Szijjarto: Węgry mają swój interes w uregulowaniu stosunków USA-Rosja

Historia jasno stwierdziła, że dobre stosunki między Wschodem i Zachodem, między Rosją a USA leżą w interesie Europy Środkowej, a złe relacje między wschodnimi i zachodnimi potęgami szkodzą naszemu regionowi” powiedział węgierski Minister Spraw Zagranicznych Peter Szijjarto, przebywający w Moskwie.

W rozmowie z rosyjskim Ministrem ds Zagranicznych, Siergiejem Ławrowem, Szijjarto zadeklarował, że dla Węgier ważna jest normalizacja stosunków między Stanami Zjednoczonymi a Rosją.

Węgierski minister oświadczył Ławrowi, że Węgry widzą korzyść w przywróceniu pokoju w Syrii, którą traktują jako warunek bezpieczeństwa w Europie. Dodał, że docenia wszystkie międzynarodowe wysiłki podejmowane w tym celu.

Innym tematem rozmowy była Korea Północna. Peter Szijjarto przedstawił stanowisko Węgier, które uważają Koreę Północną za globalne zagrożenie. Dodał, że widzi potrzebę podjęcia wspólnych działań międzynarodowych przeciwko Korei Pn.

Rosyjski minister wykazał zainteresowanie sprawą UE przeciwko Węgrom za odmowę przyjęcia imigrantów. Szijjarto zapewnił Ławrowa, że Węgry są przygotowane do wytrzymania wszelkich nacisków i z pewnością nie wpuszczą nielegalnych imigrantów do kraju.

Peter Szijjarto oznajmił, że Rosja oczekuje na pierwsze spotkanie Władimira Putina i Donalda Trumpa podczas szczytu G20 w Hamburgu.

Źródło: dailynewshungary

zdj: kormany.hu/Gergely Botár

Magdalena Chudy