16 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Zezwolono na inwestycje w połączenie międzysystemowe 700 MW między Litwą a Polską

2 czerwca (Renewable NOV) – Polski Operator Systemu Przesyłowego (OSD) wyraża zgodę na inwestycję BSE SA i litewskiej Litgrid w projekt połączenia międzysystemowego o mocy 700 MW między Polską a Litwą.

Harmony Connect będzie podmorskim systemem okablowania o długości 330 km (205,1 mil), który połączy Sarnovich, Polskę i Litwę Dorpenoy i umożliwi synchronizację z harmonijną częścią Europy, która widziała systemy energetyczne krajów bałtyckich. Pomoże zintegrować większy potencjał energii odnawialnej w krajach bałtyckich, gdy zostanie udostępniony online w 2025 roku.

PSE i Litgrid podjęły ostateczne decyzje inwestycyjne w fazie realizacji projektu o wartości 700 mln euro (854,7 mln USD), poinformowały w poniedziałek PSE. Kolejnym krokiem będzie zainicjowanie procedur przetargowych mających na celu znalezienie wykonawców na stacje kablowe i przekształtnikowe wysokiego napięcia prądu stałego (HVDC). Planowanie regionalne i ocena oddziaływania na środowisko są obecnie w toku na każdej stronie.

Projekt będzie finansowany przez Unię Europejską (UE) dotacją w wysokości 500 500 mln. Zgodnie z ustaleniami z zeszłego roku, Litgrid zainstaluje kabel HVTC, a BSE będzie odpowiadać za konwertery w obu krajach.

Drugie połączenie między Polską a Litwą jest połączone. Po pierwsze, połączenie Litball, napowietrzne połączenie energetyczne, które działa od 2016 roku.

(1,0 EUR = 1,221 USD)

READ  Waszyngton powinien stworzyć nowe polskie możliwości wśród dostawców broni