28 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Fedora Asahi Remix 40 to kolejny duży krok naprzód dla Linuksa na komputerach Apple Silicon Mac

Fedora Asahi Remix 40 to kolejny duży krok naprzód dla Linuksa na komputerach Apple Silicon Mac

Kevina Purdy’ego

Asahi Linux, projekt mający na celu udostępnienie stacjonarnego systemu Linux na urządzeniach Apple wyposażonych w krzem Apple – chipset serii M – jest już dostępny Remiks Fedory Asahi 40. Obsługiwanych jest więcej funkcji sprzętowych urządzeń Apple Fedora Linux 40Nowe statki dystrybucyjne oparte na KDE Komputer stacjonarny Plazma 6Niezliczona liczba błędów jest eliminowana, zastępując je większą liczbą pakietów.

Według zespołu Asahi Fedora Asahi Remix to „w pełni zintegrowana dystrybucja”, w której można „oczekiwać solidnego, wysokiej jakości doświadczenia bez żadnych niepożądanych niespodzianek”. Obsługuje wszystkie urządzenia M1 i M2 z linii MacBook, Mac Mini, Mac Studio i iMac. Posiada certyfikaty OpenGL 4.6 i OpenGL ES 3.2 i zapewnia „najlepszy dźwięk, jaki kiedykolwiek słyszałem w laptopie z systemem Linux”.

Czy więc powinieneś zainstalować go na komputerze Mac? Przewijaj dalej w dół Strona wydania Asahi I sprawdź sekcję „Wsparcie sprzętowe”. Nadal brakuje obsługi Thunderbolt, USB4, wbudowanych mikrofonów i Touch ID w większości urządzeń Apple z serii M, a także obsługi wyświetlacza USB-C. Głośniki nie są obsługiwane na komputerze iMac. a dźwięk HDMI jest w przybliżonym stanie, umożliwiając „Całkowicie odetnij dźwięk w systemie„.

Jednak dla kogoś, kto używa swojego laptopa Apple przede wszystkim jako urządzenia mobilnego lub po prostu łączy się z monitorem za pomocą mniej nowoczesnych kabli typu all-in-one, czeka na niego komputer stacjonarny. Instalacja to pojedyncze polecenie cURL. Spróbujmy.

Instalacja jest bardzo łatwa, biorąc pod uwagę przeznaczenie

Pozostała część tego posta została napisana w Fedorze Asahi Remix 40, świeżo zainstalowanej na MacBooku Air M2. Skrypt instalacyjny Asahi był równie użyteczny i prosty, jak skrypt terminala, który zmienia rozmiar dysku twardego. Po wybraniu rozmiaru, wybraniu wersji Fedory Asahi do zainstalowania (domyślnie KDE, ale dostępne są opcje GNOME lub serwera) i przeczytaniu rozszerzonego ostrzeżenia o tym, jak poprawnie zrestartować maszynę w Fedorze, byłem prawie na pokładzie, ale nie całkiem.

READ  Z raportu wynika, że ​​iOS 18 będzie zawierał nowy „tryb wspomagania słuchu” dla słuchawek AirPods Pro
Jest dużo zielonego tekstu, ale tak naprawdę mówi tylko, żebyś poczekał, a potem przytrzymał przycisk.

Jest dużo zielonego tekstu, ale tak naprawdę mówi tylko, żebyś poczekał, a potem przytrzymał przycisk.

Kevina Purdy’ego

Najpierw musisz zatrzymać się w Barren Mac Recovery Environment i dać swojej nowej partycji Linux pozwolenie na posiadanie alternatywnego systemu bezpieczeństwa. Nie przeszkadzało mi to, dopóki wiersz poleceń nie poprosił mnie o wpisanie użytkownika, który zatwierdził tę zmianę, bez żadnych opcji do wyboru. Interfejs systemu macOS bardzo dokładnie usuwa rzeczywistą nazwę użytkownika w systemie Unix do tego stopnia, że ​​musiałem kilka razy zgadywać, zanim udało mi się znaleźć poprawną nazwę. Zanim przystąpisz do działania, upewnij się, że napisałeś, co chcesz.

Centrum powitalne w Fedorze Asahi Remix jest bardzo miłe.

Centrum powitalne w Fedorze Asahi Remix jest bardzo miłe.

Wreszcie dotarłeś do pulpitu Fedory Asahi Remix. Ogólnie nie jestem zaznajomiony z KDE, ale nie jest trudno się po nim poruszać. W ciągu kilku godzin użytkowania nie doświadczyłem żadnych awarii, żadnych anomalii wizualnych i tylko kilka ostrych przycinań głośników podczas regulacji głośności. Ustawiłem klawiaturę na rozsądny obraz faksu dla mojej znanej dłoni Maca (lewe polecenie jako sterowanie, zmień alt+tab na sterowanie+tab). W ustawieniach touchpada brakowało opcji czułości dłoni, więc po kilku przypadkowych przesunięciach i zaznaczeniach wyłączyłem funkcję „dotknij, aby kliknąć”.

Remiks Fedory Asahi 40.

Remiks Fedory Asahi 40.

Kevina Purdy’ego

Scenariusz z kurczakiem i jajkiem

Największą przeszkodą w uzyskaniu idealnej konfiguracji w Asahi Linux pozostaje architektura. Większość oprogramowania spoza własnych repozytoriów Fedory nie jest dostępna na 64-bitowym ARM (lub „Arch64„), przynajmniej nie bez głębszej kompilacji i konfiguracji. Oznacza to na razie brak Slacka i Steama. Wiem, że jest Sposoby dotarcia tam, ale ponieważ na moim pulpicie z certyfikatem Fedory wszystko działa dobrze, nie jestem jeszcze gotowy na rozrzucanie części po trawniku. Jak zauważył mój kolega Andrew Cunningham w swoim doświadczeniu z Raspberry Pi 5 na komputerze stacjonarnym, używanie i interakcja z Asahi Linux, Raspberry Pis i innymi wariantami ARM systemu operacyjnego Linux może tylko pomóc, chociaż zajmie to trochę czasu.

READ  Dyski twarde zwykle psują się w mniej niż 3 lata w badaniu Backblaze obejmującym 17 155 uszkodzonych dysków - Ars Technica

Łatwo zapomnieć, jak wspaniały jest Asahi Linux na szerokim poziomie. Dostępność popularnej dystrybucji Linuksa dla tych zupełnie nowych, specjalnie zaprojektowanych urządzeń jest imponująca pod każdym względem. Dzięki temu, drugiemu wydaniu Fedory Remix, Asahi stało się niemal regularną dystrybucją do zainstalowania i rozsądnym miejscem do obliczeń. Dokąd stąd prowadzi, powinno być ekscytująco.