22 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Zełenski z Ukrainy powiedział w Hadze, że Putin musi stawić czoła sprawiedliwości

Zełenski z Ukrainy powiedział w Hadze, że Putin musi stawić czoła sprawiedliwości

AMSTERDAM (Reuters) – Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w czwartek w Hadze, że prezydent Rosji Władimir Putin musi zostać pociągnięty do odpowiedzialności za wojnę na Ukrainie i wezwał do utworzenia specjalnego trybunału zajmującego się orzekaniem o inwazji Rosji.

„Utworzymy oddzielny sąd, aby pokazać, że ci ludzie nie są nietykalni” – powiedział Zełenski na konferencji prasowej. „Potrzebujemy sprawiedliwości”.

Międzynarodowy Trybunał Karny, stały trybunał ds. zbrodni wojennych z siedzibą w Hadze, wydał w marcu nakaz aresztowania Putina w związku z podejrzeniem deportacji dzieci z Ukrainy, co byłoby zbrodnią wojenną.

Ale Międzynarodowy Trybunał Karny nie ma jurysdykcji nad zbrodnią agresji na Ukrainie. Organizacja Narodów Zjednoczonych definiuje akt agresji jako „inwazję lub atak sił zbrojnych państwa (na) terytorium innego państwa lub jakąkolwiek okupację wojskową”.

Komisja Europejska zapowiedziała m.in. utworzenie w Hadze odrębnego międzynarodowego centrum ścigania zbrodni agresji na Ukrainie.

„Wszyscy chcemy zobaczyć innego Władimira tutaj w Hadze, takiego, który zasługuje na karę za swoje zbrodnicze czyny tutaj, w stolicy prawa międzynarodowego” – powiedział Zełenski w przemówieniu, odnosząc się do Putina.

„Jestem pewien, że zobaczymy, jak to się stanie, kiedy wygramy i wygramy” – powiedział.

Pozostają kluczowe prawne i praktyczne pytania dotyczące tego, w jaki sposób nowy trybunał do orzekania w sprawie agresji byłby legitymizowany przez grupę popierających go państw lub za zgodą Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Rosja nie jest członkiem Międzynarodowego Trybunału Karnego i już zaprzecza swojej jurysdykcji. Zaprzecza popełnieniu okrucieństw podczas konfliktu z Ukrainą, który określił jako „operację specjalną” mającą na celu „rozbrojenie” sąsiada.

Wcześniej tego dnia, wychodząc z MCK po wizycie, która trwała niecałą godzinę, Zełenski, ubrany w swój charakterystyczny mundur khaki, machał do ukraińskiej rodziny stojącej przed budynkiem MCK, skandując „Slava Ukraine” – czyli chwała Ukrainie.

READ  Salma Al-Shehab, saudyjska aktywistka, zostaje skazana na 34 lata więzienia za tweetowanie

Holandia jest zagorzałym zwolennikiem Ukrainy, a holenderski premier Mark Rutte powiedział w lutym, że nie wyklucza jakiegokolwiek wsparcia wojskowego dla Kijowa, o ile nie doprowadzi to do konfliktu NATO z Rosją.

Obiecując „niezachwiane wsparcie”, Rutte powiedział, że „nie ma tabu” w wysyłaniu myśliwców F-16 na Ukrainę i że trwają rozmowy z innymi krajami w tej sprawie, po czym dodał: „Jeszcze tam nie jesteśmy”.

Rosja zintensyfikowała ataki, podczas gdy Ukraina przygotowuje kontratak w celu odzyskania terytoriów okupowanych przez Rosję na południu i wschodzie. Co najmniej 23 cywilów zginęło w środę w wyniku rosyjskiego ostrzału w Chersoniu na południowym froncie.

(Raportowanie Barta Meaghera). Edytowanie przez Andrew Heavens

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.