Duda: zostanie powołane forum biznesowe państw Trójmorza

Dzisiaj w Warszawie odbył się drugi szczyt Trójmorza. Do stolicy Polski przylecieli reprezentanci 11 państw: Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Słowacji, Węgier, Litwy, Łotwy, Estonii, Rumunii, Słowenii. Węgry reprezentował prezydent Janos Ader, natomiast z udziału zrezygnował Viktor Orban. Gościem specjalnym był prezydent USA, Donald Trump, który wziął udział w sesji transatlantyckiej.

Jak podał Andrzej Duda, głównymi tematami podejmowanymi na szczycie były połączenia transportowe, komunikacja cyfrowa, energia oraz gospodarka w Europie Środkowej i Wschodniej. Zdaniem polskiego prezydenta współpraca Trójmorza przyczyni się do rozwoju całej Unii.

Innym celem kooperacji państw Trójmorza jest utworzenie korytarza gazowego z Polski do Chorwacji. Jak powiedział Andrzej Duda, ma to zapobiec sytuacji, w której dochodziłoby do szantażu gazowego państw Europy Środkowo-Wschodnej.

Prezydent RP zadeklarował również, że zostanie powołane forum biznesowe państw Trójmorza. Jego głównym celem będzie podjęcie współpracy, na polu ekonomicznym, z podmiotami gospodarczymi państw Trójmorza.

Duda zapowiedział, że trzeci szczyt odbędzie się w Bukareszcie.

Pierwsze spotkanie Trójmorza miało miejsce w sierpniu zeszłego roku w Dubrowniku. Trójmorze obejmuje współpracę 12 państw, położonych między Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym. Celem projektu jest pogłębienie współpracy na płaszczyźnie gospodarczej i infrastrukturalnej. Koncepcja ta jest wspólną inicjatywą Polski i Chorwacji.

Magdalena Chudy

Fot. KPRP/Krzysztof Sitkowski