18 sierpnia, 2022

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Silne trzęsienie ziemi wstrząsa północnymi Filipinami, niszcząc budynki

Silne trzęsienie ziemi wstrząsa północnymi Filipinami, niszcząc budynki

MANILA, Filipiny (AP) – Silne trzęsienie ziemi wstrząsnęło północnymi Filipinami w środę, raniąc co najmniej jedną osobę, uszkadzając budynki i skłaniając wiele osób w stolicy do ucieczki na zewnątrz.

Renato Solidum, szef Filipińskiego Instytutu Wulkanologii i Sejsmologii, powiedział, że trzęsienie ziemi o sile 7,0 ma swoje epicentrum wokół prowincji Abra na terenie górzystym.

„Podłoga zatrzęsła się, jakbym był na hamaku, a światła nagle zgasły. Wybiegliśmy z biura, usłyszałem krzyki, a niektórzy moi towarzysze ronili łzy” – powiedział Michael Bryants, oficer bezpieczeństwa w Abra City w Lagangelang , w pobliżu epicentrum.

„To było najsilniejsze trzęsienie ziemi, jakie kiedykolwiek czułem, i myślałem, że ziemia się otworzy” – powiedział Bryants dla Associated Press przez telefon komórkowy.

Co najmniej jedna starsza wieśniaczka, jak powiedział Brillants, zraniła się w stopę i była leczona w klinice, dodając, że wiele domów i budynków miało pęknięcia w ścianach, a niektóre z nich się zawaliły.

Władze sprawdzają, czy we wsiach położonych na zboczach wzgórz na północnych obrzeżach śródlądowej prowincji rolniczej Abra nie doszło do uszkodzeń lub osunięć ziemi.

Po dalszej analizie siła trzęsienia ziemi została zmniejszona z początkowych 7,3 stopnia. Instytut powiedział, że trzęsienie zostało spowodowane ruchem w lokalnym uskoku na głębokości 25 km, dodając, że spodziewa się uszkodzeń i kolejnych wstrząsów wtórnych.

US Geological Survey zmierzył siłę trzęsienia ziemi na 7,0 i głębokości 10 kilometrów (6 mil). Płytkie trzęsienia ziemi powodują większe szkody.

Filipiny leżą wzdłuż Pacyfiku „Pierścienia Ognia”, łuku uskoków wokół Oceanu Spokojnego, gdzie występuje większość trzęsień ziemi na świecie. Każdego roku nawiedza go również około 20 huraganów i burz tropikalnych, co czyni go jednym z najbardziej podatnych na katastrofy krajów na świecie.

Trzęsienie ziemi o sile 7,7 w skali Richtera zabiło w 1990 roku prawie 2000 osób na północnych Filipinach.

READ  Biden dotarł na szczyt obu Ameryk zdeterminowany, by mimo pogardy skupić się na regionie