od Polski rozpoczyna wizytę w Europie. Dzisiaj na Zamku Królewskim w stolicy Polski odbędzie się Szczyt Trójmorza.

Najważniejszymi punktami wizyty prezydenta USA w Polsce wydaje się Szczyt Trójmorza na Zamku Królewskim oraz publiczne spotkanie z Polakami.

Wizyta potwierdzi niezłomne zaangażowanie Ameryki na rzecz jednego z naszych najbliższych sojuszników europejskich oraz podkreśli, że priorytetem administracji jest wzmocnienie kolektywnej obrony NATO – informuje Biały Dom.

Na Szczyt Trójmorza do Polski przyjadą przywódcy 11 europejskich krajów, w tym przede wszystkim przedstawiciele krajów grupy Wyszehradzkiej. Zapowiedzieli się: premier Węgier Victor Orban, prezydent Słowacji Andrej Kiska, prezydent Estonii Kersti Kaljulaid, prezydent Litwy Dalia Grybauskait, prezydent Łotwy, Raimonds Vējonis, prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović, prezydent Słowenii Borut Pahor, prezydent Rumunii Rumen Radew. Będzie obecny również przedstawiciele czeskiego parlamentu i ambasador Austrii. Jak można się domyśleć, głównym tematem szczytu będą kwestie związane z bezpieczeństwem.

Wcześniej odbędzie się bezpośrednie spotkanie prezydenta Donalda Trumpa z prezydentem Andrzejem Dudą.

Po odlocie z Polski prezydent Stanów Zjednoczonych planuje również spotkanie z prezydentem Federacji Rosyjskiej Władymirem Putinem.

Portal Kujawski