Na szczyt V4 w Budapeszcie zaproszony został prezydent Egiptu

Dzisiaj odbyło się w Budapeszcie spotkanie premierów państw grupy Wyszehradzkiej. Węgry przewodnictwo w V4 rozpoczęły 1 lipca. Zdaniem Orbana, celem węgierskiej prezydencji jest wzmocnienie Unii wewnątrz jak i na zewnątrz.

Po konsultacji w gronie szefów rządów państw V4, do rozmów dołączył  prezydent Egiptu. Rozmowy skupiły się na takich kwestiach jak nielegalna imigracja, terroryzm oraz możliwa kooperacja Egiptu i Europy Środkowej.

Polska premier stwierdziła, że  likwidacja przemytu i handlu ludźmi jest wspólnym interesem pięciu państw. Beata Szydło pochwaliła egipskie reformy gospodarcze oraz wysiłki promujące zrównoważony rozwój. Jak dodała, Grupa Wyszehradzka wspiera wzmocnienie więzi Egiptu z Unią. „Dla wszystkich państw członkowskich Grupy Wyszehradzkiej, Egipt jest jednym z najważniejszych partnerów gospodarczych w Afryce Północnej” powiedziała Szydło.

Orban wyraził nadzieję na przyszłą współpracę gospodarczą między Europą Środkową a Egiptem, wskazując, że obecnie potencjał tej relacji jest znacznie obniżony.

Szef węgierskiego rządu podkreślił, że Węgry, położone w południowej części Unii Europejskiej, są szczególnie wdzięczne prezydentowi Egiptu za pracę, która jednocześnie chroni węgierskie granice.

Prezydent Egiptu zaznaczył, jak szczególna rolę odgrywają państwa Grupy Wyszehradzkiej w Unii Europejskiej. Fatah as-Sisi wyraził nadzieję na wzmocnienie partnerstwa między Egiptem a V4. Jak dodał, ta współpraca może przyczynić się do zapewnienia stabilności i bezpieczeństwa w regionie Morza Śródziemnego.

Rozmowy dotyczyły również sytuacji w Libii. „Biorąc pod uwagę, że my, na zachodzie, interweniowaliśmy w życie tego kraju, bez realnego planu dla tego regionu, ponosimy również odpowiedzialność za to, że północna granica Libii jest niezabezpieczona i otworzyła drogę na Europę” – powiedział węgierski premier.

O wizycie prezydenta Egiptu w Budapeszcie piszemy więcej tutaj:Prezydent Egiptu w Budapeszcie

zdj: Kancelaria Premiera / fb

Magdalena Chudy