3 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Znaleziono wrak samolotu w górach Nepalu;  17 ciał odzyskanych

Znaleziono wrak samolotu w górach Nepalu; 17 ciał odzyskanych

KATHMANDU, Nepal (Associated Press) – Ratownicy przeszukujący zbocze góry w Nepalu w poniedziałek zabrali ciała 17 z 22 osób na pokładzie samolotu, który rozbił się dzień wcześniej, poinformowali urzędnicy.

Rzecznik linii lotniczych Sudarshan Bartola powiedział, że poszukiwania pozostałych osób są kontynuowane.

Bertola powiedział, że ratownicy sądzili, że pod wrakiem wisiały ciała. Powiedział, że ratownicy pracujący gołymi rękami nie byli w stanie przesunąć metalowego stosu.

Tara Air Turoprop Twin Otter stracił kontakt z wieżą lotniska w niedzielę, lecąc zaplanowanym 20-minutowym lotem przez głębokie wąwozy rzeczne i szczyty górskie w regionie.

Tara Aviation poinformowała, że ​​na pokładzie było czterech Indian i dwóch Niemców. Dodał, że trzej członkowie załogi i pozostali pasażerowie byli Nepalczykami.

Według lokalnych wiadomości, wrak został znaleziony przez mieszkańców wioski przeszukujących okolicę w poszukiwaniu grzyba Yarsagumba, powszechnie zwanego himalajską Viagrą.

Nowa strona internetowa Setupati zacytowała jednego z mieszkańców wioski, Pechala Magara, który powiedział, że słyszeli o zaginionym samolocie w niedzielę, ale byli w stanie dotrzeć na miejsce dopiero w poniedziałek rano po zapachu paliwa.

Magar powiedział, że wydaje się, że samolot mógł przekroczyć szczyt mniejszej góry, a następnie rozbić się o większą górę.

Lokalne doniesienia prasowe podały, że wśród pasażerów znalazły się dwie nepalskie rodziny, jedna z czterema, a druga z siedmioma.

Zdjęcia lotnicze miejsca katastrofy ukazywały fragmenty samolotów rozrzucone na skałach i mchu na zboczu górskiego wąwozu.

Wojskowi powiedzieli, że samolot rozbił się w Sanoswari w dystrykcie Mustang, w pobliżu górskiego miasta Jomsom, gdy leciał po starcie z kurortu Pokhara, 200 km na zachód od Katmandu.

Według danych śledzenia z flightradar24.com, 43-letni samolot wystartował z Pokhary o 9:55 i wysłał swój ostatni sygnał o 10:07 rano na 12825 stóp (3900 metrów).

Miejsce docelowe samolotu jest popularne wśród zagranicznych turystów trekkingowych wędrujących po górskich szlakach, a także wśród pielgrzymów z Indii i Nepalu odwiedzających szanowaną świątynię Muktinath.

READ  Powodzie w Chinach spowodowały śmierć co najmniej 12 osób, a tysiące ewakuowano

Twin Otter, wytrzymały samolot oryginalnie zbudowany przez kanadyjskiego producenta samolotów De Havilland, służy w Nepalu od około 50 lat, podczas których miał około 21 wypadków, jak podaje portal aviationnepal.com.

Samolot słynie z górnego skrzydła i stałego podwozia, trwałości i zdolności do startu i lądowania na krótkich pasach startowych.

Produkcja samolotów pierwotnie zakończyła się w latach 80-tych. Kolejna kanadyjska firma Viking Air przywróciła model do produkcji w 2010 roku.