Węgierska europosłanka zaniepokojona poziomem demokracji w UE

Podczas wtorkowych obrad Parlamentu Europejskiego w Strasburgu prowadzona była dyskusja na temat praw człowieka dotyczących wolności wypowiedzi w internecie i poza nim. Według europosłanki Krisztiny Morvai wybranej z listy Jobbiku – powinniśmy się niepokoić.

Debata dotyczyła w głównej mierze wdrażania unijnych zaleceń, które mają chronić swobodę wypowiedzi. Jak podkreślał komisarz Johannes Hahn jest ona jedną z podstawowych wartości dla ,,europejskiego stylu życia”.

Głos w tej dyskusji zabrała również MEP Krisztina Morvai, która uważa, że sposób debatowania o problemie imigracji również wywoływać powinien niepokój o swobodę wypowiedzi w Unii Europejskiej – Demokracja polega na tym, że się debatuje i ściera na argumenty. Tylko w ten sposób można podejmować demokratyczne decyzje – wyjaśniała europosłanka – Na Węgrzech dużo cierpieliśmy pod jarzmem komunizmu, dlatego dziwi nas, że swoboda wypowiedzi w Europie zachodniej jest naruszana. Kneblowani są przeciwnicy masowej migracji, nakładane są na nich sankcję, tracą pracę, tylko dlatego, że się swobodnie wypowiedzieli. Na Węgrzech przez 50 lat cierpieliśmy na brak demokracji – nie możemy zatem wracać teraz w Europie do tamtego standardu.

Łukasz Religa

© European Union 2017 – Source : EP.